Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux hova telepiti a programo...

Linux hova telepiti a programokat es hogy tudom azt megnyitni?

Figyelt kérdés

Absolute os

regi gepekre tervezve.

sajnos mas linux rendszerekhez hasonloan , nem helyezi a start menube azt amit telepitettem ra. de akkor hogy inditsam el?


2019. dec. 29. 10:54
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Megkeresed az app launcherben. (Ami a start menü megfelelője. Gnome-nál egy kereshető cucc, ami a win gomb megnyomására jön elő. LXDE-nél pedig van egy rendes start menüd ahol kategorizálva vannak). Amúgy a /usr/bin mappába vagy a /opt mappába kerülnek maguk a futtatható fájlok az esetek 90%-ban.


Amúgy hogyan telepítetted az alkalmazást?

2019. dec. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

"mas linux rendszerekhez hasonloan , nem helyezi a start menube azt amit telepitettem ra"

Már ne is haragudj, de "más Linux rendszereknél" nincs ilyen probléma. Az asztali (grafikus, de sokszor a karakteresek is) alkalmazásokat megfelelően kategorizálva helyezi el a "Start" menüben. Tehát ha mondjuk a Lazarust telepítem, akkor az a "Fejlesztés" menüpontba kerül.

Az Absolute OS-t nem ismerem, de utánanézve IceWM kezelőfelülete van. Hogy ott mi a szokás, az egy elgondolkodtató kérdés... kb. 10 éve kísérleteztem utoljára azzal az ablakkezelővel. Gyanítom, ez az oka, hogy nem találod a telepített programok ikonjait, és nem magának a Linuxnak a sara; egy KDE, Cinnamon vagy Mate esetén simán megtalálnád.

De bármit el tudsz indítani parancssorból is, ha beírod a futtatható fájl nevét. Mondjuk ha a Midnight Commandert akarod indítani, akkor az "mc" parancsot kell beírnod parancssorba. Aztán gondolom, az IceWM is lehetőséget ad indítóikonok létrehozására.

Hogy fizikailag hová kerül, amit telepítesz? Ez kicsit másképp működik, mint Windowson. Linuxon az egyes programkomponenseket a szerepük szerint helyezi el a telepítő. A futtatható fájlokat általában az /usr/bin alatt, az általa használt függvénykönyvtárakat (a Windows-os .dll-ek megfelelőit) az /usr/lib-ben, de a rendszerközeli szoftvereket a /bin-ben, a hozzá tartozó függvénykönyvtárakat pedig a /lib-ben tárolja. A dokumentációkat, help-fájlokat pedig az /usr/share-ben.

2019. dec. 29. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

"sajnos mas linux rendszerekhez hasonloan , nem helyezi a start menube azt amit telepitettem"


Ezen a mondaton nekem is megakadt a szemem. A single csomagból vagy csomagkezelőből telepített programok 99%-a elhelyezi az indítóikonját a menüben, de még a Wine által telepített programok is.

Egyébként a whereis, which, find, man, esetleg locate parancsok segíthetnek megtalálni a futtatandó binárist.


Egy apró megjegyzés: az ilyen Absolute OS és hasonló noname rendszereket én abszolút mértékben hanyagolnám :)

Ha Slackware kell, akkor ott a Slackware vagy a Salix, de jobban jársz inkább egy MX Linux-szal, ugyanis amögött van közösségi támogatás, és nem 5 emberről beszélünk. Alapszabály, hogy egy OS mögött minél nagyobb fejlesztőgárda/support van, annál használhatóbb. Fölöslegesen szivatod magad egy olyan rendszerrel, ami 4.8-as értékelést kapott Distrowatchon (ez borzasztóan kevés, még a legrosszabb disztrók is meg szoktak állni 6-7-es értékelés körül).

Semmivel sem vagyok előrébb ezzel az Absolute OS-sel, mint mondjuk egy MX Linux-szal, ez sem fogyaszt kevesebbet.

2019. dec. 29. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!