Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux particionáláskor a...

Linux particionáláskor a fő/home/swap a Windows particionáláshoz képest mik?

Figyelt kérdés

Windowsnál a HDD-n többnyire 2 területet hozunk létre (legalább is én így csinálom) az egyik a C meghajtó, ahová a Windows rendszerdolgai kerülnek. Másik az E meghajtó, ahová minden egyéb kerül pl feltelepített egyéb programok, letöltések, saját dolgok, stb.

Lényeg, hogy ennek tudtában, hogy képzeljem el a Linuxot? Linuxon 3 részre osztjuk a HDD-t fő/home/swap részekre. Ezek közül melyiknek ki a feladata? (Nem tudok angolul és az egyszerűbb magyarázatot értem.) Egyszer már sikerült Linuxot telepítenem, azért lenne hasznos tudnom, hogy ezek mik, hogy a HDD területét hasznosan osszam 3 részre. Amúgy a logikai és a cserehely melyik a 3 közül?



2021. júl. 17. 17:04
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

[link]


A rendszerpartíción van a gyökérkönyvtár, azaz a "/". Ez alá van minden becsatolva, tehát a /home is, akár külön partícióra teszed fizikailag, akár nem. A cserehely a swap partíciót jelenti, vagy lehet swap file is, nem feltétlenül kell külön partíción elhelyezni.

2021. júl. 17. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Windowson is rosszul csinálod. Kell neki több (rejtett) partíció is. Ezt akkor hozza létre ha a particionálatlan helyet jelölöd ki telepítési célnak.

Linuxon is van hasonló automatikus particionálás telepítéskor (de azt nem ismerem).

2021. júl. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

A / a rendszergyökér, alapesetben ide kerülnek a rendszerkönyvtárak (/bin, /lib, /etc, ha nincs efi partíciót, akkor a /boot is itt van), az adattároló könyvtárak (pl. az /usr), és itt vannak olyan "virtuális" (pszeudo) könyvtárak, mint a /sys, /proc, az átmeneti fájlokat tároló /tmp, és (ha másképp nem határozunk), akkor a /home is.


A /home-ban vannak a felhasználók személyes fájlai, mint például a képek, dokumentumok, zenék, asztal, az egyéni konfigurációs fájlok (.config könyvtár), az egyes programok által használt adatfájlok (.local), és ilyesmik.


A swap partíció a az, ahova a rendszer kilapozza a nem használt memórialapokat. Olyan, mint Windowsnál a virtuális memória fájl (pagefil.sys), és erre a történik a RAM tartalmának mentése hibernálás esetén (mint a hiberfil.sys). De egy ideje már a Linux is tud fájlba swappolni, így külön swap partíciót nem feltétlenül kell létrehozni (én sem használok).


Hogy ki hogyan partícionál, az egyéni ízlés kérdése. Ezen a gépen, amiről írok, a /dev/sda1 egy 128GB-os SSD, erről megy a rendszer, a /dev/sdb1 pedig egy 1TB-os HDD, ezen vannak az adatok. Általában egy az egyben szokták felcsatolni a /home/xxx helyére az adattároló mappát, DE én szándékosan nem így csináltam, mert ha így csináltam volna, akkor a .local és a .config mappám is a HDD-n lett volna, és mivel ezeket a mappákat szinte minden program használja, így ez lassította volna a programokat. Ehelyett a /home mappát ugyanúgy az SSD-n van, mint a rendszer, és innen vannak behúzva szimbolikus linkekkel a letöltések, doksik, képek, videók, zenék... mappák.

2021. júl. 17. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

"Linuxon 3 részre osztjuk a HDD-t fő/home/swap részekre."

Ez nem egy szabály, felejtsd el. Inkább egy általános particionálási mód, de többféleképpen megoldható. A lényeget fentebb már leírták.

A Linux alatt nincsenek külön meghajtók, hanem minden egyetlen gyökér (/) alá van valahova felcsatolva. Például a home partíció (fájlrendszer) jellemzően a /home/neved alá csatolódik. De ugyanígy lehet külön fájlrendszer pl. a /var vagy /boot mappa is, attól még ugyanoda csatolódnak fel, tehát ugyanazon az elérési úton találod meg őket.

Ez akkor volt praktikus, amikor a hőskorban még elég drága volt a háttértár, és az (akkor még főleg Unix) gépeket úgy telepítették, hogy több kisebb tárolóra kerüljön, amikből ráadásul voltak közösek több géphez (share), és voltak egy adott géphez/hosthoz tartozók (local). Manapság annyi a szerepe, hogy egy fájlrendszer hiba ne okozzon akkora gondot a rendszernek, vagy pl. ha a rendszert SSD-re teszed, a gyakran változó adatokat (/home, /var, stb.) HDD-re. (Vagy pl. a boot folyamatnál lehet még szerepe, ha a betöltő külön /boot fájlrendszert igényel.)


Szóval ne a partíciók szerepét keresd, hanem az egyes mappák szerepét, ld. #1-es linkje.

2021. júl. 18. 21:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Nálam az automatikus partíciókészítés mindent egy partícióra tesz. Minden más felesleges.

[link]

[link]

2021. júl. 18. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

A minden egy partíción verzió csak legacy boot esetén működik, uefi bootnál kell egy külön 1-200 Mb-os EFI partíció is.

Az UEFI modernebb, gyorsabb, és manapság már minden pc tudja is.

2021. júl. 19. 05:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

#5


Az automatikus partícionáló nem tudja, hogy te szeretnél-e külön partíciót az adataidnak. Nem kérdezi meg, csak feltételezi, hogy nem szeretnél.

Illet UEFI-es rendszer esetén az auto partíciónáló készít efi partíciót is.

2021. júl. 19. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

#7

Miért? Az egyszerű felhasználó tudja hogy mit akar?

Utólag nem megváltoztatható hogy mi a /home..?

2021. júl. 19. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Kipróbáltam és UEFI módban is egybe rakta, azaz nem hozott létre önállóan /swap partíciót magának: mert gondolom nincs rá szüksége.

[link]

[link]

2021. júl. 19. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Nem swap partícióról beszéltem, hanem efi partícióról. A képeden ott elől, az az 537 MB-os FAT partíció az.
2021. júl. 19. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!