Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Milyen nyomozati cselekmények...

Milyen nyomozati cselekmények szükségesek a hatóság részéről, az ismeretlen tettes felderítéséhez IP cím alapján, ha az IP címek külföldi hírközlési szolgáltató által kerültek kiosztásra, és a szolgáltató megkeresése ügyészi engedélyhez kötött?

Figyelt kérdés
Feljelentést tettem ismeretlen elkövető ellen egy weboldalon elkövetett bűncselekmény miatt. Sejtem, hogy ki lehet az elkövető és jelentős érdeksérelmet is okozott, amit viszont bizonyítani kéne a hatósági felderítés által. Biztos vagyok benne, hogy a cselekmény elkövetése Magyarországon belül történt, és a magyar weboldal által, a hatóság részére kiadott IP-címek dinamikusak. A kérdésemre feltett hasznos válaszokat előre is köszönöm!

febr. 14. 14:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A távközlési szolgáltatóknak - kis hazánkban a 2003. évi C. törvény értelmében - naplózniuk kell azt, hogy egy adott IP-címet adott időpontban milyen ügyfelüknek osztották ki, és ezt a naplót egy évig tárolniuk kell és a nyomozóhatóságok részére kell tudni biztosítaniuk.


Bűncselekmény elkövetésének esetében a nyomozóhatóság az adott IP-cím birtokában az IP-címek kiosztásáért felelős RIPE nevű szervezet whois adatbázisól előkeresi az IP-címtartományhoz tartozó szolgáltatót, majd felkeresi a szolgáltatót a hivatalos elérhetőségei valamelyikén - általában e-mailben - és kikéri az előbb említett napló-részleteket, ez alapján pedig felkeresi az előfizetőt.


Ez lenne az eljárásrend, de gyakorlatilag nem ilyen egyszerű, mert az elkövető elrejtőzhet valamilyen más országban levő VPN-szolgáltatás vagy titkosítóhálózat (Tor, I2P,...) mögé, használhat publikus Internet-elérési módokat (Internet-kávézó, wifi-hotspot), osztozhat másokkal az Internet-elérésén (akik meg nem fognak ellene vallani), stb, stb...

febr. 14. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ! Említettem, hogy tettem feljelentést, azonban 2 hónap nyomozás után elutasították. 8 napon belül fellebezéssel fogok élni, mivel az elektronikus hírközlési szolgáltató megkeresése nem történt meg. További válaszok is érdekelnének azoktól, akik hasonló esetet tapasztaltak, illetve tudnának segíteni ebben az ügyben.
febr. 14. 16:11
 3/9 anonim ***** válasza:

"azonban 2 hónap nyomozás után elutasították"

Ha nem vagyok indiszkrét: milyen jellegű ügyben (nem kellenek pontos nevek, címek, csak körülírni az esetet)? Mi volt az elutasítás indoka?


"8 napon belül fellebezéssel fogok élni, mivel az elektronikus hírközlési szolgáltató megkeresése nem történt meg"

Ez az elutasító nyilatkozatban volt benne?

febr. 14. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
A szolgáltató megkeresése ügyészi engedélyhez kötött, és az IP címek külföldi szolgáltató által kerültek kiosztásra.
febr. 14. 16:49
 5/9 anonim ***** válasza:
Ha külföldi nem fognak vele túl sokat foglalkozni. Lezárják ismeretlen tettessel.
febr. 18. 12:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Manipulálták az IP címet, így külföldi szolgáltatóhoz voltak köthetők. De szerintem nem is kéne külföldig menni, mivel az adott weboldal no-reply email címe automatikus üzenetet küld annak az email címnek, amellyel regisztráltak a weboldalra. Biztos vagyok benne, hogy a bűncselekmény elkövetése (időpont adott) előtt regisztráltak a weboldralra nem sokkal. Tehát azt az email címet kéne visszafejtenie a magyar szolgáltatónak, amelyről a regisztráció történt.
febr. 18. 12:28
 7/9 anonim ***** válasza:
Ha így virágnyelven írsz és egy szót se lehet belőle érteni nem tudunk segíteni. Hogy lehet egy IP címet manipulálni? És milyen regisztráció? Ha elküldöd privátban hátha értelmesebb lesz, és nem ezt az érthetetlen halandzsát kell olvasni?
febr. 18. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 b1812567 ***** válasza:
Milyen indokkal utasították el a feljelentést?
febr. 26. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
8:Gondolom a rendőrségnek is ilyen érthtetlen katyvaszt adott be és egy szót sem értettek belőle.
febr. 26. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!