Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windows server 2016-hoz...

Windows server 2016-hoz mindenképp szükséges CAL licence a felhasználóknak?

Figyelt kérdés
Igazából az lenne a kérdésem, hogy egy Win 2016 szerver (mondjuk Essentials ami ha jol tudom 25 felhasználóig jó és nem bővíthető) telepítésénél akkor is szükséges CAL ha nem lesz rajta tartomány csak mezei munkacsoportént fog funkcionálni egy SQL Expressel? Most abba ne menjünk bele miért.

#szerver #tartomány #windows 2016 server #lincence
2020. aug. 10. 10:38
 1/7 anonim ***** válasza:

"When a customer purchases a Windows Server OS license (Windows Server 2016 Datacenter edition for example), they receive a license that allows them to install the operating system onto the server. However, the Windows Server OS license does not give them the legal right for users or devices to connect to the server… that is where CALs come in!"


Tehát, az szerver licensz nem tartalmazza a hozzáférési licenszt a fehlasználól/eszközök részéről, ahhoz kell a CAL

amiből van felhasználó és eszköz jellegű.

Az felhasználói bármilyen eszközről egy felhasználó jogosult, az eszköz jellegű meg csak adott eszközre vonatkozik, de korlátlan felhasználó hozzáférhet róla a szerverhez..

2020. aug. 10. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Itt a forrás:

[link]

2020. aug. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Ok azt értem, hogy valamelyik tartalmazza már a CAL-t és valamelyik nem.

De egy egyszerűsített példával:

Mi van akkor ha a kifejezetten win server os-t csak egy egyszerű fájlmegosztásra használom (úgy mint egy win10 pro pl.) nincs se tartomány semmi, egyenrangú hálózat, windows munkacsoport.

Akkor is kell úgymond a CAL a kliensekhez, hogy elérjék a windows szerveren lévő sima fájlmegosztás szolgáltatást (attól függetlenül, hogy most az adott os tartlmazza vagy sem)?

2020. aug. 10. 11:12
 4/7 anonim ***** válasza:

Kicsit utánaolvasva: tényleg kell CAL licenc minden olyan folyamathoz, ami a szerveren való azonosításhoz kötött. Tehát pl. fájlszervernél kell, hiszen oda csak megfelelő azonosítás után léphet be. Webszerverhez nem, mert az azonosítás nélkül is használható. (Mókás is lenne látogatónként 1 CAL... :D Bár a MS-tól kitelne...)

Én egyébként azt mondom, hogy ha csak egy SQL szerver kell, és nem feltétlenül ragaszkodtok a MS SQL-hez, hanem jó pl. MySQL is, akkor százszorta érdemesebb egy Linux szervert üzembe állítani. Túl azon, hogy az erőforrásigénye töredéke a Windowsénak, búcsút mondhatsz a Windowsoknál szokásos licencelési rémálomnak is.

2020. aug. 10. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hmm..

[link]

Alsó:

"Windows Server 2019 Essentials

Max. 25 felhasználó használhatja, max. 50 eszközzel. Nem kell hozzá kliens licenceket venni. Az SBS Essentials és a Home Server utóda.

(további infó)"

2020. aug. 10. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Egyébként linuxon is van mssql, ahogy nézem, de hogy mennyire stabil, nem tudom.

[link]

2020. aug. 10. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Egy másik példával élve a kérdése úgy vonatkozik ha a Win.szerverre felveszek lokális felhasználókat és a klienseken a fájlmegosztás hitelesítését a win.szerveren felvett lokális felhasználóval történik akkor a win.szerver akár 0 cal-os is lehet működni fog nem?

Ugyan ez ha win sereveren fut egy SQL Express és mondjuk az adatbázishoz való hozzáférést nem win. autentikációval oldják meg, hanem adatbázis szinten akkor se kell gondolom cal. Tudom ezek tök logikátlan dolgok, csak szeretném megérteni.

2020. aug. 10. 14:46

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!