Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ha egy csatornáról letöltök...

Ha egy csatornáról letöltök egy videót és mindenféle módosítás nélkül felrakom a saját csatornámra, akkor a youtube automatikusan letiltja?

Figyelt kérdés
Egy fúvószenekari koncertet szeretnék felrakni a zenekar saját csatornájára. A videó egy magánszemély csatornáján volt, nem biztos hogy ő készítette a felvetelt, de nem jelentené akkor sem, ha igen. (Vele majd felveszem a kapcsolatot)

2022. szept. 20. 12:18
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Nem tiltaná automatikusan. De illendő az eredeti feltöltővel a másolás ELŐTT megbeszélni ezt.
2022. szept. 20. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Automatikusan általában nem szűri a YouTube az ilyen tartalom duplikálást, nem fogja letiltani a letöltött videó újra feltöltését. Viszont, ha a felvétel készítőjének feltűnik, akkor jelentheti a videót a YouTube-nak és ők törölni fogják, mivel a felvételt nem a zenekar készítette és nem is ott volt fent először.


A YouTube Content ID rendszere csak azokat a tartalmakat tiltja le, amiket a jogtulajdonos beregisztrál hozzájuk sajátjaként. Ez általában zene kiadóknak és film forgalmazó nagy cégeknek szokásuk, kisebb cégek, alkotók és YouTuberek számára ezt a lehetőséget (még?) nem nyitották meg.

Az is előfordulhat, hogy a YouTube magát a zeneművet ismeri fel, nem a konkrét felvételt és ha egyezést érzékel egy másik hasonló előadásával annak a zeneműnek, akkor azért tilthatja, mert az eredeti művet beregisztrálta a jogtulajdonos - ez esetben viszont nem csak a zenekar csatornájáról törlődne, hanem a felvétel készítője sem tudná az eredeti zenével közzé tenni.


Viszont az illem (és a szerzőjogi törvény is) azt diktálja, hogy mindenképp az újra feltöltés előtt illik (és kell) engedélyt kérni a felvétel készítőjétől, hogy a felvételét bármire felhasználják.

Elvben nincs akadálya az "utólagos engedelmeddel" formátumú engedély kérésének, viszont ha már eleve kiszolgáltad magad és utólag kérsz engedélyt, azt a másik könnyebben veszi rossz néven, mintha valódi döntést engedsz neki róla, hogy engedi-e, még azelőtt, hogy elvennéd, amire szükséged van tőle. Ha a felvétel készítőjének előbb feltűnik (vagy beismered), hogy már ki is szolgáltad magad és igazából csak formaságnak tekinted, hogy engedélyt kérj, azon meg is sértődhet annyira, hogy még akkor is megtagadja az engedélyt, ha egyébként egy udvarias kérésre hagyta volna. Arról nem is beszélve, hogy ha már megtörtént a jogsértés, utána magasabb jogdíjra tarthat igényt, hogy eltekintsen az esetleges pereskedéstől, ha esetleg jogi útra akarná terelni a dolgot.


Egy ilyen koncert felvétel többszörösen összetett jogi kérdés, mert egymásra épülő szerzőjogi igények ütköznek egymással. A felvétel készítőjének a felvétel felett vannak szerzői, illetve felvétel készítői jogai és az általa készített felvétel bármilyen felhasználásához mindenképp szükség van az ő engedélyére. Akkor is szükség van a felvétel készítő engedélyére a felvétel felhasználásához, ha a felvétel elkészítésére esetleg neki nem volt engedélye. Ennek az engedélynek a megadása esetleg alku alap lehet egy üzleti tárgyalás során, de nem írja felül azt a jogot, hogy a készítő döntheti el, hogy a felvételét ki mire és hogyan használhatja.


A zenekarnak előadói jogai vannak és ennek részeként akár korlátozhatja (előzetesen), hogy a koncertre ki mehet be és ott ki készíthet felvételt, azt ki mire és hogyan használhatja. Viszont ezeket a feltételeket előzetesen ismertetni és elfogadtatni is kell az érintettekkel (lásd színházak, koncerthelyek házirendje és a jegyen feltüntetett korlátozások). Ha egy nyilvános koncertről van szó, ahol semmilyen korlátozás nem volt a felvétel készítésre, akkor a nyilvános eseményről bárki szabadon készíthet felvételeket és korlátozás nélkül közzé teheti.


A zenekarnak viszont szintén tiszteletben kell tartania az általuk előadott zeneszám íróinak, szerzőinek jogait, így például a nyilvános előadáshoz, vagy akár áthangszereléshez is engedélyekkel kell rendelkezni és a szükséges jogdíjakat meg kell fizetni. A YouTube-on vagy más online médiában történő előadáshoz pedig engedélyek és más díjtételek tartozhatnak, mint az élőben tartott koncerten előadáshoz. Ezek hiányában akár az Artisjus is tilthatja a videót.

2022. szept. 23. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!