Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mitől csíkozódik kamerafelvéte...

Mitől csíkozódik kamerafelvételen a monitor/telefonkijelző? Fényképeken, videókon a kijelzőkön csíkok "futnak".

Figyelt kérdés

Tudom, ostoba kérdés. Próbáltam már a barátomat használni (Google-t, ugyebár), de csak videokártya-hibákkal kapcsolatos találatokat kapok. :)


A legtöbb kamerán, a leggagyibb régi telefonkamerától a modernebb tükörreflexes fényképezőgépekig látszik, hogyha egy monitor/telefonkijelző/akármilyen kijelző le van fényképezve/videózva (utóbbinál főleg), a kijelzőn halvány, átlátszó (vagy épp színes) csíkok futnak valamilyen irányba. Lassabban, gyorsabban, de elég feltűnő egy felvételen.


Régebbi monitoroknál (CRT-korszak, heh), régebbi telefonmodellek kijelzőjénél különösen erősen jelen volt. Egy jobb minőségű kamerával rögzített S7 Edge videóteszt esetén pl. nem láttam ugyanezt (vagy nem volt annyira feltűnő).


"Álló" kijelzőnél is megfigyelhető, de ha a kijelzőn folyamatos kép van megjelenítve (mondjuk egy film), az kamerán keresztül (és a végeredmény felvételen is) erősen csíkozódik, illetve a mozgókép gyorsabban, erősebben is (esetemben legalábbis).


Van ennek a jelenségnek valami neve? Mi okozza?

Gyanítom, a képfrissítéshez, a megjelenített képkockákhoz és a kijelző minőségéhez (a kamerák tulajdonságaival kevésbé vagyok tisztában, de logikus, hogy a kamera "minőségétől" is függene) is köze lehet. Mitől függ ez a "csíkozódás"?


A válaszokat előre is köszi. Remélem, érthető, amit itt összehordtam.


..


Ui.: Ezt a csíkozódást a szemünk is érzékeli, csak kevésbé feltűnően? Elvégre egyelőre a kamerák többsége, főleg a telefonokba építettek, nem közelítik meg az emberi szem képességeit.



2016. jún. 7. 03:29
 1/3 anonim ***** válasza:

Minden monitor egy bizonyos rezgésszámon dolgozik. Ez az egyszerűség kedvéért legyen 60 Hz. Vagyis másodpercenként 60 képkocka, és ugyanennyi felvillanás- Ezeket a villanásokat az emberi szem nem érzékeli. Mivel egy fényképező az egy adott pillanatot örökít meg, ezért elég nehéz elkapni azt az egy rövidke pillanatot, amikor a monitor nem Villog. (Csak a könnyebb érthetőség miatt írtam ilyen konyhanyelven)

Tehát amikor készitünk egy képet róla,ezért szinte biztosra vehető fogy egy adott másodpercen belüli 60 felvillanás nak a kezdetés, vagy a végét kapjuk el. Ez jelenik meg ilyen csikozódás formájában.

2016. jún. 7. 06:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Lajos54 ***** válasza:

Ehhez hasonló volt régen, ha valaki egy TV képernyőjét fényképezte le. A képen ferde sávban jól látható kontraszt különbség volt, néha nem is látszott rendesen a teljes kép, például nagyon csíkos volt.

Ennek az volt az oka, hogy a teljes TV kép 1/25 másodperc alatt alakult, "rajzolódott" ki. A képet kirajzoló katódsugár előbb a páros, majd a páratlan sorokat rajzolta ki. Másodpercenként 50 úgynevezett félképet, 25 teljes képet. Az emberi szem ezt nem tudta külön érzékelni, de a fényképezőgépek expozíciós (megvilágítási) ideje 1/60, 1/30 másodperc volt, ezért nagyon nehezen, vagy sehogy sem sikerült "beletalálni", hogy teljes kép legyen.

Amikor kezdtek bejönni az amatőr filmfelvevők, sokan hamar rájöttek, hogy a TV képet nem lehet szépen lefilmezni, mert vagy fut a kép, vagy pocsék a minősége. Ennek is volt több oka (16-18 képkocka/másodperc), valamint a SZINKRON. És itt értünk el a mai technikához. Hiába lenne jó minden más adat, de a különféle megjelenítők (monitor, TV, fényképezőgép és videokamera stb.) képmegjelenítése és a rögzítő eszköz érzékelője szinte soha nem tud tökéletes szinkronban futni.

Nagyobb TV stúdiókban ezt meg tudják oldani, ott egy központi szinkron generátor jelére van minden eszköz "rászinkronizálva", ezért ott megoldódik, hogy minden eszköz tökéletes megjelenítési szinkronnal üzemeljen.

2016. jún. 7. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat.


Így már érthetőbb.

2016. jún. 7. 13:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!