Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » DIGI optikai nethez saját...

DIGI optikai nethez saját optikai modem?

Figyelt kérdés

Üdvözlet! Két hete a Digi nálunk is behozta a lakásba az optikát, hoztak egy saját eszközt. Kikötötték a LAN-os nettel kitűnően működő OpenWRT-vel okosított TP-Link 1043-as routeremet. Nos a problémák:


A Digis router wifije jó ha kemény 20/30 mbps sávszélt nyújt ugyan abban a szobában a TP-Linkem 80/80 körülije helyett. A szomszéd szobában ez már csak 3-4 mbps és alig van térerő. A saját routerem ott is hozta az 50-60-as sebességet. Ezen kívül már kétszer újra kellett indítanom, mert elment a net. Kábelen megvan a majdnem 900 mbps sebesség, de ezt így a hajamra kenhetem. Az atom stabil 100-as net helyett kaptam egy instabil 1000-es kacatot.

A TP-Linkem a 100-as nettel 3 (!) évig ment lefagyás nélkül! Ugyanis az OpenWRT-ben beállítottam, hogy havonta induljon újra az eszköz 1-én hajnali 4-kor.



Nyilván hivatalosan nem, de gyakorlatilag:

Ha veszek egy normális optikai modemet az működhet? Amire menne vissza a jó öreg okosított routerem? Most nagyot csalódtam a szolgáltatóban... UPC-s userektől hallok hasonlókat.



2020. szept. 1. 10:39
 1/9 anonim ***** válasza:
Saját ONT-t nem használhatsz, de felhívhatod a Digi ügyfélszolgálatát, hogy szeretnéd bridge (sima modem) módban tenni a nálad lévő ONT eszközt, és utána ugyanúgy tudod használni a TP-Link routered mint eddig.
2020. szept. 1. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha ez valóban így van, akkor a szolgáltatónál tessék reklamálni, mérést kérni, mert ez így erősen ISP oldali hiba.
2020. szept. 1. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Az elérhetetlen, 0 szakmai tudású ügyfélszolgálatosokból elegem van :D De megpróbálom a Bridge módot kikínlódni... UPC-s havernál is az segített.
2020. szept. 1. 10:49
 4/9 anonim ***** válasza:

Elég rutin művelet a Diginél a bridge mód aktiválása. Nem hiszem, hogy gondot okozna az ügyfélszolgálatnak. Sokan szokták kérni.

Annyit mondj, hogy saját routert szeretnél használni.

2020. szept. 1. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
hát köszi a segítségeteket, de ezt aki bekötötte is rögtön mondhatta volna. Ehelyett közölte, hogy a másik router már nem használható. :D
2020. szept. 1. 10:56
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha nincs bridge módban a HGW (modem+router kombó), akkor is használható a saját router, csak ilyenkor általában multi-NAT környezetet hoz létre vele a felhasználó.


Ugyanakkor a router átkonfigurálása után lehet a HGW egyik LAN portját a router egyik LAN portjával (nem a WAN portjával!!!) összekötni és így létrehozni egy single-NAT hálózatot. Ilyenkor a saját router csak switch üzemmódban fut (+ természetesen a wifi is működik). Ezt OpenWRT -ben nem tudom, hol lehet beállítani, de biztos hogy abban is van rá opció (talán még arra is, hogy a WAN portot használja NAT -olás nélkül, amely esetben lehet HGW LAN -> router WAN portokat összekötni, anélkül hogy a router -ben kellene futnia a DHCP szerveznek, mégis működne minden úgy, ahogy egy tipikus single-NAT hálózatban kell).


Általánosságban egy alhálóra kell konfigurálni a router -t a HGW -vel (pl ha a HGW IP -je: 192.168.0.1 és a DHCP szervere által kiosztott címtartomán: 192.168.0.100 - 192.168.0.200 [ezek csak példák, meg kell nézni a HGW beállításait!!!]), és beállítani a router IP -jét a HGW alhálójából egy olyan címre, ami szabad és a DHCP sem oszthatja ki (IP ütközés elkerülése érdekében!) (ez lehet a fenti példa szerint pl 192.168.0.2) és beállítod a routerben az átjáró IP címének a HGW IP címét (a példa szerint ez 192.168.0.1), majd kikapcsolod a router DHCP szerverét. Ez után a router és a HGW -t összekötöd LAN -> LAN portok használatával és kész a single-NAT hálózat. Ez után tetszés szerint konfigurálható a router wifi beállítása is (a példa szerint a 192.168.0.2 -es címen érhető el a router konfig felülete), illetve minden más is (ahogy szeretnéd, megadhatod az újraindulások idejét, vagy amit csak akarsz). Ezen felül a HGW is elérhető (a példa szerint a 192.168.0.1 -es IP címen) és az is konfigurálható teljes körűen (pl a wifi kikapcsolható; nyitható port; stb...).


Ha az OpenWRT -vel a router képpes a WAN portot használni NAT -olás nélkül, akkor a NAT funkció kikapcsolható a DHCP szerverrel egyidőben, de a konfiguráció többi része ugyanaz, mint a fent említett LAN-LAN kábelezésre vonatkozóan, viszont ebben az esetben a kábelezés így változik: HGW LAN -> router WAN. Ebben az esetben is egy alhálón lesz a HGW (a példa szerint 192.168.0.1 -es címen) és a router (a példa szerint 192.168.0.2 -es címen), de eggyel több a szabad LAN portok száma a fent említett LAN -> LAN kábelezéshez képest, minden más paraméter, funkció pedig megegyezik.

2020. szept. 1. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Bocsánat, de elírtam a dolgokat... Kissé összekevertem a multi-NAT és a single-NAT beállításokat...


Csak annyi történt, hogy beírtam feleslegesen a single-NAT konfiguráció menetébe azt, hogy meg kell adni a router -ben az átjáró IP címét, ami felesleges, hisz úgyis kikapcsolja az ember a DHCP -t... Ez nem okoz gondot, csak szükségtelen felesleges lépés. Bocsánat! Remélem azért még érthető voltam...

2020. szept. 1. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Értem, hogy mint írsz. Sajnos a Digis ONT eszköz DHCP szinten is behal, szóval az esetemben ez semmit sem érne. De ma átrakatom Bridge módba!
2020. szept. 2. 10:04
 9/9 anonim ***** válasza:

Volt nekem is olyan HGW -m (bár másik szolgáltatótól), amin a DHCP sem tette megfelelően a dolgát... Azon úgy oldottam meg a problémát (mivel a szolgáltató nem tett semmit a többszöri hibajelentés után sem), hogy ne a HGW -n legyen üzemben a DHCP hanem a saját router -emben (ami statikus IP címet kapott emiatt), ami viszont az IPTV box -oknak nem igazán felelt meg, így a boxokon (is) statikus IP -t kellett beállítanom hogy működjenek...


Remélem, ez a bridge mód majd megoldja minden gondod!


(Megjegyzés: a router -ed 1000 -es portjai a gyártó szerint is csak 800 -at tudnak maximum...)

2020. szept. 2. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!