Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Milyen jelzések vannak a...

Milyen jelzések vannak a letölthető filmekben és mi mit jelent?

Figyelt kérdés
pl: DVD-rip, scr, ts, mic, xvid, bdrip, hundub, g1, cinedub, int , cam, stv, ws, pdtv, telesync, hunsub.
2010. nov. 22. 11:55
 1/1 anonim ***** válasza:

CAM (kamerás) -


A "cam" szó azt jelenti, hogy a filmet moziból, általában digitális videó kamerával rögzítik. Egyes esetekben egy kicsi, háromlábú állványt használnak, de ez sokszor nem lehetséges, ezért a kamera rázkódhat. Szintén gondot okozhat, hogy nem mindig ülnek nyugton, tehát nem pont a vászonnal szemben lévő szögből rögzítik a filmet. Ha a vágás megfelelő, ezt nehéz megmondani, kivéve ha van felirat a vásznon, azonban sokszor úgy hagyják és nem lesz párhuzamos a képernyő alsó és felső része. A hang a kamera beépített mikrofonjából származik ezért különösen vígjátékok esetében, nevetés hallatszik a film közben. Ezen incidensek miatt a hang- és képminőség általában rossz, de ha szerencsénk van, akkor a felvétel üres teremben zajlott és a hangminőség viszonylag jó.



TELESYNC (TS) -


A telesync-es felvétel kinézetre ugyanolyan, mint a kamerás, azzal a különbséggel, hogy itt egy külső hangforrásból származik a hang (az esetek nagy részében egy jack dugóból, amit a nagyothallók székébe szoktak rakni). A sima kamerás felvételeknél levő hang nem jó minőségű, mivel itt sok külső zajforrás bezavarhat. Sok TS-es felvétel üres moziban vagy a vetítőteremből (professzionális kamerával) történik, ennek köszönhetően pedig a kép is jobb minőségű. A minőségbeli különbségek nagyok lehetnek, tehát a release teljes letöltése előtt mindenképpen nézd meg a sample-t. a TS-ek nagy százaléka CAM-es felvétel, ami újra lett címkézve.



TELECINE (TC) -


A telecine gép a filmeket a filmtekercsről digitálisan másolja. A kép és hang minősége nagyon jó, de ezen gép beszerzése és a költségei drágák, ezért ritkán találkozunk velük. Az oldalarány általában megfelelő, azonban léteznek 4:3-as TC-k is. Egy nagyszerű példa erre a tavaly elkészült Jurassic Park 3 TC. A TC kifejezést nem szabad összekeverni a TimeCode kifejezéssel, ami a képernyőn látható számlálót jelent.



RETAIL5 (R5) -


A Retail 5 újfajta elnevezés, Kelet-Európai DVD kiadások, nem sokkal a vetítést követően, de mivel nem teljes értékű dvdr, ezért külön jelölést kapott, minősége változó, a kép általában első osztályú, a hang pedig linedub!



SCREENER (SCR) -


Egy előre elküldött VHS, amit kölcsönzőknek és más helyeknek küldenek, reklám céljából. Az SCR VHS-en érkezik, általában 4:3-as (teljes képernyős) oldalaránnyal, de elvétve vannak postaládába tett SCR-ek is. Fő tulajdonsága a "ticker" (egy információs csík, ami a képernyő alján fut végig, információt adván az írásvédettségről és a másolásvédelem telefonszámáról). Ha esetleg a szalagnak van akármilyen fajta biztonsági kódja, vagy akármilyen más olyan jelzése, amely a kazetta eredetére mutatna, akkor ezeket egy bizonyos jelzéssel le kell blokkolni (általában feketével). Ez általában csak egy pár másodpercig tart, de sajnos néhány másolat úgy van megcsinálva, hogy ez a film egész időtartama alatt jelen van, és néhány elég nagy is. Az eszköztől függően, a másolat lehet kiváló minőségű (ha egy MASTER másolattól származik), vagy lehet szegényes is (ha egy régi VHS másolóból származik, ami a minőséget nagyban lerontja). Az SCR-ek nagy része VCD-be van átalakítva, de néhányan megpróbálják SVCD-be ártrakni, amelyek közül néhány jobban néz ki mint a másik.



DVD-SCREENER (DVDscr) -


Ugyanazon jellemzők vonatkoznak rá, ami a sceener-re is, azonban ezeket DVD-kről szedik le. Általában "letterbox", azonban a boltban kapható DVD extrái hiányában. Az óra nem a fekete sávon jelenik meg, ezért zavarhatja a film nézőjét. Ha a készítője ügyes, a DVDscr jó minőségű lesz. Általában SVCD , DivX vagy XviD minőségben terjesztik.



DVDRip -


A végleges, kiadott DVD másolata. Ha megoldható, még a hivatalos boltba kerülés előtt kiadják. (lásd: Csillagok Háborúja 2) A DVDRip-eket SVCD-n, DivX vagy XviD-ben adják ki.



VHSRip -


Kiskereskedésekben kapható VHS-ről szedik le, főleg korcsolyázós/sport videók, esetleg pornófilmek.



TVRip -


Olyan televíziós műsor, amit vagy a hálózatról szednek le (digitális kábel vagy szatelit jelfogók segítségével), vagy műsorszórás-előtti szatelit jelekből, amiket néhány nappal a tv-ben való leadás előtt küldenek szét (ezek nem tartalmazzák a különböző tv adások logóit, de néha tartalmaznak információs csíkot, stb.). Néhány műsor felvétele (például: WWF Raw Is War) tartalmaz extra részeket, mint például reklámok vagy olyan részek, amik nem tartoznak a műsorhoz. A PDTV-t egy digitális PCI-os TV tuner kártya segítségével veszik fel, és ennek köszönhetően ez adja a legjobb minőséget. Vannak olyan csapatok, akik ezt SVCD formátumban adják ki. VCD/SVCD/DivX/XviD formátumok mind elfogadhatók a felvételkor.



WORKPRINT (WP) -


A "workprint" egy olyan film másolata, amit még nem fejeztek be. Előfordulhatnak hiányzó jelenetek, zenei hiányosságok, és a minősége a tökéletestől a legrosszabbig változhat. Néhány WP minőségű film nagyban különbözik a végső kiadástól (A sötét zsarukban az idegenek helyett színészek szereplnek) és tartalmazhatnak extra jelenteket is (Jay és Néma Bob) . A "WP" lehet egy szép kiegészítője a kollekciónknak, ha már beszereztük a végleges verziót.



DivX Re-Enc -


A DivX re-enc olyan film, amit az eredeti VCD forrásról szedtek le, és újrakódolnak egy kis DivX fájlba. Legtöbbször fájlmegosztó oldalakon találhatóak meg, elnevezésük pedig a következő formát ölti: Film.Neve.Csapat(1of2) stb. Gyakori csapat az SMR és a TND. Nem igazán érdemes őket letölteni, kivéve ha megfelel neked egy 200Mb-os változat. Kerüld őket, nem a legmegfelelőbb minőség.



Watermarks - ("vízjelek")


Rengeteg film Ázsiai Silverekből/PDVDk-ből (lásd lentebb) áll össze, és megjelölik őket a készítői, általában egy betűvel, vagy egy kis logóval, vagy a kép valamelyik sarkában. Leghíresebbek a "Z", az "A", és a "Földgömb" "watermarks"-ok.



Asian Silvers / PDVD - ("ázsiai ezüst(korong)")


Ezek a filmek keleti kalózok által kerülnek ki, és néhány csapat megvásárolja őket, hogy sajátjukként adhassák ki.. A Silverek nagyon olcsók. és könnyen megszerezhetőek bármelyik országban, és könnyű kiadni őket, ami mafyarázatot ad arra, miért van belőlük olyan sok a scene világban. Főleg olyan csapatok nevével futnak, akik csak néhány release-t adnak ki. A PDVD ugyanaz, csak DVD-n kiadva. A feliratuk cserélhetőek, és a minőségük is jobb, mint a Silver-ek minősége. Úgy rippelik őket, mint az átlag DVD-ket, de általában VCD-n jelennek meg.



Linedub (LD) -


Vonalbementről rögzített adatfolyam, minősége a kamerához képest tiszta és dinamikus, legtöbbször stereo, retail dvdig általában ez az elérhető legjobb minőség!



HDTV (High Definiton TeleVision) -


Műholdadásból rögzített digitális forrás, minősége változó, adatai alapján négy változatot tart számon a scene:

1080i: "ahogyan a műhold sugározza" kódolása mpeg2, bitráta nagyon magas, hangminősége 5.1 ill. 2.0

720p: 1080i-ből kódolt változat, felbontása 1280x720, x264/xvid-el kódolva , alacsonyabb bitráta, kiváló képminőség, hang 5.1/2.0

HR-HDTV: "Half Resolution" felbontása 960x528, x264/xvid kódolva, hangminőség forrástól függően 5.1/2.0

HDTV: a legbutább verzió, minősége közel a dvdripel azonos, 2.0 hanggal kódolva



A scene jelölései


PROPER - (szó szerinti fordítás: "alkalmas, helyes, megfelelo")


A szabályok szerint, aki először kiad egy Telesync-et, az nyeri a versenyt (például). Abban az esetben, ha ennek az első release-nek a minősége gyenge, és egy másik csapatnak megvan ugyan ez a Telesync (vagy ugyan abból a forrásból, de jobb minőségben), akkor a 'PROPER' nevet a könyvtár elé rakják, hogy ne legyen átverés. A PROPER kifejezés a legszubjektívabb előtag a közösségben, és sok ember vitáját képezi, hogy a PROPER kiadások vagy pedig az eredeti release-ek jobbak-e. Sok csapat csak azért adja ki a PROPER-t, mert lemaradtak arról, hogy először töltsék fel az adott release-t. Az oknak - amiért a PROPER elkészült - mindig benne kell lennie az NFO-ban.



LIMITED - [szó szerinti fordítás: "korlátozott"]


A limitált film jelentése abban merül ki, hogy korlátozott számban vetítik a mozikban - általában 250 moziban sugározzák - (például művészfilmek), ezeket a filmeket adják ki limitálva.



INTERNAL - (szó szerinti fordítás: "belso, belso használatra")


Jó néhány oka lehet annak, hogy valamilyen filmet "internal" jelzéssel adnak ki. Rengeteg internal release-t adnak ki a Klasszikus DVD csapatok, a "dupe" elkerülése végett. A rosszabb minőségű moziripekből is készül internal , ezzel nem rontva a csapat hírnevét, vagy a már kiadott ripek mennyiségét . Egy INTERNAL kiadás ugyanúgy hozzáférhető a csapat "affiliate site"-jai számára, de más oldalakra nem vihetőek át a csapat "tulajának" engedélye nélkül.. Azonban néhány INTERNAL release mégis kiszivárog az iRC-re vagy a newsgroupokra, ez a film népszerűségétől függ. Régebben a Centropy-ról azt mondták, hogy "going internal". Ez azt jelenti, hogy a csapat a releaseit csak az oldal tagjai számára teszi elérhetővé. Ez az eredeti definícióhoz képest egy másik jelentés.



STV -


Jelentése: "Egyenesen a videóra". Soha nem vetítették ezeket a filmeket mozikban, ezért jó néhány oldal tulaja megtiltotta a feltöltését.



OLDALARÁNY (KÉPMÉRET-ARÁNY) JELZÉSEK -


A WS (widescreen) a szélesvásznú, a FS (fullscreen) a teljes képernyőt jelenti.



REPACK - (szó szerinti jelentés: "újracsomagolva")


Ha egy csapat egy rossz release-t ad ki, ez esetben kiadnak egy "Repack"ot, amiben már a hibák javítva vannak.



NUKED -


Egy filmet számos indok miatt nuke-olhatnak. Az egyes oldalak pl. azért, ha megszegik a szabályaikat (pl. "TS-t feltölteni tilos"), de ha a filmmel valami baj van (pl. nincs zene 20 percig, a 2. CD nem ehhez tartozik, stb) akkor nuke történik, és az adott filmet az oldalak között cserélgető emberek elveszítik a kreditjeiket. A nuke-olt filmek még mindig felkerülhetnek olyan helyekre, mint a p2p vagy a usenet, de jóbban teszed, ha megnézed, eredetileg miért volt nuke a film. Ha egy csapat rájön, hogy valami baj van a release-ükkel, ők is kérhetnek nuke-ot.



NUKE INDOKOK


Itt egy lista arról, hogy miért szoktak "nuke"-olni egy filmet. (leginkább DVDRip-ek)


BAD A/R = "bad aspect ratio" , rossz oldal vagy képarány. (például az emberek túl "kövérnek" vagy "soványnak" látszanak)

BAD IVTC = "bad inverse telecine", a framerate-k átalakítása nem jó.

INTERLACED = mozgás során fekete csíkok jelennek meg.



DUPE - [kb. "másolat, duplikátum"]


A dupe jelentése könnyen megfogalmazható: ha valami már létezik, akkor nincs értelme újabb release-t csinálni belőle.

2010. nov. 22. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!