Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi az, amit az ember kommentel...

Mi az, amit az ember kommentelhet, szolgáltatótól függetlenül törvényesen? Három fontos kérdésem van, lásd alább.

Figyelt kérdés

Kérdés, hogy tartalmilag mit szabad, hogy milyen módon, és hogy mi a retorzió, lásd alább kifejtve.


1) Tudom, hogy bizonyos dolgokat nem szabad, pl. gyűlöletkeltés, becsületsértés, stb. Más dolog magánszemélyről, vagy közszereplőről írni, vagy cégről. De a szolgáltatók sokszor a biztonság kedvéért sokkal szigorúbban veszik. Mi az amit valóban szabadna a szólásszabadság jegyében, és nem lehet belőle baj, van erre jó összefoglaló, példák, precedens, stb? Mik azok az irányelvek, amikhez ha tartja magát az ember, akkor hiába pereli be egy nagy cég, akkor is tudja, hogy nem kell félnie.


Mondok egy nagyon egyszerű példát, ami rávilágit az egész furcsaságára. A szomszédomnak nyilván mondhatom, hogy a kóla szar. Sőt akár azt is mondhatom, hogy szerintem mérgező, ezért nem fognak lecsukni, ha ez a véleményem. Mármost ha kiülök a kapu elé, és aki arra megy, annak mindenkienk ezt elmondom az már baj? Ha egy falusi ház előtt ülük, és szinte senki nem jár arra, nem hiszem. De ez már nyilvánosság? És ha a Deák-téren mondom ugyanezt? Ha már egy újságba írom le, az már baj? Na és a Facebook-on? Facebook-on nyilt csoportban vagy privát csoportban más megítélés alá esik? Ahogy látjátok ez egy széles skála, és a lényeg a törvény szempontjából valószínűleg a nyilvánosság, de mi is az a nyilvánosság? A szomszéd már nyilvánosság? A falusi utca már nyilvánosság? Egy privát Facebook-csoport már nyilvánosság? Számít hogy hányan veszik az újságot? Az egész azért fura és paradox, mert elvileg nem tudhatom, hogy amit mondok hányan hallják, hányan veszik az újságot, vagy hányan látják a neten. A törvény szerint mégis más megítélés alá esek, ha széles nyilvánosságot kap valami, mintha nem? De erről nem tudhatok. Tehát nem az számít, amit mondok, hanem az is hogy hová jut el, amire nincs feltétlenül befolyásom? Egy privát csoportba is beléphet egymillió ember, és lehet hogy egy újságot a kutya se vesz meg.



2021. nov. 25. 09:58
 1/2 A kérdező kommentje:

2) Milyen módon mondhatom, ezt a példázatban körüljártam, erre vannak precedensek?


3) És végül, az a kérdésem, ha valaki mondjuk hibázik, akkor elég-e ha visszavonja az első kérésre, vagy ettől függetlenül megbüntethetik, perelhetik? Én honnan tudjam például hogy sértem-e valakinek a becsületét, az az illetőtől is függ? Ha őt nem sérti, akkor akármit is mondhatok. Ha viszont sérti és jelzi, és én leveszem az írásomat vagy kommentemet, az nem elég?

2021. nov. 25. 10:00
 2/2 anonim ***** válasza:

"Mi az, amit az ember kommentelhet" ?

Az időjárás...

2021. nov. 25. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!