Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Mire jó a VPN, mire jó a proxy?

Mire jó a VPN, mire jó a proxy?

Figyelt kérdés

Tele van a Google Play ingyenes v épp nem ingyenes VPN/Proxy programokkal.

Mire jók?

Mi a különbség a VPN és a proxy között?

Mi szól egyik v másik mellett?

Egyáltalán mire jók, mit tudnak, mi a hasznuk?



ápr. 1. 12:14
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
6%

https://www.youtube.com/watch?v=PSIME0ZTgp8 Feliratot Magyarra lehet tenni.

VPN hogy mi nem rég tudtam meg az e cigis boltok bannolása miatt, csak vpn voltak elérhetők, azóta a többsége már megint jó, de van ami továbbra is azzal érhető el. Proxi nem tom mi, de azt tudom hogy az Ukrajnai háborúnál is használják, hogy az amcsik a háttérbe harcolhassanak az Oroszokkal, ne hivatalosan.

ápr. 1. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

A VPN virtuális magánhálózat, ami vagy két privát hálózatot köt össze (cégek alkalmazzák ezt jellemzően), vagy egy gép csatlakozik egy privát hálózatra, egy virtuális hálózati kábelt képzelj el ami a távoli hálózatig elmegy.

A proxy a hálózaton lévő számítógép, amin keresztül az internetforgalom megy. A 90-es években, 2000-es évek elején volt divat, mert az alacsony sávszélességre rengeteg gép jutott, a proxy tudta cachelni a gyakran látogatott oldalak tartalmát, így spórolt a sávszélességgel úgy, hogy valójában nem a netre mentél ki, hanem a proxy cachelt tartalmát láttad.

Mint átlag felhasználó egyikre sincs szükséged. Ezek bonyolult hálózatokon használatos dolgok, csak akkor telepítsd, ha a céges hálózat rendszergazdája erre kér.

ápr. 1. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Ilyen konzextusban majdnem semmire nem jók. Az ingyenesek meg főleg. A VPN egyetlen haszna a geoblokkolt tartalmak nézése.


Az ingyenes VPN és Proxy kb. arra jó, hogy mindent megtudjanak rólad és eladják reklám cégeknek a rólad készült profilt. Nem tudom, hogy miért lett ennyire felkapott dolog egyébként, biztos a jó marketingnek bedőltek a hozzá ne értők.


Egyébként a VPN eredetileg arra jó, hogy telephelyeket kössenek össze, vagy becsatlakoztassák a távoli kollégát a céges hálózatba, erre pedig tökéletes. A proxy pedig pl. load balancereknél lehet jó, vagy alkalmazás szintű szűrésre. De ilyesmikre egy sima felhasználónak nincs szüksége (és erre nem is jók az ingyenes VPN alkalmazások)

ápr. 1. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Elvileg azt mondták, h ha VPNen v proxyn át megyek fel az internetre, akkor nem követhető vissza, h hol vagyok, azaz nemzetközi viszonylatban nem tudni, honnan netezek.

Akkor erre nem jó, igaz?

ápr. 1. 12:49
 5/11 anonim ***** válasza:

A VPN titkosítja a kapcsolatot, a szolgáltató/rendszergazda nem látja, mit csinálsz a VPN mögött, a weboldal meg nem látja a valódi IP címed és szolgáltatód. De a böngésző újjlenyomatot nem rejti el, illetve a sütiket sem blokkolja, ahová előzőleg bejelentkeztél, oda be vagy lépve és vissza tudnak követni.

A Proxy nem titkosítja a kapcsolatot, csak az IP-d cseréli, ezért gyorsabb a VPN-nél. A GEO blokkolt tartalmak eléréséhez használható, pl. egyes streamingek Magyarul csak Magyar IP címmel mennek.


Nem mindegy a VPN szolgáltató választás sem, mert lehet van amelyik VPN-nek hirdeti magát, de csak Proxy, vagy ami rosszabb, lehallgat a VPN szolgáltató, főleg ingyenesekkel nem árt vigyázni. Ez alól talán a Proton VPN kivétel, náluk az ingyenes is 100%-ig megbizható, viszont a prémiumoz képest erősen korlátozott mind sebességben, mind pedig a szerverek számában.

ápr. 1. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%

AI ugyis megtalal

neten nem rejt el semmi titkositas es atiranyitas

mivel ahogy hasznalhato kapcsolatod van valamivel ugyan ugy azt barmi mas is kepes latni csak "akarat" kerdese

mivel minden automatikus manapsag igy akarat nelkul is latjak banki dolgaidat is, titkos hivatalos adataidat is

teljesen alap hogy latjak mit nezel, uzensz


kerdes tehat foglalkozik e majd valaki vele, ha indokoltnak tunik lehet

ápr. 1. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Eredetileg a VPN-t - mint az a nevéből (virtual private network, virtuális magánhálózat) is kiderül - arra találták ki, hogy egy cég a belső hálózatán levő erőforrásokat - például nyomtató-, szkenner és faxmegosztás, belső hálózati fájlmegosztás, Intranetes alkalmazások, belső levelezés és telefonrendszer - a cég hálózatán kívül levő munkatársainak is elérhetővé tegye az Interneten keresztül autentikáció után, titkosítottan.


A proxy ezzel szemben eredetileg arra szolgál(t), hogy egy közület helyi hálózatban levő proxy szerverre csatlakozó, a közület helyi hálózatában levő kliensek a proxy szerveren keresztül érjék el az Internetet, így lehetővé válik a tartalmak gyorsítótárazása (vagyis ha mindegyik, helyi hálózatban levő kliens ugyanazt a weboldalt szeretné letölteni, akkor nem kell minden kliensnek külön-külön letöltenie ugyanazt a tartalmat az Interneten keresztül, hanem a proxyszerver megteszi ezt helyettük egyszer, majd a gyorsabb belső hálózaton kiszolgálja a klienseket).


A fő különbség közöttük nagy általánosságban(!!!) az, hogy míg a VPN alacsonyabb (2. rétegbeli) szintű protokollokon alapszik, a (webes) proxy magasabb színtűkön - ennek folyománya, hogy a VPN-szolgáltatásokhoz külön VPN-kliens kell, a (webes) proxyszervert elég csak beállítani a böngészőben.


"Elvileg azt mondták, h ha VPNen v proxyn át megyek fel az internetre, akkor nem követhető vissza, h hol vagyok, azaz nemzetközi viszonylatban nem tudni, honnan netezek.


Akkor erre nem jó, igaz?"

Ez csak félig igaz.

Bár mind a VPN mind a (nem transzparens) proxy szerver elfedi a szolgáltatótól kapott publikus IP-címed, de:

- nem szolgál antivírusként, nem szűri a káros tartalmakat

- nem szűri a böngésződ által az elérendő hoszttal megosztott böngésző-ujjlenyomatokat

- nem szűri azt, hogy te hova regisztrálsz, milyen oldalakat töltesz le, milyen dolgokat osztasz meg magadról

ápr. 1. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
ingyenes vpn-ekkel is van amelyik oldalon működik a geoblockolt tartalom
ápr. 3. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#8: Ez annak köszönhető, hogy a VPN-szolgáltatások adott - szerverhotelben elhelyezett, fix IP-címmel (tehát behatárolható) rendelkező, bérelt Internet-elérés mögött levő - szervereken keresztül biztosítják az átjárást. Az ingyenes szolgáltatókat ráadásul könnyű feltérképezni (mivel adott, fix mennyiségű szerverük van), így a geoblock nem feltétlenül vezet eredményre.
ápr. 3. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Egyébként a legtöbb szolgáltató tojik magasan a geoblockra. Bevezette, mert muszáj volt a licenszelt tartalom miatt, de pont tesznek rá, hogy ki hogyan kerüli meg, simán IP alapján nézik az országot és ennyi. Én legalábbis soha nem ütköztem komolyabb falba, a legtöbb egy mezei open proxyn át is megy, ami nem arra egy ingyenes vagy olcsó VPN.

Nyilván ezek nem a Netflix és társai, bár őket sem értem, hogy 90%-ban saját tartalmaik vannak, mégis harcolnak és húzzák le a pénzt a wcn a geoblock erősítésére, ami lényegében macska-egér harc. Blokkolnak egyet, jön 3 másik.

ápr. 3. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!