Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi történt a bitcoin-nal az...

Mi történt a bitcoin-nal az elmúlt 6 évben?

Figyelt kérdés

Kb. 6 éve foglalkoztam ezzel a dologgal, és úgy tűnik nekem, hogy azóta sok minden megváltozott. Akkor még úgy ahogy lehetett CPU-val bányászni (csináltam is), de már akkor is a GPU-sok tették zsebre a legtöbbet. Sokan az USA-ban úgy fizették ki a jelzálog hitelüket, hogy vettek erős videókártyával gépeket, üzemeltették a pincében, mint bányász gépeket, és kevesebb volt a villanyszámlájuk, mint amennyit kerestek vele. (CPU-val kb. már nem lehetett akkor profitot csinálni, kb. az elfogyasztott áram árát kaptad meg BTC-ben).


Akkoriban az volt a technikai kihívás, hogy az egyre nagyobb block chain, hogyan fog lekerülni minden egyes kliensre (emlékszem nekem 3 nap alatt tudta akkor leszinkronizálni a bitcoind a blockchain-t a gépemre). Ha jól gondolom, akkor erre az a megoldás született, hogy wallet cégeken keresztül kerülnek az emberek kapcsolatba a bitcoin hálózattal, és nem üzemeltetnek közvetlenül klienst a gépükön. Jól értem?


Akkoriban kezdtek el gyártani mindenféle vélhardvert (ASIC meg ilyesmik), amikkel a GPU-knak is odavertek, legalább is ez volt az ígéret. Sokan befizettek nagy pénzeket cégeknek, akik ilyen cél chip-eket ígértek, de azt már nem tudom, hogy végül szállítottak-e valamit is. De gondolom igen, és ma már ha bányászni akar az ember, akkor nem egy jó videókártyát kell vennie, hanem valami speciális gépet. Tudnátok ajánlani cikkeket, blogokat, technikai leírásokat arra, hogy ha valaki manapság akar nekiállni bányászni, akkor mit kell tennie?


Régen voltak bányász csapatok, akikhez csatlakozni lehetett, gondolom ezek ma is megvannak, és ma is így megy a dolog.


Aztán kíváncsi lennék arra, hogy mi változott olyan téren, hogy ha pl. egy webshop-ot akarok üzemeltetni, ami elfogad BTC-t is, akkor arra milyen opcióim vannak? (ez érdekel a legkevésbé mondjuk, de érdekel)


Szóval hálás lennék, ha valaki adna némi iránymutatást, hogy a kiesett 6 évemet hogyan tudnám pótolni, mit érdemes elolvasni, mit nem, melyik szoftvereket használják ma, melyik felejtős, és egyáltalán, mi változott úgy nagy vonalakban.



2017. dec. 21. 18:05
 1/4 anonim válasza:
Ez engem is érdekel, visszanézek majd a vákaszokra.
2017. dec. 22. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Én azt javaslom, hogy 6 éves kiesés után egyszerűen felejts el mindent amit a bitcoinról tudsz s tekintsed magad abszolút kezdőnek. Az ősrégi elavult érvénytelen tudás csak megzavar, hiba párhuzamba állítani a kettőt.


Ha bányászásban gondolkozol, akkor pedig magát a bitcoint is felejtsed el, ma Magyarországon csak altcoint lehet nyereségesen bányászni.

Amerikához hasonlítani a magyar viszonyokat szintén óriási hiba. Mások az arányok. Gondolj csak a benzinre, az autókra annyira alacsony az ára, hogy ott előbb lesz benzinre pénzed mint ételre.

Ennél már csak az araboknál durvább, ahol teletankolod a kocsidat a benzinkúton s veszel egy üdítőt s a számlán fele fele lesz az arányuk.

Ma magyarországon fél-egymillió Ft befektetése hardverbe fél-1 év alatt fog megtérülni, s onnantól nyereséges. SZóval ennyi pénzből devizahitelt kifizetni egyhamar nem fogsz. Háromszor ennyiből már esélyes s bizonyos szempontból 3 millió sem túl sok egy vállalkozáshoz ami 1 éven belül nyereséges lesz.

Átlagos vállalkozás magasabb tőkéről indul, 5-10 millióról, s több idő alatt, 4-5 év alatt térül meg.

Kockázat persze mindkettő esetében van, vállalkozás esetében is megeshet, hogy mire felfutna már nem éri meg. Akár kriptovaluta bányászás esetén, akár más vállalkozás esetében.

2017. dec. 25. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Kedves 2-es!


Nem sok konkrétum volt a válaszodban, de köszönöm szépen.


Amire választ vártam, hogy mit kellene megtanulnom, hogy utolérjem a világot, arra nem válaszoltál. Ha kezdőként állok a dologhoz, egy csomó olyan dolgot kellene megtanulnom, amit már tudok, és talán jobban értek, mint más (pl. a blockchain-ről, vagy hogy az egész hálózat hogyan működik). Rosszabbnál pocsékabb tutorial-okat találok a neten, amik tele vannak féligazságokkal. Ahogy nézem, ma annyi tudást lehet összeszedni a dologról, hogy regisztrálj a coinbase-en, és kereskedhetsz mindengéle crypto currency-vel. (Anno bányásztam vagy 5 félét...) Ez tök jó, de ennél azért bonyolultabb a dolog.


Ha legalább elmondanád, hogy pl. mit is felejtsek el, vagy hol tanuljam meg az új dolgokat...

2017. dec. 25. 21:30
 4/4 anonim ***** válasza:

Amit először el kell felejtened az az, hogy majd bárki megmondja neked mit kell tenned, hogy bárki tálcán kínálja eléd a tudást,

Ez olyan mintha egy aranyásónak tálcán odaadnák az aranyat s annyi lenne a dolga, hogy beváltsa.

Az elsőknek majdnem így adták, véletlenül találták, de az aranymezők mind olyanok voltak, ahonnan az elsők már elvitték az aranyat a felszínről, s így lett felfedezve. De aki ott aranyat akart találni, annak ásnia kellett méghozzá jó mélyen.

Sokan hasonlítják a bitcoint az aranyhoz, na ebben is hasonlít rá. Senki se fogja a szádba rágni, mit kell tenned. tengernyi homok törmelék - eseteben információ - tárul eléd, s neked kell eldöntened melyiket veszed komolyan és melyiket nem, majd pedig levonod a tanulságot, a hibákból, a sikerekből s kialakitod a saját véleményedet. S sajátodat, nem azt amit mások adtak neked, itt vagy máshol leírtak.

A leírt vélemények többsége csak elmélkedés, ami vagy igaz vagy nem, s ha igaz is,, holnapra megintcsak vagy igaz lesz, vagy nem.

Tanulhatsz a hálózatról, de akkor felesleges dolgot tanulsz meg. Mára a bitcoin, a kriptovaluta inkább vallás mintsem hogy informatika. Senki nem tudja mi lesz vele holnap, lesz e, nulla lesz e az árfolyam, vagy ép százszoros.

Igen valóban azt írják le regisztrálj itt ott, kezd el, és tapasztalj, ez olyan mintha megtanítanának imádkozni, de Istenhez az utat neked kell megtalálni.

Vagy hasonlíthatjuk az aranyhoz is, ott is max. csákányt fogsz kapni, de kiásni senki se fogja helyetted, még azt se fogják megmutatni, hol és hogyan kell ásnod. Ezt is neked kell eldönteni.

Más lett a helyzet mert sok éve volt a bitcoin, most van a bitcoin és kb. 20000 altcoin és senki sem tudja mikor válik ezekből az egyik holnap a domináns kriptubalutává és akkor lesz az A kriptovaluta és lesz 2000 altcoin, köztük a bitcoin. Oké a 2000-ből 1980 kamu, de akkor is van 20 versenyképes az egy mellett.

A 2000 kriptovaluta egymással hol harcol hol békében együtt él. Hol trónfosztási próbálkozás van, hol kijön egy százszor jobb, azért hogy alulmaradjon a régi nagyöreg bitcoinnal szemben. Legalábbis eddig alulmaradtak.


Visszatérve a vallásra, mikor Jézusnak azt mondta valaki, majd akkor fog hinni Istenben ha az megmutatja magát és a hatalmát, Jézus az válaszolta: nem nagy dolog abban hinni amit látott, az a nagy dolgot ha úgy képes Istenben hinni, hogy sosem látta.

Bitcoinnál sincs ez máskép, nem akkor nagy dolog hinni benne amikor minden nap több az értéke mint tegnap, napok hetek alatt 10-20-50%-al növekszik, naponta történelmi csúcsokat dönt.

Akkor nagy dolgog hinni benne, amikor ép zuhan 20-30-50%-ot. Aki ilyenkor félelmében eladja az pénzt veszít attól függően hol szállt be.

Aki képes ilyenkor is hinni, akkor amikor minden oka megvan kételkedni benne, s nem adja el, netán vásárol, az, ha Igaza lesz, HA igaza lesz, akkor pénzt nyer.

De sose tudni kinek lesz igaza ez mindig csak utána derül ki.

Ugyanez érvényes fordítva is, amikor emelkedik a bitcoin, napról napra többet ér, dupláját háromszorosát ér mint néhány hete, akkor bizony elkel gondolkozni, nem hamis prófétát látunk e ép, ami szakadék felé vezet minket. Ilyenkor bizony el kell veszteni a beléje vetett hitet, ép akkor amikor minden okunk megvan hinni benne, mert közeledik a zuhanás.

Te azt akarod tanítsanak meg téged a bitcoinra.

Pedig önmagadat kell megismerni ebben a folyamatban.

Ha belekezdesz, meg fogod tudni saját magadról, hogy képes vagy e hinni a bitcoinban mikor semmi okod rá, vagy elmenekülsz s kibicként tudod csak meg mi lett volna ha hiszel benne.

Vagy ép hiszel a tömeggel, amikor minden rendben van s nem kételkedsz akkor amikor nincs okod kételkedni s a bitcoinnal együtt zuhansz.

És ha nem tudtál kételkedni s zuhansz, kiszállsz e belőle zuhanás után - pénzt veszve, vagy rájössz, ha vele együtt zuhantál akkor már továbbra is hinned kell benne, vele kell maradnod a következő felemelkedésig.


Ez hogy te mire vagy képes és mire nem, és képes leszel e később arra amire most még nem, sehol nincs leírva. Ezt neked kell - saját magad társaságában átélned. Már ha bele akarsz kezdeni.


És a bányászat?

Az ugyanez csak teljesen más periódusban.

Ott milliókkal kell beszállnod, fél-1 év múlva térül meg - ha megtérül - és utána lesz nyereséges, ha Ha még akkor is megéri.

De senki se fogja neked összefoglalni, milyen géppel érdemes bányászni, és legfőképp, hogy mit.

Ellenben találni fogsz a neten rengeteg eladó bányászgépet, ennek egy része átverés. Hisz ki adná el azt, amivel megéri bányászni?

És találni fogsz fórumokon egymással ádáz vitát vívó félőrült bányászokat, akik a kudarcot nem tudva feldogozni egymásnak esnek. Neked meg el kell döntened melyiknek hiszel, illetve hiszel e egyáltalán egyiknek is, vagy inkább egyiknek se mert nem az ő sorsukat választod.

Ez ma a bitcoin.

2017. dec. 25. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!