Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Sok Linux felhasználó miért...

Sok Linux felhasználó miért használ ilyeneket, hogy Snap meg Flatpak?

Figyelt kérdés
Szerintem maximum Debian esetén van értelme, a többi distronál általában minden megvan a rendes repokban, és frissítik is. A fő bajom ezzel a 2 dologgal, hogy kb egy Android koppintás, ugye Androidon is egy virtuális környezetben futnak az appok, és hát ugye van root hozzáférés korlátozás és egyéb más korlátok is. Nos, a Snap, Flatpak is egy izolált valamiben futtatja a programokat, ezáltal lassabban nyílnak meg, mindenféle rendszereket letölt, így rengeteg tárhelyet felzabál... Hogyhogy életképes egyáltalán ez a megoldás? Szerintem jó lenne, ha megszűnne a Snap és Flatpak, és helyette inkább arra fókuszálnának, hogy minden distrora legyen natívan az adott program.

2023. jan. 24. 17:05
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Sok? Végülis Ubuntun is csak egy kis százalékuk használja, a többi disztrón meg pláne.

Az, hogy "Android koppintás" lenne, erős túlzás.Hogy virtuális környezetben futnak-e? Dehogy. Sandbox-szerű megoldást használnak, ez igaz. De ezt virtuálisnak nevezni túlzás.

A megnyitásuk pedig nem az "izoláció" miatt lassabb, hanem mert az egyik fő lényege ezeknek, hogy "minden egybe van csomagolva". Ami valóban szembemegy a Linux alapfilozófiájával, de bizonyos esetekben hasznos is lehet. Mondjuk ha olyan lib kellene az adott szoftverhez, ami valami okból az adott rendszer adott verzióján nem elérhető, vagy nagyon sokat kéne mókolni hozzá.

Amit viszont én nem értek, hogy ezen miért gőzöltél ennyire be? Jó ideje léteznek Linuxon telepítési/futtatási alternatívák, pl. ZeroInstall, AppImage, egyedi telepítőszkriptek, stb. Viszont senki nem kötelez rá, hogy Flatpaket vagy Snapet használj. Ez kb olyan, mintha én csak a tejcsokit szeretném, és begőzölve dühöngnék, hogy tiltsák be az étcsokik forgalmazását, mert én nem szeretem.

Külön ironikus, amikor egy nyílt és szabad rendszer esetében dühöng valaki azért, mert vannak szabad alternatívák a rendszeren.

Szerintem pedig nem lenne jó, ha megszűnne ezek lehetősége - nem is fog belátható időn belül -, a jó inkább az lenne, ha mindenki a maga dolgával törődne. Ha valamit nem akarsz használni, ne használd. Probléma megoldva. Ha pedig más használni akarja, ahhoz neked semmi közöd.

2023. jan. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Lehet valamid direkt izolált környezetben akarnak futtatni, hogy elkülönüljön a rendszer többi részétől.
2023. jan. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Kérdező: Docker konténereket is futtatnak sokan.
2023. jan. 24. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

1. A fejlesztőknek sokkal kevesebb munkát jelent, hogy nem kell minden disztróra elkészíteniük az alkalmazásukat

2. A felhasználóknak jó, mert amelyik disztrón van Flatpak vagy Snap futtatókörnyezet (kb. mindegyiken), azon elfutnak ezek a programok.

3. Eltérő disztrók között is ugyanazt a verziót tudod használni az adott programból, ami könnyebbség, ha heterogén Linuxos környezetben dolgozol.

4. Ha adott asztali környezetet használsz, mondjuk KDE-t, akkor nem kell az összes Gnome függőséget lehúznod, ha fel akarsz dobni egy Gnome-os csomagot. Eltérő asztali környezeteket nem célszerű keverni, néha meglepetéseket okozhat...

5. Nem nehéz azért olyan alkalmazást találni, amiből nincs natív csomag. Nálam rögtön kettő is van, az egyikből egyáltalán nincs natív csomag, a másikból van, csak régebbi verzió, mint amivel dolgozni szoktam, így ezzel nem tudom megnyitni az újabb verzióval készült fájlaimat. Ezért használom Fedorán és Kubuntun is a Flatpak változatot, mert az azonos verzió.


Sok esetben stabilabbak is a Snap vagy Flatpak csomagok, mint a disztró saját, natív csomagjai, részben pont azért, mert biztosan ugyanabban a konfigurációban fognak futnak, amire a csomagolójuk megálmodta őket.

Persze, vannak hátrányaik is, nem mondom, hogy nincsenek.

2023. jan. 24. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!