Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A vektorgrafikus képek felépít...

A vektorgrafikus képek felépítése hogyan működik?

Figyelt kérdés
Azt én értem, hogy geometriai függvények és matematikai algoritmusok sokasága alkotja ezeket a képeket, de ezt hogyan kéne elképzelni? A pixelgrafikus rácsokban lévő minden egyes képpont helyett koordinátákat ad meg, és geometriai képleteket használ ahhoz, hogy felépítse magának azt a képet, amelyet a számítógépnek folyamatosan renderelni kell, mert a számításokat el kell végezni. Ahogy én ezt el tudom képzelni, az az, hogy van egy pontunk, hívjuk ezt most csomópontnak, lényegtelen.. és ehhez az egy főponthoz köt a számítógép több pontot, amely például a rajzunk széle, stb.. és ezekhez a kis mellékpontokhoz alkot algoritmust meg képleteket ahhoz, hogy a mellékpontok közötti térrészben lévő pontszórást meghatározza. Utána jártam már a dolognak nem egy helyen, de ennek működését valahogy nem tudom hogy elképzelni. A választ előre is köszönöm...:D

2018. ápr. 1. 20:03
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Van egy rajz lap, és azon adod meg hogy a bal felső saroktól milyen messze helyezkednek el az alakzat pontjai.

Ezeknek a pontok össze kötésére lehet használni egyenest, vagy valamilyen görbét.

Az alakzat pedig kitölthető egy színnel, vagy átmenettel.

És igen, ezt a számítógép mindig le "rendereli", attól függően hogy mekkora felületen kell megjelennie.

Mivel 100x100px -elen is a vonalak egyenesek illetve 1000x1000px -en is. (nincs fűrészfog efektus)

2018. ápr. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Magyarul akkor a koordináta nem relatív (nem egy ponthoz képest adja meg az értékeket) hanem a vászon maga egy koordináta rendszer és ez alapján ad pontokat meg alakzatokat.. máris világosabb a dolog. Köszönöm a segítséget.:)
2018. ápr. 1. 20:29
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően vannak alap objektumok, pl. két pontot összekötő egyenes, kör ív (darab), ellipszis ív darab stb. És mindegyiknek vannak jellemzői (pl. vonalszín, vonaltípus, vonalvastagság stb.) Majd minden rajzi elemhez megadja a lényeges koordinátákat. Pl. egy egyenest a két végpontjának a koordinátája egyértelműn meghatároz, így egy egyeneshez az x1, y1, (z1 ha 3D), x2, y2 koordinátákat ha tároljuk az egyenes felrajzolható. Egy teljes kör esetén pl. a középpont koordinátája és a sugár (vagy átmérő elég), egy körív darabhoz az ív két végpontjának a koordinátája és pl. a középpont koordinátája és egy irány kell (hogy melyik ív darabot ábrázolod). Ugyanez ellipszis ívdarabra is igaz. Ha jól választod meg az alapelem készletet akkor jól le tudod írni. És akkor kb. így néz ki a "leírás":

Egyenes a 10,10 ponttól a 20,20 pontig, 3-as vonalvastagsággal, fekete vonallal

Egyenes a 20,20 ponttól a 20,10 pontig, 3-as vonalvastagsággal, fekete vonallal

Egyenes a 20,10 ponttól a 10,10 pontig, 3-as vonalvastagsággal fekete vonallal

Körív a 10,10 ponttól a 20,10 pontig 15,10 középonttal, 5 sugárral, óramutató járásával megegyező irányban, 2-es vonalvastagsággal piros vonallal.


Ez alapján az eredeti rajz helyre állítható. A különböző programok más és más elemkészletet használnak, és a lehetséges elemkészlet nagyjából meghatározza, hogy mire lehet használni a programot illetve a formátumot. Nagyon leegyszerűsítve ennyi. (és tudom le leszek pontozva, mert leegyszerűsítem, hogy érthetőbb legyen, és nem akadémiai székfoglalót tartok).

2018. ápr. 1. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Kérdező 20:19: Alapvetően a vektoros programoknál van egy kezdőpont és a "rajzvászon" kvázi végtelen (a számábrázolási határokon belül, pl. a ma elterjedt 80 bites számok esetén 3.65×10^−4951 - 1.18×10^4932, vagy a 3x10^-37 - 3x10^38 tartomány), majd a nyomtatásban megjelenő "rajzlap" egy ugyanolyan "rajzi elem" mint bármelyik téglalap ezen belül. Majd szintén a "rajzlap elem" határozza meg a "méretarányt" azaz egy egység a rajzvásznon hány mm (pixel ha raszteres lesz az eredmény). Az előző példámban megadható,hogy 1 egység az 10mm legyen akkor a háromszög amit leírtam az 10 cm nagyságú lesz.
2018. ápr. 1. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen, ez egyértelmű, hogy a "rajzlap elem" határozza meg mekkora is lesz a méretarány. Viszont ha raszteres lesz a kép, akkor majd figyelek képpontokra bontásnál. Köszönöm a segítségeket.:D
2018. ápr. 1. 21:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!