Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Hasznos, vagy káros a Wikipédi...

Hasznos, vagy káros a Wikipédia internetes enciklopédia használata?

Figyelt kérdés
Egy időben nagyon hasznosnak találtam a Wikipedia nevű internetes enciklopédiát, mert segítette a tudományos kutató- és oktató munkámat. Az utóbbi években azonban nagyon elment tőle a kedvem. Pl. azért, mert ha bármelyik olyan magyar politikus, tudós, vagy más közéleti személyiség életrajzát megtalálom rajta, akire kíváncsi lennék, akkor azt látom, hogy az 1989-90-ben lezajlott rendszerváltás előtti munkahelyeiket, beosztásaikat és kitüntetéseiket egyáltalán nem közlik. Igaz, hogy elvileg bárki hozzászólhat az egyes szócikkek vitalapján, ha a Wikipédia azonosítani tudja a hozzászóló számítógépének az úgynevezett IP-címét. Az pedig nem más, mint az Internet Protocol-cím rövidítése, amely egy számsor, amelyet az internetprotokoll segítségével kommunikáló számítógépek egymás azonosítására használnak. Ez nem is lenne baj. De ha a hozzászólás nem tetszik a Wikipédia ellenőr szerkesztőinek, akkor a hozzászólást és a hozzászóló IP-címét azonnal letiltják. Akkor pedig az többé senkit és semmit nem tud bírálni a Wikipediában. Szerintetek jól van ez így? Ezért kérdezem, hogy hasznos, vagy káros ez az internetes enciklopédia.

2020. máj. 12. 12:34
 1/9 anonim ***** válasza:
80%

Egyértelműen hasznos.

A felvetett aggályok pedig részben jogosak, de azért ennél összetettebb a rendszer.

2020. máj. 12. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
71%
Hasznos sokat tanultam belőle.
2020. máj. 12. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Egyrészt nem tudom ki kérte, hogy magyarázd el az IP cím jelentését. Másrészt kontroll nélkül teljes anarchiába süllyedne. Harmadrészt alap, hogy ha kutatunk valamit, akkor több forrást használunk. Szóval nem értem a problémád, hacsak nem azért megy a hiszti, mert téged tiltottak le, viszont ok nélkül ilyet nem csinálnak, pláne nem egy eset után.
2020. máj. 12. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Egy régi közmondás szerint egy újszülöttnek minden vicc új. Ez igaz. De az is, hogy egy újszülöttnek minden új, amit neki tanítanak és többnyire eszébe sem jut ellenőrizni. Főleg ha még az iskolában is az átírt életrajzú történelemalakítókról tanul.
2020. máj. 12. 14:35
 5/9 anonim ***** válasza:
És ez hogy jön ide?
2020. máj. 13. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Használhatod. Én is onnan szoktam tanulni néha. Hasznos oldal!
2020. máj. 25. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

"Igaz, hogy elvileg bárki hozzászólhat az egyes szócikkek vitalapján"

Szerkesztheti is bárki, amihez nem kell engedélyt kérni a vitalapon. Ha hiányosnak találod, kiegészítheted te is. Persze alá kell támasztani valamivel, ha új információkat akarsz hozzáírni egy-egy szócikkhez, másképp hamar törlik.

2020. jún. 21. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
44%

Az IP-címet hosszabb távon nem tudják letiltani, mert automatikusan generálódik egy másik. De az ellenőrök a hosszú távú letiltást csak sorozatos vandalizmus esetén szokták megtenni.


A Wikipédia hasznos, de bizonyos információkat fenntartással kell kezelni.

2020. jún. 22. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ez is, az is. Mivel a wikipédia lényege az, hogy szabadon szerkeszthető, így eléggé hullámzó színvonalú. A magyart mondjuk inkább érdemes elkerülni minden szempontból, az angol rendben van, rengeteg mindent meg lehet találni rajta, persze ott is van tématúlburjánzás, elavult adatok, öncikkek, trollkodások, szubcsonkok, amelyek kihúztak 15-16 évet, mert abban az időben sokkal kegyesebbek voltak... ugyanakkor mivel az angolt az egész világ szerkeszti, ezeket azért kiszúrják és a megfelelő módon intézkednek. Ezzel szemben a magyaron láttam már olyat, hogy egy kamu cikk megélt 10 évet, vagy szubcsonk méretű cikkek mai napig ott rostokolnak (persze azokat is van, aki kiszűri). Sajnos a wikipédia továbbá az öncikkek és a trollkodások melegágya is, a magyar főleg, de az angol is. Meg hát a magyar iszonyatosan hiányos, egy csomó fontos cikk hiányzik róla. Ilyen téren nagyságrendekkel vezet az angol, sőt, ezen a téren össze sem lehet hasonlítani. A magyar a cipőfűzőjét sem köthetné be az angolnak.


Summa summarum, a wikipedia jó dolog, de fenntartással kell kezelni, ahogy írták is. Ha többet akarsz megtudni a világról, az angolt ajánlom. Ha alap információkat akarsz valamiről megtudni, jó a magyar is.

2023. máj. 12. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!