Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » 2025 a Linux éve lesz?

2025 a Linux éve lesz?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy poénkodni szoktak ezzel, de a Windows 10-nek 2025-ben véget ér a támogatása. A Windows 11 nem működik mókolás nélkül régebbi gépeken. Elképzelhető, hogy 2025-ben tényleg megnő a Linux részesedése?

2022. nov. 4. 17:54
1 2 3 4 5 6 7 8
 1/74 anonim ***** válasza:
100%
az emberek tovább fogják használni a windows 10-et, mint most a 7-et, mert a windows 10 már túl lassú a régi gépen..
2022. nov. 4. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/74 anonim ***** válasza:
82%

Ha hosszú távon nézzük, a statisztikák szerint 2009 és 2022 között:

[link]

a Windows részesedése kb. 20 %-ot esett, a Linux viszont (a ChromeOS-el együtt) csak 5 %-ot nőtt (a többi növekedés a MacOS(X) számlájára írható).


Az bizonyos, hogy a Windows részaránya a továbbiakban is csökkenni fog és a Linuxé (illetve az egyéb alternatíváké) növekedni, de ez nem pusztán az új Windowsok növekvő gépigénye miatt (az új, "dizájnosabb" Linux-disztribúciók is nagyobb gépigényűek mint az elődeik, de ez igaz az alkalmazásokra is - lásd a webböngészőket, vagy az irodai programcsomagokat) és nem olyan ütemben hogy 2025-re "átvegye" a vezetést.

2022. nov. 4. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/74 anonim ***** válasza:
26%

Kizárt, Linuxot is mókolás használni meg nyűg, amikor minden 2. app wine-ről megy.(nem akarok megsérteni ezzel senkit, a szerveren jó helyen van a Linuxnak)

Maximum kitolják a Win 10 támogatását.

2022. nov. 4. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/74 anonim ***** válasza:
34%

" amikor minden 2. app wine-ről megy"

Na, azért szimpla otthoni használatra bőven elegendő a Linux.

Lásd: webböngészőből - Firefox, Chrome/Chromium/Opera/Brave - irodai programcsomagból - LibreOffice - médialejátszó - VLC Media Player - hangszerkesztő - Audacity - 3D modellező - Blender - torrent-kliens - qBittorrent, Deluge, Transmission - levelezőkliens - Thunderbird - videoszerkesztő - Openshot, Kdenlive, Blackmagic Davinci Resolve, Lightworks - mindből van natív Windowsos és Linuxos megoldás, nem kell Wine hozzá.

2022. nov. 4. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/74 anonim ***** válasza:
29%

Dehogy elég a LibreOffice, pont hogy kell már egy Office minden usernek, ha nem akar vele szívni. Akadnak alternatívák, de hadd ne menjen el azzal minden idő, hogy más szoftver kelljen keresni, megszokni stb.(arról nem is beszéljünk ha az adott eszközhöz, nincs driver vagy valami)

Röviden:

Átlag user csak be akarja kapcsolni és használni, erre meg a Win-nél jobb nincs.(hozzátéve, már nekem sem lenne ehhez türelmem, elég a programkódokat megírogatni, nem hogy még az oprendszerrel is barkácsolni)

2022. nov. 4. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/74 anonim ***** válasza:
38%

"Dehogy elég a LibreOffice, pont hogy kell már egy Office minden usernek, ha nem akar vele szívni. "

Dehogynem. Az átlag otthoni felhasználók az irodai programcsomagoknak nem használják ki minden funkcióját - amit használnak arra bőven elegendő a Libreoffice. Tudom nagy számban telepítek gépeket/oktatók felhasználókat.


"de hadd ne menjen el azzal minden idő, hogy más szoftver kelljen keresni"

Nem kell keresni. Mint a #4-es hozzászólásomban bebizonyítottam minden nagyobb, elterjedtebb ingyenes, nyílt forrású szoftver natívan elérhető Linuxra is - akár a nagyobb disztribúciók csomagtárolóiból, akár PPA-ról, akár a weboldalukról .appimage-ként.


"Átlag user csak be akarja kapcsolni és használni, erre meg a Win-nél jobb nincs.(hozzátéve, már nekem sem lenne ehhez türelmem, elég a programkódokat megírogatni, nem hogy még az oprendszerrel is barkácsolni)"

1. Eleve nem kell programkódokat írogatni egy telepítéshez. Még parancssort sem kell feltétlenül használni (de az sem ördögtől való, egy tapasztaltabb felhasználó meg tudja tanulni a használatát).

2. Az átlagfelhasználó eleve nem telepít, ráhagyja a szakemberre.

2022. nov. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/74 anonim ***** válasza:
71%

"Dehogy elég a LibreOffice, pont hogy kell már egy Office minden usernek, ha nem akar vele szívni."

Évek óta hozzá se nyúltam egyikhez sem és csak Google Docs-ot használok...


"Átlag user csak be akarja kapcsolni és használni"

Ezt Linux-on is simán meg lehet tenni.

2022. nov. 4. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/74 anonim ***** válasza:
22%

#6.Kaphatnak MS Word doksit, Excel-t amiben makró van, ott bőséggel előfordulhatnak kompatibilitási hibák. Akár ppt esetén is, különböző effektek nem működnek abszolút, vagy megfelelően akár.

Nem arról van szó, hogy kihasználja-e vagy sem hanem hogy többség azt tanulta és szokta meg. Egy szövegszerkesztő szoftver használata sem minden esetben egyszerű(fölig ha komolyabban szerkesztgetni kell).


Ezekről én is tudok, de mi a helyzet a Photoshop-pal? Igen, van alternatíva a Gimp, de teljesen más. Nem két nap megtanulni annak sem a használatát és ezt simán használhatja egy átlag user is, nem kell grafikusnak lenni.

De mondhatnák bármilyen számítógépes játékot is, amihez meg nem árt a jó 3D-s teljesítmény, természetesen a driver-k nagy részét a közösség drótozza össze.


Lehet használni Linux-t desktopként(3-4 évig használtam), csak meguntam a dual-boot-os ki-be kapcsolgatást, hétvégi fórumozgatásokat stb.

Valóban, nem nehéz egy apt-get install, vagy egy update havonta, de amikor valamelyik update nem úgy sikerül(és azért pl. a Canonical tud alkotni, és még csak nem is valami Rollin Release disztróról beszélünk)

Sok a lemondás és idő.


#7.

Megint azt tudom csak írni hogy a döntő többség MS szoftverek használ.

Alapvetően nem a Linux-szal van probléma, hanem hogy a kis piaci részesedése miatt nem éri meg rá fejleszteni.

Ha megtörik valaha az X86 uralma a piacon(sacra 10 éven belül)akkor talán lehet esélye terjeszkedni, de ott is valami olyannak amibe fektetnek tőkét bőségesen. Előbb fog az Apple OSX vagy a Chrome OS feltörni.

2022. nov. 4. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/74 anonim ***** válasza:
65%

#8: "Kaphatnak MS Word doksit, Excel-t amiben makró van, ott bőséggel előfordulhatnak kompatibilitási hibák. Akár ppt esetén is, különböző effektek nem működnek abszolút, vagy megfelelően akár."

Átlagfelhasználó nem kap makrós állományt (sőt, a makróvírusok óta az irodákból is kiveszett, esetleg belső használatnál fordul elő néha-néha). Kinézetbeli eltérések meg lehetnek M$ Office-verziók között is


"Nem arról van szó, hogy kihasználja-e vagy sem hanem hogy többség azt tanulta és szokta meg."

Az átlag irodai alkalmazott egy középiskolai középszintű érettségi szintjén használja az irodai programcsomagokat. Nem írogat makrókat - az már programozás, az esetben meg inkább programozót fogadnak, aki meg nem fog a nem épp elterjedt VBA-val (Basic? ugyan már!) vacakolni - ír inkább egy Intranetes webalkalmazást (HTML+CSS+Javascript+valamilyen szerveroldali nyelv - PHP, Javascript, Python, C# ASP, Java) vagy Java-s/C#-os asztali alkalmazást, mobilappot.


"Igen, van alternatíva a Gimp, de teljesen más."

Átlagfelhasználónak bőven elegendő - ezért tanítják az általános/középfokú oktatásban.


"De mondhatnák bármilyen számítógépes játékot is"

A számítógépes játék is egy speciális eset. Elérhetőek natív Linuxos támogatású játékok, vannak Proton-nal használhatóak és vannak csak Windowson elérhetőek is.


"Lehet használni Linux-t desktopként(3-4 évig használtam), csak meguntam a dual-boot-os ki-be kapcsolgatást, hétvégi fórumozgatásokat stb."

Kb. 14 éve elsődleges asztali rendszerem (de az általam üzemeltetett szerverek igen jelentős részén, beágyazott rendszereknél is) - mind otthon, mind cégnél - a Linux - azóta nem használok Windowst és minden munkámat (fejlesztés és hálózatüzemeltetés), kommunikációmat, irodai feladataimat, de még a multimédiás szórakozást is el tudom végezni Linux alól. Nem kell különösebben fórumokat bújnom.

2022. nov. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/74 anonim ***** válasza:
28%
20 év alatt 2%, akkor majd 180 v múlva meglesz a 20%, talán...
2022. nov. 4. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!