Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Milyen betűtípus van az ilyen...

Milyen betűtípus van az ilyen budapesti utcanévtáblákon?

Figyelt kérdés
[link]

2019. febr. 5. 13:20
 1/10 anonim ***** válasza:
Ezt te fényképezted?
2019. febr. 5. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, ez egy minta a sok ilyen közül.
2019. febr. 5. 13:29
 3/10 anonim ***** válasza:
2019. febr. 5. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 tabaki ***** válasza:
Engem leginkább a közönséges Century Schoolbook betűtípus Bold illetve Bold Condensed formáira emlékeztet -- az is lehet, hogy az elhelyezés kedvéért egy kicsit még módosítottak rajta számítógéppel. Vannak apróbb eltérések, de nem tudtam eldönteni, hogy csak pontatlanságból erednek-e, vagy tényleg eltérő típus.
2019. febr. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A WhatTheFont nem ismeri fel, az volt az első, amit segítségül hívtam. A Century Bold Cond kicsit másabb... Az új táblákon az van, de ezeken nem.
2019. febr. 5. 18:10
 6/10 anonim ***** válasza:
Én is szeretek utcatáblákat fényképezni.
2019. febr. 5. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
#6: Én magukért az utcanévtáblákért is odavagyok, szerintem a budapestiek nagyon egyediek és jól kinézőek, bármely más világvároshoz képest is!
2019. febr. 5. 21:40
 8/10 tabaki ***** válasza:

„Az alkalmazott betűtípus: HCentury Schoolbook Cond Bold.”

[link]

Forrás:

[link]

[link]

Na, ügyes voltam, vagy nem voltam ügyes?

Nemigen ismerem egy ilyen tábla elkészítésének menetét, de valószínűleg kisipari módon készült. Az elsőként idézett rendelet 90-ből származik; Ha feltételezem, hogy a tábla nem sokkal későbbi (mondjuk a kétezres év körüli), akkor valószínű, hogy még nem plotterrel, hanem kézzel kivágott sablont használtak, amelyet például kivetített Letraset-betűk körülrajzolásával készítettek (a kirakatrendezők/címfestők hagyományos fogása), de arra is utalnak jelek, hogy a betűkészletet esetleg egyszerűen csak lemérték, és megrajzolták. Még az sincs kizárva, hogy már számítógépet használtak, és a monitoron rajzolták át a felnagyított betűket. A dekoratőri rögtönzésnek tűnő ékezetek alapján alighanem csak ékezetlen betűkészletet találtak. A kézi munka bőven eredményezhette a fotón látható eltéréseket. Ezek egyébként nem túl nagyok. Készítettem két összehasonlító képet:

[link]

A felső a manapság letölthető, az akkorival nem feltétlenül azonos Condensed Bold változatot veti össze a tábla betűivel. A kisebb eltéréseket figyelmen hagyva, annyi megállapítható, hogy a betűkészlet karaktereinek aránya gyakorlatilag megegyezik a fotón látható betűkével.

Az alsón a mostani Bold változat széltében összenyomott karaktereit tettem rá a képre. Ez még nagyobb egyezést mutat, ami arra utalhat, hogy a keskeny betűket ennek a betűkészletnek a torzításával érték el, vagy olyan betűkészletet használtak, amelyet a gyártó így állított elő (a tisztességes betűtervezésben a Condensed ehhez képest vannak kisebb módosítások az egységesebb hatás érdekében).

Mindkét képen külön színnel jelöltem a „k” betűt, amely láthatólag szélesebb a kelleténél. Ennek több oka is lehet, mindenesetre szintén a manuális munkát valószínűsíti.

2019. febr. 5. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 tabaki ***** válasza:

@#7:

Egyébként nekem is tetszik, hogy egy szép, normálisan tervezett talpas betű használatát írták elő a szabványban, aminek -- különösen sufniban pingálva -- van némi zamata. Ehhez képest pl. a német DIN 1451 egy kifejezetten unalmas bürokrata-ideál, és semmivel sem olvashatóbb (sőt, ehhez jó szellős betűközökre van szüksége), ez a fajta ipari modernség szerintem már eleve retrónak született.

2019. febr. 6. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a teljes mértékben kielégítő választ!


Esetleg van valahol fent olyan Century Schoolbook Bold Condensed letöltésre, amiben van "ő", "ű" és "í" betű? Az alapban nincsenek benne... :/

2019. febr. 6. 12:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!