Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Ha valaki a dark weben nézelőd...

Ha valaki a dark weben nézelődik, arra tényleg rászállhatnak a rendőrök? És ha igen, hogyan?

Figyelt kérdés

A helyzet a következő. Valahol hallottam múltkor a dark webről, és utánaolvastam, hogy ez úgy mégis micsoda. És ugye a kíváncsiság elfogott: milyen hely lehet ez? Aztán Így olvasgatva azt látom, hogy a rendőrök akár pár órán belül becsengethetnek a házba.


Így fölmerült a kérdés: ezt hogyan csinálják? Nagyon meglepődnék, ha valaki ott ülne egész nap a monitor előtt, és a szolgáltató által küldött riasztásokat figyelné. Másrészt: már azért is értesítve vannak, mert valaki a tilosban jár, de, mondjuk, drogvásárlásról szó sincs? Hogyan tudják azonosítani a TOR által titkosított IP-ket?


A kérdés megírása előtt egyébként még volt pár dolog, amit nem értettem meg, csak ez a hatósági vonzata nagyon meglepett, és azért elég ijesztő belegondolni, hogy ennyire figyelik az ember minden mozzanatát... Mindazonáltal ha eszembe jutnak még dolgok, akkor azokat is kiírom kommentbe.


És még mielőtt a meglepődött, netán felháborodott támadások jönnének: nem, eszemben sincs bérgyilkost fogadni, drogot vagy vesét venni, gyerekpornót nézni egy csésze tea mellett és egyebek, csak érdekel a dolog a sok misztifikáció után. Tudjátok, mint amikor a vonat elgázol valakit, és az ember meg csak odapillant egy másodpercre, hogy aztán elszörnyülködjön és visszaforduljon. :D


2015. jún. 12. 22:32
1 2
 1/12 Szal Dávid válasza:
100%
Van a rendőrségnek egy csomó olyan gépe, amik kifejezetten keresőmotorok. Beírod, hogy drog, vagy valami ilyesmi vásárlása, csak a szavak alapján kiszedi. De gondolom enéél sokkal komplexebb.
2015. jún. 12. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
79%

1. Az hogy nézelődsz a dark weben, attól még nem töri rád az ajtót a TEK, és ismertet meg a drága anyafölddel (vagy legalábbis nem valószínű). Ha már aktívan közreműködsz - közzéteszel illegális anyagot, vásárolsz, stb... - akkor már valószínűbb.


2. A TOR hálózatában lehetnek (vannak) beépített "téglák", vannak sebezhetőségek (például: [link] ), mivel a forgalom megbízhatatlan hosztokon megy át, símán kihasználhatnak biztonsági réseket ( [link] ). Az exit node-okon titkosítatlanul árad ki a forgalom, amelyekről rendes adatbázis van ( [link] )

2015. jún. 13. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Köszi!


Akkor már meg is van két kérdés, amit kifelejtettem. Ha ennyire tudják, hogy rizikós a dolog, a rendőrség pedig kifejezetten figyeli őket és valójában mégsem anonim a rendszer, akkor hogyhogy nem javították még ki ezeket a réseket, és hogyhogy még van forgalom ezeken a szájtokon? Gondolom, nem egy 5 perce programozni tudó brigád rittyentette össze a TOR-t és az oldalak üzemeltetői sem ma kezdték az ipart.


Érdekes dolog ez a dark web (vagy legyen is bármi a neve, teljesen összezavarodtam már). A netezők 95%-ának fogalma sincs arról, hogy létezik egy "másik internet", és közben olyan bűnözés megy, amilyet el se tud képzelni az ember.

2015. jún. 13. 10:32
 4/12 anonim ***** válasza:

Az első felvetésedre:

- Persze ezen rések egy részét már befoltozták (amely frissítéseket, biztonsági beállításokat aztán a felhasználók vagy használnak vagy nem)

- Nem olyan egyszerű a bűnüldözők helyzete se: ha vannak adataik, nem biztos, hogy teljesen megbízhatóak vagy elegendőek (de lehet hogy később több adat gyűlik össze és akkor több/nagyobb bűnözőt kaphatnak el), vagy van joguk intézkedni (hála a "személyiségi" jogoknak, és a nemzetközi jogi szabályozások keszekuszaságának)

- Illetve a bűnüldöző szervek is a nagy halra hajtanak: szóval hiába tudja meg az NSA/az FBI, hogy egy ukrán pernahajdertől egy magyar pernahajder vesz egy AK47-est vagy hogy Juli bácsi megnézett egy gyerekpornós képet - sokra nem megy vele (és itt jön képbe az, hogy melyik szervnek milyen információja van). Viszont egy jól behatárolt kereskedő hálózat lekapcsolásával már előrébb vannak.


A második felvetésedre: dark web nélkül is zajlott/zajlik a bűnözés az átlagemberek, de a hatóságok szeme előtt is. Nem lehet mindenhova (titkos)rendőrt rakni, nem hallgatható le mindenki (lásd nemrégiben az NSA megregulázása: [link] )

2015. jún. 13. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Ismételten köszönöm! Még a hatósági vonalon haladva az lepett meg, hogy egy magyar fórumon is találtam olyan figyelmeztetést, amely szerint pár óra alatt rátalálnak a felhasználóra és meg is jelennek nála a pandúrok. Ez irodalmi túlzás, vagy valós következmény? Nekem furcsának tűnik, hogy Magyarországon (ahol feltehetően annyira nem kiterjedt a netes bűnhálózat) erre állnak rá és nem a való életben bűnözőkkel foglalkoznak. Számomra az ország nem tűnik annyira fejlettnek informatika terén, hogy a darknet valós fenyegetést jelentsen belföldön és vélhetőleg a rendőrség sem foglalkozik vele olyan komolyan.


Legalábbis én most a felhasználókról beszéltem, a feltöltők témája az más kérdés. Amerikai vonatkozásban olvastam olyasmit, hogy egy gyerekpornós oldal megnyitásáért egyből gumibot lesz a vacsorája az illetőnek - persze, ott azért más a társadalom, a fejlettség és a veszély is valósabb így.


Hm, így jobban elolvasva az írásaimat úgy tűnhet, mintha én gyerekpornót akarnék nézni minden áron, csak a következményektől félek. :D Pedig csak érdekel ez a téma. Mármint nem a pedóporesz.

2015. jún. 13. 17:29
 6/12 anonim ***** válasza:

"egy magyar fórumon is találtam olyan figyelmeztetést, amely szerint pár óra alatt rátalálnak a felhasználóra és meg is jelennek nála a pandúrok. Ez irodalmi túlzás, vagy valós következmény?"

Ez azért erős túlzás. Ha ilyen van, akkor az a felhasználót már eleve megfigyelik, mert tudják, hogy bűncselekményt fog elkövetni.


"Számomra az ország nem tűnik annyira fejlettnek informatika terén, hogy a darknet valós fenyegetést jelentsen belföldön"

Ha csak a TOR-t nézzük, kis hazánk a középmezőnyben van használati szempontból (bár a TOR használatának aránya az informatikai fejlettséget nem befolyásolja szvsz.):

[link]


Internet penetrációt nézve is a 44-ek vagyunk a 207-ből:

[link]

[link]

2015. jún. 13. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

"bár a TOR használatának aránya az informatikai fejlettséget nem befolyásolja szvsz."

Nyilván így van, én se így értettem, hanem inkább azt, hogy szerintem az "egyéni" bűnözők Magyarországon inkább maradnak a tradicionális megoldásoknál, míg ez a módszer az USA-ban, esetleg más helyeken elterjedtebb lehet.


Jobban elmélyedtem a témában, és most a lenyomozhatóság keltette föl a figyelmemet. Ha jól értelmezem, úgy működik a hálózat, hogy a felhasználó gépe kommunikál egy másikkal, az egy másikkal, az egy másikkal, az egy dödödödő, majd miután átmentek az IP-címek X gépen, úgy éri el a cél számítógépet az információ. (Nem túlzottan szakszerű a megfogalmazás, de talán a lényeg érthető.) A hálózaton belül titkos a felhasználó kiléte, de a felhasználó és a hálózat első gépe, illetve a hálózat utolsó gépe és a cél számítógép közt lekövethető az IP.

Na de, hogyha átment az az IP mondjuk 15 változtatáson, akkor hogy lehet kideríteni, hogy mi volt az eredeti? Ha minden igaz, menet közben a hálózat többi számítógépe is változtatja az IP-jét bizonyos időközönként.


Bocs a sok kérdésért, de ez, mint mondtam, egy érdekes dolog, aztán azonkívül, hogy nekem nehéz elképzelnem a pontos működését, valamikor idetévedhet valaki más is, akinek a ő fantáziáját ugyanígy megmozgatja a darknet és a TOR működése.

2015. jún. 13. 19:57
 8/12 anonim ***** válasza:

"Na de, hogyha átment az az IP mondjuk 15 változtatáson, akkor hogy lehet kideríteni, hogy mi volt az eredeti?"

Lásd például az alábbi WebRTC-alapú sebezhetőséget:

[link]

ennek a sebezhetőségnek a lényege, hogyha rámész egy ilyesmit tartalmazó oldalra egy nem megfelelő verziójú webböngészővel, akkor kideríti a privát és az Internet-szolgáltatótól kapott publikus IP-címedet - még ha TOR-hálózat mögött vagy is.

2015. jún. 13. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Ismételten köszi! Hirtelen közvetlenül a témába vágó kérdésem már nincs, és közben arra is fény derült, hogy a darknettel kapcsolatos "információk" ~70%-a városi legenda, nem feltétlenül olyan durva hely, mint amilyennek beállítják. Legalábbis amikor színtiszta gore-t is gond nélkül talál az ember a bárki számára elérhető interneten, akkor szerintem nem kell meglepődni az ottani tartalmakra. A fekete piacok 90%-a pedig ugyanolyan átverés, mint az itt-ott megjelenő "kattints ide, hogy átvedd a nyereményed!" reklámok.


Az viszont elgondolkodtató, hogy BÁRMIT csinál az ember az interneten, arról a szolgáltató tud, és bármikor lekérdezhetik a tevékenységét. Mondjuk nyilván nem azon fognak röhögni a központban, hogy "nézzed már, ez a gyerek még írni se tud értelmesen!", meg nem is a pornóelőzményeiben fognak kutakodni, de az ember azt hinné, hogy ez az egy olyan hely van a világon, ahol bárki szabadon kinyilváníthatja a véleményét és nyugodtan végezhet számára érdekes tevékenységeket, következmények és lehallgatás nélkül.

2015. jún. 14. 18:56
 10/12 anonim ***** válasza:

"Az viszont elgondolkodtató, hogy BÁRMIT csinál az ember az interneten, arról a szolgáltató tud, és bármikor lekérdezhetik a tevékenységét"

Az Internet-szolgáltatónak kisebb gondja is nagyobb annál, hogy azzal foglalkozzon, hogy az xyz ügyfele milyen hülyeségeket ír a fórumon.


Nem is nézhet bele az adatforgalom adatrészébe, mert olyan adatvédelmi bírságot kaphat, hogy arról kódul - a keletkezett botrány kapcsán kialakult bevételkiesésről nem is szólva.


Maximum számlázási (lásd mobilinternet), forgalomszabályozási (lásd QOS), biztonsági (például spamszűrés) célzattal használ fel forgalmi adatokat, illetve a hatóságok részére rögzítenie kell hogy melyik ügyfelének, mikor melyik IP-címet osztotta ki.


"de az ember azt hinné, hogy ez az egy olyan hely van a világon, ahol bárki szabadon kinyilváníthatja a véleményét és nyugodtan végezhet számára érdekes tevékenységeket, következmények és lehallgatás nélkül"

Abszolút, felelősség nélküli szabadság nincs. Ha bemész egy Fradi-szurkolók által látogatott kocsmába egy lila mezben és elüvöltöd magad, hogy "saspörköltet akarok!", minimum pár baráti pofon lesz a vége.


Azért van szükség titkosszolgálatokra, azért van szükség traffipaxokra, köztéri kamerákra, mert hiába vannak törvények, a társadalom egyes tagjai olyan dolgokat fognak művelni, amivel mások ellen tevékenykednek, másokat veszélyeztethetnek. És ha ezen szervezetek/eszközök nem lennének, akkor a sérelmet szenvedett fél fog fellépni - az meg nem mindig vezet jóra.

2015. jún. 14. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!