Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linuxra miért nem adnak ki...

Linuxra miért nem adnak ki sok jó programot és játékot, amit Windowsra esetleg MacOS-re igen?

Figyelt kérdés
Mármint úgy értve, hogy egy adott szoftver Windowsra és MacOS-re is elérheő, de Linuxra nem. Ilyen nehéz lenne Linuxra is kiadni ezeket?

2020. jún. 4. 17:11
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
54%

Linuxra is készülnek játékok, csak kb. annyi amennyi a részesedése a PC piacon.

DE! A Wine segítségével a régebbi játékok, azaz 10+ évesek, gond nélkül mennek már. Az újabbakat is életre lehet bírni, bár itt-ott meg kell küzdeni vele, de akár a GTA V. vagy PUBG is elmegy, persze ugyan úgy kellő hardver kell hozzá. :-D

2020. jún. 4. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

GTA VC: [link]

Most nagyobb hardver igényűt nem tudtam a gépemen.

(Nem szoktam játszani)

2020. jún. 4. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

#11

Az utóbbi hónapokban a két legnagyobb gépigényű játék, amivel játszottam a Doom (2016) 4K@60fps high-very high és Fallout 76 4K@35fps medium.


A játékok ~90%-a, régi vagy új, nem csak hogy megy, hanem pöccre indul és jól megy. Az wgyetlen játék az utóbbi időben, ami sehogy sem ment, a BlazBlue: Continuum Shift Extend.

2020. jún. 5. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
100%

De, kiadnak.

Az, hogy neked csak az "AAA" játékok, meg a Microsoft termékei jelentik a "sok jó szoftvert", az egyéni probléma. :)

Én Linuxot használok évek óta, és elég sokat játszok. Ha megnézed gog.com-on, hogy hány játék jelent meg Linuxra, több, mint amennyivel az átlagember összesen játszik életében. Oké, tény, hogy vannak köztük színvonaltalanabbak is, de még így is bőven sok játék jelenik meg Linuxra. Főleg, ha a stratégiai, városépítős, és menedzsment játékokat nézzük.

A felhasználói szoftverek terén meg abszolút nem tudnék panaszkodni. Szövegszerkesztés, táblázatkezelés? Ott a LibreOffice. Vagy ha az nem tetszik, Calligra Suite, WPS Office, Softmaker FreeOffice, Gnome Office, és csak a komolyabbakat említettem. Grafika? Gimp, Inkscape, Blender, K3D, Karbon, Krita, és megint csak a komolyabbakat említettem. ;) Kiadvány- és dokumentumszerkesztés? Scribus, Lyx. Programozás, fejlesztés, webfejlesztés? GCC, Python, Perl, TCL, Lazarus, MonoDevelop, Bluefish, BlueGriffon, VS Code, Arduino IDE, Android Studio, KDevelop, Qt Creator, stb, stb.

Vagy például a csillagászat érdekel? KStars, Stellarium. (De a Space Engine is tökéletesen fut Wine segítségével.) Videót akarsz szerkeszteni? OpenShot, LightWorks, Kdenlive, Avidemux, Natron, Lives. DVD-t akarsz írni? K3B.

Nem érzem azt, hogy hiány lenne szoftverekben. Nyilván vannak olyan szoftverek, amiknek nincs Linuxos verziójuk. De ugyanígy vannak olyanok is, amiknek meg Windows alatt futó verziója nincs, csak ezt nem hiányolod, mert egész egyszerűen nem ismered. :)

Lehet azzal előhozakodni, hogy "de hát a profi videószerkesztésben az Apple sokkal jobb, meg a Windows is valamivel". Igen. Ez egy szűk részterület, hiszen elég kevesen foglalkoznak professzinális multimédiával. (Az átlagembernek bőven elég egy MovieMaker-szerű cucc, olyan, meg kicsit komolyabb is bőven van Linuxon.) De erre meg vissza lehet vágni azzal, hogy a szerver-szférában meg a Linux nagyságrendekkel jobb, mint a Windows. Az Apple meg hol is van ilyen téren? Hát kb. sehol. Vannak speciális területek mindegyik nagyobb rendszernél, amiben hol az egyik, hol a másik ver köröket a többire. De általános alkalmazásban nem lehet azt mondani,hogy bármelyik hátrányban lenne.


"Amikor még Linuxoztam 15-20 éve, az egész egy káosz volt, és nem hiszem, hogy sokat változott a helyzet."

Ez kb. ugyanolyan, mintha a 20 évvel ezelőtti telefonok alapján akarnánk véleményt mondani a legújabb Samsung Galaxyról. Biztos batár nagy, nyomógombos, és kis, fekete-fehér kijelzője van.

Vagy hogy szakmán belül maradjunk: mintha a mostani Windowsról a Windows NT 3.5 alapján mondanánk véleményt.

20 év alatt egy rendszer rengeteget tud fejlődni. Egyébként akkor sem volt kaotikus a Linux, sőt... meglepően következetes, stabil, és biztonságos rendszer volt, csak nem volt éppenséggel felhasználóbarát. De amikor az Apple még azzal küzdött, hogy erőltette a kooperatív multitaszkot, a Linux már akkor preemptív volt. Amikor a kommersz Windowsokban nem volt semmiféle felhasználói kontroll, a Linux már akkor kezelte a jogosultságokat, és már akkor valódi többfelhasználós rendszer volt. Az meg, hogy különböző kiadások vannak... igazából egyáltalán nem probléma. Régen sem volt az, most meg pláne nem. A bináris kompatibilitás megvan (sőt, kis mókolással még a FreeBSD is futtatja a Linux binárisokat), a szoftverek 90%-ának meg úgyis elkészítik minden elterjedt formátumban a telepítőjét.


"Akkor a terjesztés kipipálva, marad hogy kevés a felhasználó..."

Én azért nem nevezném kevésnek.

Ha azt nézzük, hogy 2% körüli a részesedése, akkor ez igen, kevésnek tűnik. De ha azt nézzük, hogy kb. kétmilliárd számítógép van a világon üzemben, annak a 2%-a az 40 millió felhasználó. Ez több, mint négyszerese Magyarország lakosságának. Ez azért nem egy elenyésző mennyiségű ember. A Linux-felhasználók tábora pedig lassan, de stabilan növekszik.


"Minek fejlesszen valaki ingyenes platformra ha pénzt is kaphat érte vagyis miért öljön egy ingyenesbe időt, pénzt energiát?"

Ezen a középkorias szemléletmódon pedig ideje túllépni. :)

Létezik jópár működőképes piaci modell, nem csak az, hogy "megírom, oszt' eladom".

Attól, mert valami ingyenes, adományokat még el lehet fogadni. :) Az ember pedig van, hogy szívesebben ad ajándékba némi suskát, ha azt szabad akaratából, és elégedettségből teszi, mint ha kényszerítve lenne rá.

Aztán vannak komoly vállalatok, amik már csak presztízsből is kiadnak szabadon (vagy legalábbis ingyen) felhasználható szoftvereket. Mondjuk az Oracle-nek rohadt jó reklám, hogy a neve ott díszeleg minden egyes VirtualBox-példányon. Nyilván a VirtualBoxot nem ingyen fejlesztik, viszont ez az Oracle költségvetésében elenyésző összeg, cserébe mindenki ismeri a nevét, és ha valaki nagyvállalati környezetbe kerül, kicsivel jobban fog húzni az Oracle termékei felé, mint a konkirenciához.

De vannak, akik a mellékes haszon miatt fejlesztenek ingyen. Ha én részt veszek egy-egy ismertebb szoftver fejlesztésében, vagy akár csak ha fel tudok mutatni valamit, az előnyökkel jár a munkaerőpiacon. Egy termék pedig azonos minőségi szinten sikeresebb lesz, ha ingyenes. (Lásd: Opera. Ameddig kereskedelmi szoftver volt, a kutya nem ismerte.) De például a terméktámogatás, vagy egy adott szint fölött pusztán maga a szakértelem is jókora "mellékes" bevételt tud hozni. Nem hiszem, hogy pl. Linus Torvalds nyomorgna. ;) De kisebb szinteken is könnyen profitra váltható a szakértelem.

Végül pedig: akár még reklámbevételekből is szép summát be lehet zsebelni, bár ez a módszer azért komoly visszatetszést kelthet sok felhasználóban.

2020. jún. 5. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
Én írtam, hogy 15-20 éve Linuxoztam. Elismerem, hogy hiba volt előhoznom az akkori állapotokat, amik nem is voltak azért annyira vészesek. Meg is kaptam a jó sok piros kezet jogosan. A felhasználói bázist nem ismertem, csak tippeltem, hogy kevés, és ezt mondjuk odaírhattam volna.
2020. jún. 5. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Nem nehéz kiadni (technikailag), csak senki nem fog őrült pénzeket invesztálni olyan platformra, ami rendkívül szűk réteg, ráadásul ennek a felhasználói bázisnak is van vagy konzolja, vagy telefonja. Apropó.. mindkét vezető mobil oprendszer Linux/Unix alapú, szóval ha innen nézem, elképesztően sok profi játék készül..
2020. jún. 7. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 Tom Benko ***** válasza:
Legtöbb esetben az üzleti filozófia 20. századi szemlélete miatt. A Linux esetén ugyanis sok könyvtár, eszköz, stb. olyan licence alatt van, hogy a program forráskódját emiatt nyilvánosságra kellene hozni. A terjesztő, kiadó meg ettől be van tojva, mert "Jaj, ellopják a vackomat!". Vagy nulláról újraírja, ami meg külön költség, és retteg, hogy nem jön be az ára.
2020. jún. 7. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
34%

17

Vannak zárt driverek. Nem ez a gond, hanem az hogy desktopon alig használ valaki linuxot. 2% környékén van a részesedése, és azok fanatikusok akik minden körülmények között használják, tehát egyszerűen nem éri meg az energiát belefektetni, a másik dolog, hogy a szoftvergyártóknak valamiből meg kell élni aki meg linuxot használ nem nagyon akar fizetni semmilyen programért.

2020. jún. 7. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

#18

Ez hülyeség. Aki Linuxot használ, azért használja, mert jobb. Az, hogy ingyenes, csak egy bónusz. Én bottal sem piszkálnám a Windowst akkor sem, ha ingyen lenne, a Linuxért meg simán fizetnék is.

2020. jún. 8. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 Tom Benko ***** válasza:
74%
@18: Nos, amióta Linuxot használok, azóta fizettem programért. Amíg wines voltam, néha akciós szoftverekért adtam pénzt. Kb. 3-4 ilyen van, darabja 249 és 999 forint között volt. Így ezt a részt cáfolnám, hogy aki Linuxot akar használni, az nem akar fizetni programért. Másrészt pedig vannak a közösségi finanszírozású projektek, ami erősebb minőségbiztosítást jelent, mivel az ember csak arra ad ki pénzt, ami számára megéri.
2020. jún. 8. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!