Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Milyen Linuxot ajánlatok nekem?

Milyen Linuxot ajánlatok nekem?

Figyelt kérdés

Van egy gép itthon amin Windows 7 van. Nagyon lassú már!

Azt olvastam a Linux gyorsabb és hogy ingyenes is emellé.

Nagyon sok fajta Linux van, de én melyiket töltsem le?

Bár én a parancssorhoz nem értek akkor nem is való nekem?



2021. febr. 20. 22:37
 1/5 anonim ***** válasza:
64%

Igen, a Linux hardverigénye jóval kisebb, mint a Windowsé. Igaz, ahogy írtad, Linuxból is van ezernyi, és ezeknek a hardverigénye is különböző, de én még nem láttam olyan Linux-kiadást, ami ne lett volna optimálisabb erőforrásigényű, mint a Windows.

Ha látatlanból kellene egyet mondanom, akkor a Linux Mintet javasolnám, abból is a Cinnamon, vagy Mate változatot. Ha így is lassú, akkor a Lubuntut. De persze biztos lesz, aki mást mond, és lehet, hogy neki is igaza van: ez tipikusan olyan dolog, hogy látatlanból nem lehet megmondnai, hogy kinek melyik jön be. Ha nagyon akarod, akkor olvass utána, nézegess videókat, ahol Linux-disztrókat tesztelnek, netán próbálj ki is párat, és azután dönts. De a tapasztalatom az, hogy a Linux Minttel nem lehet nagyon mellényúlni. :)

A parancssorhoz meg nem is kell érteni. Az egy ostoba ellenpropaganda, hogy Linuxon az annyira megkerülhetetlen. Ha szervert üzemeltetsz, vagy rendszerinformatikus vagy, akkor valóban kell érteni hozzá. Amúgy meg egyáltalán nem szükséges.

2021. febr. 20. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
16%

Először is tisztázzuk, a Linux csak egy kernelmag, az OS rendszereket amik erre ráépülnek disztribúcióknak nevezzük. Nem Windows, teljesen más a működése ezért máshogy is kell használni valamelyest.

Na most több száz féle disztró van:

"Linux gyorsabb" -> Disztró függő, meg hogy milyen PC-d van. Korszerű PC esetén egy Windows 10 sokkal jobb teljesítményt nyújt mint a legtöbb disztró pont azért mert megkap minden szoftveres támogatást. Iszonyat mód el vannak hanyagolva nem mellesleg, ha szerencséje van az embernek csinált az nVidia/AMD és csak simán le kell fordítani és mehet is. Rosszabb esetben vadászni kell nyílt forráskódú driver-t ami lehet elavult már, ezt általában kisebb szoftverfejlesztői csoportok készítik.

Ingyenes -> Már amelyik, azért bőven van olyan disztró ami fizetős nem is kevés. Nem mást fizetsz meg, hanem a supportot sok esetben amit megkapsz Windows esetén is. Általában szerver OS-ek esetén jellemző ez inkább.

"Nagyon sok fajta Linux van, de én melyiket töltsem le?"

Igazából mindegyik lehet "szívás" tudom mert sok-sok évet Linuxoztam és tud kellemetlen meglepetést okozni a fent írt Mint is. Mivel a Debian Testing ágából adódóan előfordulhat 1-1 rossz frissítést, amit egy reinstall vagy 20-30 perc fórumozgatás előz meg.

Én személy szerint amúgy nyugodtan a Debian Stable-t mondanám, már csak azért is mert rengeteg rá a program és nagyon stabil. Lehet próbálkozni az Ubuntu féle forkokkal, amik a Debian Testing-re épülnek de én személy szerint nem javaslom.

"Bár én a parancssorhoz nem értek akkor nem is való nekem?"-> Bármennyire is azt fogják mondani hogy mégpedig ki lehet kerülni, egyértelműen létszükséglet sok esetben a használata.Ha bármilyen probléma keletkezik jó ha le tudod kérni hogy milyen a rendszer, mi a hibaüzenet stb.

Arról nem is beszélve hogy 1-2 paranccsal lefrissíthető az egész rendszer, és bármi megoldható vele.(nem mellesleg ha elolvasod az első részét a HSZ-nek láthatod hogy nem olyan egyszerű a történet).

Még azt leírom ide hogy ha lassú a géped nem egy Linux disztró lesz a megváltó, inkább egy SSD+több RAM.

Nem az OS az erő forrásigényes manapság hanem a content például a weboldalon, a sok futtatható kód stb.

Persze nem akarlak eltántorítani de sokat nem szabad várni tőle azért, több tab-os Chrome úgy is meg tudja telíteni az összes RAM-t Linux ide vagy oda...

2021. febr. 20. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
87%

Ismeretlen gépre ismeretlen Linuxot javaslok ismeretleneknek..


Egyébként a Linux nagy előnye hogy nem kell rá vírusirtó ha netezel vele, windows+netezés már nem biztonságos vírusirtó nélkül. A webböngésző kb ugyanannyit fog zabálni linuxon is mint windows alatt.

2021. febr. 21. 00:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
74%

"Bár én a parancssorhoz nem értek akkor nem is való nekem?"


A 60 éves anyámnak Linux Mint Cinnamont tettem fel, mert a Windowst 2 hét alatt úgy gajjra vágta mindig, hogy használhatatlan volt. Ő sem ért a parancssorhoz, mégis teljesen jól elvan vele. Még sokkal jobban is, mint Windows-zal.


Igazából az is ellenpropaganda az első szavaival élve, hogy időseknek/nem hozzáérkőknek Windows kell, mert az "egyszerű". Aki nem ért hozzá, annak a mindegy, hogy Windows vagy Linux, ugyanúgy nem fog érteni hozzá, de a Linux sokkal stabilabb és hibatűrőbb rendszer és már alap esetben sem engedi annyira könnyen szétcseszni magát.

2021. febr. 21. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Ebben az esetben Linux Mint Cinnamon-t raknék rá.
2021. febr. 21. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!