Kezdőoldal » Számítástechnika » Internet » Az alábbi esetre miként...

Csicsky kérdése:

Az alábbi esetre miként vonatkozik a 13-as cikkely?

Figyelt kérdés

A 13-as (újabban 17-es) cikkely 7-es bekezdése:

(7)

Az online tartalommegosztó szolgáltatók és jogosultak közötti együttműködés nem eredményezheti a felhasználók által feltöltött azon művek vagy más védelem alatt álló teljesítmények hozzáférhetőségének megakadályozását, amelyek nem sértik a szerzői és szomszédos jogokat, ideértve azokat az eseteket is, amelyekben e művek vagy más védelem alatt álló teljesítmények valamely kivétel vagy korlátozás hatálya alá tartoznak.

A tagállamok biztosítják, hogy a felhasználók minden egyes tagállamban a következő létező kivételek és korlátozások bármelyikére támaszkodhassanak a felhasználók által előállított tartalom online tartalommegosztó szolgáltatásokra való feltöltése és hozzáférhetővé tétele során:

a) idézés, kritika, ismertetés;

b) karikatúra, paródia vagy utánzat készítésének céljára történő felhasználás.

Most akkor támaszkodhatok a 7-es bekezdés b) pontjára abban az esetben, ha pl. az egyik írásművemet szeretném illusztrálni, és ehhez a képet egy, az interneten fellelhető kép alapján rajzolom/rajzoltatom meg, vagyis a szerzői jog által védett képet csak mintának használom?

Itt most nem a mintául szolgáló kép módosítására gondolok (ahhoz nem nyúlok/nyúlunk), hanem önálló grafikai munkáról lenne szó, amelynél ellenben felismerhető, hogy minek az alapján készült, vagyis önálló grafikai munkával készült másolatról. Ez belefér az utánzat készítésének a kategóriájába, amire a 7-es bekezdés vonatkozik?

Bővebben: [link]



2019. máj. 3. 20:45
 1/3 anonim ***** válasza:
Ez nagyon röviden, tömören kb. annyit jelent, hogy te készíthetsz karikatúrát, paródiát, vagy utánzatot egy adott tartalomból, idézheted is annak egy részét, alkothatsz róla véleményt, be is mutathatod. Viszont, nem "lophatod" el és töltheted fel egy az egyben ugyanazt a tartalmat (pl. mikor józskapista feltölti a 11 éve kiadott filmet egy az egyben YT-ra). Az ilyen videókat le is fogják szedetni, viszont amire te gondolsz, abba szerintem nem fognak beleszólni. Fejetlenségre számíts az elején, az biztos lesz és tévesen leszedett/korlátozott tartalmak is akadnak majd dögivel, de ekkor szépen írsz a YT-nak, hivatkozol a cikkely adta jogaidra és kész.
2019. máj. 5. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Ez a magyar jogban idáig is jelen volt:

"A szabad felhasználás esetei


34. § (1) A mű részletét - az átvevő mű jellege és célja által indokolt terjedelemben és az eredetihez híven - a forrás, valamint az ott megjelölt szerző megnevezésével bárki idézheti."

Forrás: 1999. évi LXXVI. törvény a szerzői jogról ( [link] )


Meg az amerikaiban is:

[link]


A Youtube is alkalmazza:

[link]

https://www.youtube.com/yt/about/copyright/fair-use/


Ha jól akarsz eljárni, akkor mielőtt publikálnád a művedet, akkor vedd fel a kapcsolatot a grafikai munka készítőjével és konzultálj vele, illetve a te művedben jelöld meg az eredeti kép készítőjét, forrását.

2019. máj. 5. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Kösz a válaszokat! Mindkettőtöknek ment a zöld kéz!
2019. máj. 6. 10:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!