Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Milyen dvd lemezre érdmes...

Nofear89 kérdése:

Milyen dvd lemezre érdmes archiválni márka szerint minőségbe melyik lenne jobb?

Figyelt kérdés

#melyik.dvd.lemez?
2016. dec. 27. 03:09
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
Blu-ray Milenniata disc-et jónak tartják elvileg, szerintem sima DVD lemezek esetén pár évre lehet számítani...
2016. dec. 27. 04:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Én Maxell-t használok már évek óta. Árban és minőségben is elég jónak számít. Azelőtt mindig Verbatimot vettem, de nekem már nem éri meg a plusz felárat. A Maxell-el nekem még egy hibásan megírt lemezem se volt eddig. Mind olvasható mai napig.
2016. dec. 27. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 anonim ***** válasza:
Inkább felhőbe. De ha mindenképp DVD kell, akkor Maxell, TDK, Verbatim. Ja, és minimum két példányban mindent.
2016. dec. 27. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 Hominida ***** válasza:
Verbatim. Fura módon a TDK-val már többször volt problémám. De az írási sebesség a névleges felét ne haladja meg, egyik márkánál se.
2016. dec. 27. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:
Szerintem nem érdemes dvd-re archíválni, egy winchester 200 évig biztos és a GB/FT arányban is jobban megéri. Külső rack és csak akkor hsználni ha mentesz.
2016. dec. 30. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 anonim ***** válasza:

Lehet régimódi vagyok, de én még mindig az optikai lemezt tartom a legmegbízhatóbb és egyben a legolcsóbb adattárolásnak. Többektől hallani, hogy a lemez idővel olvashatatlanná válik, ilyen nálam furcsa módon még nem történt, pedig vannak 10-15 éves DVD lemezeim is és mind hibátlanul működik. Vannak megírt CD lemezeim még a 90-es évek közepéről - jó öreg Windows 95-ös géppel írtam még::)

és még azok is működnek. Meg is lepődtem rajta. Akiknél hamar tönkremennek a lemezek ott lehet, hogy magával a lemezekkel vagy az írás minőségével van a baj. Esetleg a nem megfelelő tárolástól is válhat olvashatatlanná a lemez. Ismerek olyat, aki tok nélkül szanaszét hajigálva tárolja a fiókban a lemezeit hegyén-hátán. Gondolom csupa karc meg minden, aztán persze nem csoda ha nem működik, vagy nem is lehet megírni azt a lemezt.

2016. dec. 30. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/28 anonim ***** válasza:
#6: Nekem vannak 90-es évek végén írt Samsung, Philips meg TDK CD-im, amik végig rendes műanyag tokban és fali CD tartóban voltak, naptól védve, mégis olvashatatlanná váltak.
2016. dec. 30. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:

Egyszer voltam a Széchényi Könyvtárban, ahol azt mondták, hogy azért archíválnak mindent mikrofilmre, mert az 100 évig biztosan megmarad, ha normális körülmények közt tárolják. A CD/DVD jó, ha 10 évig használható. A mágneses tárolásról meg tudjuk, hogy indukciós problémák esetén sérülékenyek. (pl. villám). Amúgy nem vevés ismerősöm panaszkodik, hogy gyári, tehát nem otthon megírt lemezét nem tudja lejátszani, és nem a készülék rossz. Nekem sem minden jön elő, amit 6 éve írtam meg. A TDK-val vannak a legrosszabb tapasztalataim, de a Maxell sem mindig hibátlan. Ráadásul volt már, hogy nem írás közben derült ki a hiba, hanem pár héttel később, amikor vissza akartam nézni a képeket. A Verbatim vált be a legjobban. A Kodaknak van DVD-je, amire 100 évet garantálnak. Van házi videó, amit ilyenre írtam. Majd ha 98 év múlva nem tudom lejátszani, reklamálok.


A témával kapcsolatos rövid cikk egy "emlékmentő" cégtől itt:

[link]

2016. dec. 30. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 Hominida ***** válasza:

"egy winchester 200 évig biztos"


X-D


Fél éve sincs, hogy láttam egy 3 éves winchestert lerohadni, szektorról szektorra, folyamatosan. Persze ez nem bizonyítja az állítás ellenkezőjét, de én nem lennék ennyire bizakodó. Kevesen használnak 10 évesnél idősebb winchestert, gyanúm szerint, vagyis az élettartamukról csak csekély hosszú távú adatunk van.


A winchester baromi sérülékeny jószág, ez közismert. És nem feltétlenül a lemezen levő mágneses jelzések a leggyengébb pont, hanem a mechanika. Ha az elöregszik, megsérül, akkor sehogy sem fogom leolvasni a lemezen levő adatokat, hanem igen súlyos pénzekért leszek kénytelen lementetni szakemberekkel.


Persze, a ma szokásos óriási tömegű adat mentésére a DVD-kből sokra van szükség, ezért vannak, akiknek a módszer nem célszerű. De nekem van bő kétszáz DVD-m, és az semmiképp sem vitatható, hogy ha egy DVD egyszer olvashatatlannak bizonyul, akkor egyszerre maximum 4,7 GB adatot veszítek el, nem többet. Ha egy winchesteren a partíciós tábla – mindössze egyetlen szektor! – sérül meg, akkor már hozzáértő kell a lemez leolvasásához. Ha az első néhány sáv megy tönkre, akkor már kegyetlen hosszú meló kell a tartalom megmentésére. Ha a mechanika megy tönkre, akkor több száz gigabyte adatom mehet a kukába. Mellesleg egy DVD-n levő tartalmat elég nehéz törölni vagy megfertőzni, winchesteren pedig pár pillanat is elég hozzá.


Szóval a nagy tömegű adat kis helyen nem mindenképpen a legjobb megoldás, ennyit talán el lehet ismerni.


Tudom, a DVD nem korszerű – az mit jelent? –, meg nagy helyet foglal és egy tovább. Ha én írok egy könyvet, majd kinyomtatom papírra, átmentem lyukszalagra, floppyra, DVD-re, winchesterre, memóriakártyára, és bepakolom őket egy széfbe, akkor ki mit tippel, 200 év múlva melyikről lesz a könyvem a elolvasható?


DVD-ben én a Verbatimet használom, és megbízhatónak találtam.

2016. dec. 30. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/28 anonim ***** válasza:

Mindenki mérlegeljen magának.


Ha optikai megoldás kell akkor jó minőségű CD. Az tényleg megbízható. A DVD már lutri. Biztos van abból is tartósabb. Nekem van pár verbatim, ridata, tdk, de nagyjából egykutya. 80%-uk olvasási hibát ír. Úgy menekültek meg a fontosabb adatok, hogy abban az időszakból egy panelhibás winchestert tartogattam hátha kellhet és a panel cseréje után mindent vissza tudatm állítani róla.



"Akiknél hamar tönkremennek a lemezek ott lehet, hogy magával a lemezekkel vagy az írás minőségével van a baj."


Oké. De nincs mindenkinek 10-20 éve betesztelgetni, hogy na ez lesz a jó. Vagy veszel egy rakat lemezt 4 típusból meg 3 írót és majd kiderül melyik tárol tovább? Ez nem túl költséghatékony.



"A mágneses tárolásról meg tudjuk, hogy indukciós problémák esetén sérülékenyek."


Ha már cd/dvd megfelelő tárolásáról beszélünk, akkor a hdd megfelelő tárolása is szempont lehet. Ezért írtam, hogy egy külső tokban vagy backup célra fejlesztett rack-ekben és csak akkor használni, ha mentünk. Amúgy ezeket a cd-k sem bírják. Rakj be egyget a mikróba és nézd meg mi történik. :)



Hominida!


Egy normális winchester 50000-óra folyamatos használatra van tervezve. Az hogy gyári hibás legyen kicsi a valaószínűség de benne van a pakliban, de akkor kettő kell és kész. Még mindíg olcsóbb így is mint az 1. megoldás. Szektorhiba max fizikai behatás révén keletkezhet, de a mai winchesterek már érzékelik ha zuhannak, meg a fejet kikapcsolt állapotban egy védőrekeszben tartják, hogy ütődéskor ne csapkodja agyon a lemezt. Hogy ha egy dvd tönkremegy igaz 4,7gb bukik, de ha tönkremegy akkor gondolom nem csak az fog és állhatsz gyorsan neki visszamentegetni az adatokat gépre mielőt a többi is behal. A winchester smart-ja neked jóval előre jelezni fogja, hogy baj lehet és ha elég okos a rack-ed/servered akkor ő magtól elintézi az adatmentés másik winchesterre 1 óra alatt és újra van 10éved arra hogy elhasználj egy winyót. A fertőzések meg a windows-on kívül világ összes operációs rendszerére gyakorlatilag ártalmatlanok, egy backup server linuxal teljesen korrekt megoldás lehet egy tulfeszvédelmes kismegszakítóval.


De ezek már vállalalti megoldások, gondolok ők is cd-kre irogatják az adatokat. :D


JÓ HOZZÁTESZEM!! 30GB-nyi adat archíválására tényleg nincs szükség arra amit leírtam, de akkor többször többfélére!!!

Meg érdemes abba is belegondolni, hogy ma már majdnem hogy a piacra kell kimennem egy normális optikai olvasóért 10 év múlva meg múzaumba kell amjd járni, hogy megnézegethessem a videóimat? A többi tárolási technológia, mint a mágneses szinte semmit sem változot 50 év alatt és még mindíg dolgoznak rajta, míg az optik 5-10 évente változott és már egy ideje nem is fejlesztik. Egszerűen elavult a pendrive-ok és a szélessávú internet világában.



Másik jó olcsó alternatíva kis adathoz a felhő. Olcsó és megbízható, persze otthon is legyen a winyón belőle változat de hogy két helyről is elvesszen az adat az speciális helyzetnek kell lennie.

2016. dec. 31. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!