Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Raspberry Pi NAS vagy FTP...

Raspberry Pi NAS vagy FTP szerver éri meg jobban?

Figyelt kérdés

Csak fájlmegosztásra szeretném használni, viszont a legtöbb NAS szerveres videó nem is a klasszikus igazi NAS szerepét tölti be, ahol a legnagyobb biztonságba vannak a fájlok, hanem csak ezt a fájlmegosztós rendszert.

Néztem FTP szerverekről is videókat, és azok sokkal rövidebbek és egyszerűbbek voltak. Megéri bajlódni a NAS-val, vagy az FTP is bőven elég?

NAS: [link]

FTP: [link]



2022. márc. 26. 23:01
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem igazán értem a kérdést, erősen fogalomzavarban vagy.

A NAS egy sokoldalú tárolóeszköz, az FTP meg egy hálózati protokoll.

Egy NAS eszköz is tudhat FTP protokollon kommunikálni, így nem értem mit akarsz...

2022. márc. 26. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem tudom mire gondolsz.

Ftp server esetén csak fájlokat tudod másolni.

Nason van szoftver, abban van ftp is, de közben tudod nézegetni a képeket, videót, stb.

2022. márc. 26. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
72%

A NAS egy bizonyos funkciójú szerver, az FTP meg egy fájlátviteli protokoll. Kb. olyan ez, mintha megkérdeznéd: "a gyümölcs vagy az alma éri meg jobban?"


Hogy a NAS-on milyen protokollt használsz azt a felhasználás célja határozza meg.


Ha otthon a családtagoknak, vagy közületnél (iskolánál, cégnél, önkormányzatnál) az ott dolgozóknak akarsz a (Windowsos) kliensgépeken felcsatolható meghajtóként megjelenő megosztást csinálni, akkor ott az SMB protokoll - Linuxon, Raspberry Pi-nél ilyen kiszolgáló létesítésére ott a Samba (ami nyomtatómegosztóként és tartományvezérlőként is funkcionál) -, amit pont erre - privát, belső hálózaton keresztüli fájlmegosztásra - terveztek.


Ha ezt az SMB-fájlmegosztást az otthonon kívüli családtagoknak/közületen kívüli dolgozóknak is elérhetővé akarod tenni, akkor telepíts fel a mellé egy VPN-szervert, amit át kell engedned a routeren. A távol levő családtag/dolgozó egy a VPN-szerverhez való VPN-klienssel felcsatlakozhat az otthoni/közületi router Internet irányából látható publikus címére (ami ha dinamikusan változik egy DDNS szolgáltatással - például no-ip.com - orvosolható), így el tudja érni a fájlmegosztást is.


Ha Interneten keresztüli publikus fájlmegosztást akarsz, akkor annak egyik módja az FTP (nyomdák szokták előszeretettel alkalmazni az ügyfeleiknek a kinyomtatandó dolgok feltöltéséhez). Ezt be lehet állítani titkosított formába (FTPS) is.

2022. márc. 26. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"ahol a legnagyobb biztonságba vannak a fájlok"

Hagyjuk már... egy kommersz, belépő szintű NAS semmiféle biztonságot nem nyújt. Megpusztul a merevlemeze, és annyi neki. Vagy ha benyelsz egy zsarolóvírust, és épp fel van csatolva a NAS, szó nélkül lekódolja a fájlokat.

Ami már ér is valamit, mondjuk legalább 2 vinyóval, RAID-del, copy-on-write támogatással kb. 100 rongy körül kezdődik.

2022. márc. 27. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

#4:

Attól függ, mit értünk NAS-on.

Ha egy "egylemezes" "out-of-the-box" megoldást értesz, akkor természetesen igen, azon nem tudsz kialakítani RAID-et.

De egy két lemezes NAS kb. már 60-70000 Ft-tól kapható:

[link]


De egy régebbi gépből (vagy az említett Raspberry Pi-ből), BSD-/Linux-alapú NAS-ra kihegyezett, ZFS-/BtrFS-fájlrendszerrel (ami támogatja a pillanatképeket) felvértezett disztribúcióval olcsóbban is kihozható.

2022. márc. 27. 03:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Szerintem Raspberry-n kockázatos ilyet csinálni, elég ha az USB-vezérlő instabillá válva eldobálja a merevlemezeket, vagy a csatlakoztatott merevlemezek háza hibásodik meg.
2022. márc. 27. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!