Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mi a különbség a www és a...

Mi a különbség a www és a https címek között?

Figyelt kérdés

Mi a különbség a www.mintaoldal.hu és a [link] címek között?


Miért van az, hogyha a második fajta címet ( [link] ) "www"-vel beírom a böngészőbe, de lehagyom a " https://" kitételt a címből, akkor nem töltődik be az oldal?



2022. máj. 14. 13:55
 1/3 Pelenkásfiú ***** válasza:
77%

A kettő teljesen más.


A http egy protokoll, ami leírja, hogy hogyan kapcsolódik a géped a szerverhez (ennek a részletei most nyilván nem lényegesek).

A https ennek egy biztonságosabb verziója, mert a kapcsolat titkosított.

Ha nem írod oda elé, a böngésző akkor is odateszi valamelyiket. Jelenleg még valószínűleg a http-t, de a legtöbb weboldal már átirányít ilyen esetben a https-re, amit te észre sem veszel.


A mintaoldal.hu egy domain név, amiből a böngésző tudni fogja, hogy milyen IP címmel rendelkező szerverhez kell kapcsolódnia.

A www.mintaoldal.hu már egy aldomain, ahogy a valami.mintaoldal.hu vagy a webshop.mintaoldal.hu is.

Legtöbb esetben a fő domain és a www aldomain ugyanoda van irányítja, valamint sokszor az egyik át is irányít a másikra, hogy egységes legyen.

Ennek ellenére simán lehet, hogy a www teljesen máshová mutat vagy akár sehová, ezért más töltődik be vagy semmi.

2022. máj. 14. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
57%

Két különböző dologról beszélünk.

Kezdjük talán az egyszerűbbel! Ha http://-t írsz, akkor titkosítás nélkül történik az adattovábbítás, ha pedig https://-t, akkor titkosítottan. http-nél elméletileg könnyen kifürkészhető, sőt, megfelelő eszközökkel és kellő tudással akár még módosítható is az adatfolyam, míg https-nél ez gyakorlatilag lehetetlen. (Az adatfolyamot el lehet fogni, de átlagos eszközökkel jópárszáz év lenne azt visszafejteni.) Persze, azért nagyon megijedni nem kell, kicsit túl van reagálva a "sima" http körüli félelem, de ha érzékeny adatokról van szó, azért kezeljük fenntartásokkal a titkosítatlan oldalakat! Ha mondjuk egy banki oldal nem használ titkosítást, az több, mint gyanús. (Nem tudom, hogy jogilag kötelező-e, de ha egy banki oldal "sima" http-t használ, az majdnem biztos, hogy valami átverés.) Ha egy titkosítatlan oldalon kell regisztrálnod, jelszót megadnod, mindenképp érdemes olyan jelszót használnod, amit máshol nem adtál meg, tekintve, hogy a http adatfolyam egész könnyen "lehallgatható". (Bár a gyakorlatban az ilyen lehallgatási esetek azért elég ritkák, tekintve, hogy a felhasználó és a weboldal közé valamilyen lehallgató alkalmatosságot be kell iktatni, szóval attól, hogy a szomszéd h*lyegyerek lehallgatná az adatfolyamotdat, nem kell tartani.) Meg ha valami "semleges" tartalmú oldal: blog, főzőcskés-receptes oldal, stb. nem használ https-t, attól az még lehet tisztességes, és érdekes oldal.


Az, hogy van-e www, vagy nincs, egy kicsit összetettebb. A klasszikus felépítés szerint az interneten található erőforrások gépnév.domain.tld formában érhetők el. A tld a "legfelsőbb szintű domén", a .hu, .com, .net, meg hasonlók. A domain a weboldal hálózati "neve", a tld.től balra található azonosító. Például a jelen oldal esetében gyakorikerdesek a domain, a .hu pedig a tld.

Na, de mi az a www?

Gyakori dolog, hogy egy somain-név alatt több számítógép, vagy egyszerűen csak több szerverszoftver működik. Mondjuk ha én regisztrálok egy domain nevet, akkor szeretnék az alatt saját weboldalt üzemeltetni, saját levelező (e-mail) szervert, FTP-tárhelyet, stb, akármit. Ezért ezeket a megfelelő szolgáltatás nevével el szokták nevezni. Jellemzően a www szokott lenni az adott domainen futó weboldal. Sok éven át ez volt a kvázi-szabvány, hogy www.domain.tld. De mivel a felhasználók 99,9%-a úgyis a weboldalra kíváncsi, ezért egyre több helyen oldották meg, hogy ha a gép-/szolgáltatásnév lemarad, tehát simán csak domain.tld formában adják meg, www. nélkül, akkor is a weboldal jöjjön be. Sőt! Újabban egyre több olyan weboldalt látok, aminél a www már nincs is bejegyezve, csak az anélküli alak. Ha egy ilyen oldalt www-vel próbálsz elérni, akkor vagy hibát kapsz (hiszen egy nem létező szolgáltatást/gépet/aldomaint próbáltál elérni), vagy automatikusan, bármit írsz oda, akár www.-t, akár mást, "átdob" magára az oldalra. Általában ez a gyakoribb megoldás, a gyakoribb szerver szoftverek alapbeállítás szerint így működnek. Ki is próbálhatod: a julcsika.gyakorikerdesek.hu is ugyanúgy a gyakorikérdésekre fog irányítani. ;-)


"Miért van az, hogyha a második fajta címet ( [link] ) "www"-vel beírom a böngészőbe, de lehagyom a " https://" kitételt a címből, akkor nem töltődik be az oldal?"

Ha a https-t lehagyod, akkor a böngésző beálíltásai alapján dől el, hogy azt http-nek, vagy https-nek fogja értelmezni. A klasszikus irányelv az, hogy olyankor azt értelmezzük http-nek, de az egyes böngészők ettől eltérő módon is dönthetnek. Gyakori, hogy először megpróbálja a http-t behozni, és ha nem sikerül, akkor behozza a https-t. De ennek a fordítottja is beállítható, sőt, a paranoiások kedvence, hogy http-t ne is engedjen használni. ;-)

Az általad felhozott példában lehet, hogy azért nem töltődik be az az oldal, mert nem írtad be a https-t, ennek hiányában a böngésző http protokollal próbálja elérni az oldalt, viszont az oldal meg csak https-t használ, http-t nem.

De az is lehet az oka, hogy csak www nélkül működik az oldal, a www aldomain nem létezik nála. (Bár akkor is illene "átdobnia" a felhasználót a főoldalra, de ez csak személyes megjegyzés.) De próbáld ki azt is, hogy https-sel, és www-vel bejön-e az oldal! Ha igen, akkor a http miatt nem jön be. Ha nem, akkor meg a www miatt.

2022. máj. 14. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 gbenyov ***** válasza:

A számodra egyszerűbben kell megadni erre a kérdésre a választ:

1.

A "www" megadása ma már sokszor elhagyható, mintha felesleges lenne. A gépek ezt "fejből" tudják.

2.

A "http" megadása is ma már sokszor elhagyható, mintha felesleges lenne. A gépek ezt "fejből" tudják.

3.

A "https" megadása kötelező, mert éppen ez különbözteti meg a "normális http"-től. A gépek ezt "fejből" nem tudhatják.

2022. máj. 18. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!