Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Win server vs Linux server,...

Win server vs Linux server, melyik mire, miért?

Figyelt kérdés
Win server 2016ot és debian 9.6ot használjuk suliban, ezt a kettőt tanulgatjuk, de én nem igazán értem, melyik miért lenne épp *jobb*. Votl aki mondta hogy linuxra több mindent tudnak csinálni maguknak a cégek, meg hogy a linux az ingyenes. Semmi több különbség?
2019. okt. 26. 23:08
 1/4 anonim ***** válasza:

Pontosan ugyanarra való mind a kettő, csak másképp működnek.

Mindig az a kérdés, hogy amit futtatni akarsz, azt melyiken éri meg futtatni.

2019. okt. 27. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
hogy érted, melyiken éri meg?
2019. okt. 27. 20:51
 3/4 anonim ***** válasza:
A Linux ingyenes, viszont jobban kell ismerni a forráskódot, parancsokat, kezelőfelületet, a Windows Server 2016 egy szerver OS, üzleti felhasználásra, grafikus kezelőfelülettel is rendelkezik.
2019. nov. 5. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Egyéni preferencia kérdése is. Van, aki ezt szereti, van, aki azt.

Mondjuk én saját tapasztalatból azt mondom, hogy a Linux szerverek stabilabbak, és keveseb erőforrást zabálnak.

Hogy jobban kellene ismerni a forrását?? Nem, nem kell ismerni a forrását. A beállításait kell ismerni. Általánosságban elmondható, hogy Windowsban grafikus felületen kell a beállításokat elvégezni, Linuxon meg bár lehet ott is grafikus felületen, de ha már szerverről van szó, és nem egy sima PC-ről, akkor nagyságrendekkel alaposabban, és könnyebben be lehet állítani karakteres felületről, konfig fájlokkal.

A Linux szerverek előnye, hogy nehezebb őket megfertőzni. Talán ez is az egyik oka, hogy a webszerverek nagy része Linux szerver. Fájlszervereknél meg megint csak ízlés kérdése. Egy helyi fájlszervert (mondjuk egy intézményen belül, a dolgozók számára) könnyebb beizzítani Windowson. Linuxon azért kicsivel több macera (bár szerintem ez a macera utána jócskán megtérül). De ha FTP-szerverről van szó, akkor már inkább Linuxot választanék.

DCHP szerverből meg egyértelműen Linux mellett döntenék. A munkahelyemen pont most fogunk átállni rá. A Windows alapú DHCP szerver olyan szinten bugos... előző munkahelyemen egy Linuxos DHCP-t állítottam be, egyszer bekonfiguráltam, és onnantól pöpecül működött.

Az sem mindegy, hogy milyen technikát akarsz rajta üzemeltetni? Mondjuk egy ASP.NET szerver az inkább Windows legyen. De egy "klasszikus" Apache+PHP+MySQL, meg esetleg CGI webszerver az szerintem gördülékenyebb Linuxon.

Az sem utolsó szempont, hogy a Windows szerver azért nem olcsó. Persze, egy nagyobb cégnek ez aprópénz... de Linuxon soha nem fogsz szívni a sokszor kényes licencelési dolgokkal.

Ja, és Linuxon könnyebb hibát keresni. Szinte minden naplózva van, így könnyebb a hibákat felderíteni és kijavítani. (Persze, Windowson is vannak naplók... de messze nem olyan egyértelműek és alaposak.)

Nekem ha választanom kell, akkor mindenképp Linux szervert üzemeltetek. Kevesebb vele a szívás, jobban karbantartható, jobban bánik az erőforrásokkal (egy szervernél ez létfontosságú is lehet), minimális esélye van, hogy valami megfertőzze, és stabilabb.

2019. nov. 5. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!