Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogy állítsam be a Dual bootot?

Hogy állítsam be a Dual bootot?

Figyelt kérdés

Feltelepítettem egy openSUSE 15.1 Leap operációs rendszert. Van neki egy /boot/efi 256 MB paríciója, ennek a segítségével indul el (UEFI alapú, Secure Boot).

Ez az sdb lemezen van, az sdb2 a /, sdb3 a /boot/efi, sdb4 pedig a swap (az sdb1 egy ntfs alapú partíció, dokumentumok vannak rajta).


Az sda lemezen van a windows, sda1 egy 350MB "Rendszer számára fenntartott", sda2 a "C:", sda3 pedig egy 503MB gondolom, helyreállítási partíció lehet. (Lehet, hogy ezek az információk amiket itt leírtam, feleslegesek, de inkább leírok feleslegeset, minthogy kihagyjak egy olyat, ami fontos.)


A Windows "hagyományos" (MBR) alapon bootol, és el is indul gond nélkül, ha az indításkor kiválasztom, hogy a 120GB SSD-ről szeretnék indítani (és nem jelenik meg a GRUB).


A probléma, hogy a GRUB nem ismerte fel a Windowst, és bár google-n utánaolvastam (van egy /etc/grub.d/40_custom file), nem jöttem rá, hogy pontosan hogy kéne a Windows entry-t hozzáadni (milyen elérési úttal). Gondolom, hogy a Windowson található C:\Windows\Boot\EFI\bootmgr.efi filet kéne a linuxos /boot/efi partíción belül valahova másolni, és azt kéne hozzáadni a listához. A kérdés, hogy pontosan hova, és miként hivatkozzak rá a (/etc/grub.d/40_custom) fájlban a chainloader-el kezdődő sor után (illetve a set root= után mit írjak pontosan). (Utána tudom, hogy kell még egy grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg parancs.)


Köszönöm a válaszokat előre is!


2019. nov. 4. 23:54
 1/5 A kérdező kommentje:

Megoldottam a következő leírás alapján (hosszú nyomozás után kiadta a Google:D): [link]


Viszont érdekes, ha így indítom el a Windowst, akkor a Microsoft logója helyett a laptopom gyártójának a logója jelenik meg. (Mintha tényleg UEFI-re lenne telepítve GPT alapú partícióra, pedig ez ugyanúgy sima MBR partíció.) Szóval barbár megoldás ez egy kicsit, de működik. :D

2019. nov. 5. 01:40
 2/5 anonim ***** válasza:
Nem is értem a problémád. Egyik lemezen van a windows, másikon a linux. Teljesen függetlenek. Teljesen. Nem kell konfigurálni semmit. Bios gyors bootválaszto menüben választhatod ki a másikat ha nem az alapértelmezettet akarod indítani. Ennyi.
2019. nov. 5. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

https://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__programok__..


Itt nem a tied a #2 egyébként? :D (ezen az oldalon is keresgéltem, hogy megoldjam a helyzetet) Ízlések és pofonok, én inkább nem nyomkodok F12-t, kényelmesebb, ha a GRUB kilistázza nekem a telepített rendszereket, vagyis én inkább GRUB-párti, mint BIOS-OS lista-párti vagyok. :D (Ha meg telepíteni kell, pl. pendrive-ról, akkor úgyis nyílik az F12 nyomkodására lehetőségem.) A probléma megoldásához lett a windownsak egy uefi alapú rendszerbetöltője is (gondolom), de megoldódott a probbléma.

2019. nov. 5. 09:44
 4/5 anonim ***** válasza:

#3 "én inkább nem nyomkodok"

majd a véletlengenerátor eldönti melyik töltődik be. :)


"én inkább nem nyomkodok" hanem szenvedek.. ;P

2019. nov. 5. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Mentek a zöldek, de elmagyarázod, hogy miért vágná haza a rendszer(eke)t?

Most még működik, de mi fogja a későbbiekben a működésképtelenséget okozni? Majd később a wint is újrarakom gpt alapú partícióra secure boot indítással, akkor már nem lesz ez a "mix"..jelenleg kétféleképp tud a win elindulni, biosbol választva hagyományos módon (windows logó) illetve grubból

2019. nov. 5. 13:19

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!