Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux: UUID alapu mount-olás...

Linux: UUID alapu mount-olás hogyan lehetséges? (bővebben lent)

Figyelt kérdés

Linux alatt az automatikus mount-olás UUID alapon (/etc/fstab) hogyan lehetséges?

Illetve inkább az a kérdés, milyen módon kérjem le az UUID-et az adott eszközről, hogy aztán beírhassam a /etc/fstab-ba.

Azért így szeretném, mert:

Mondjuk van három meghajtó, USB-n keresztül csatlakoztatva. Mindegyiknek megvan a saját könyvtárstruktúrája és hogy "mit hova kell mount-olni". Ha a klasszikus eszközneveken van hivatkozás rájuk (/dev/sda, /dev/sdb, /dev/sdc, /dev/sdd) elég ha a sorrend valamiért véletlenül megváltozik és máris rossz a mount-sorrend.

UUID esetben nem történne ilyen, gondolom a mai telepítők is azért álltak át az ilyen UUID alapú eszköz-kezelésre.

Itt viszont nem tudom hogyan kell lekérni bármilyen csatlakoztatott eszköz esetén ezt, hogy a csatolásnál felhasználjam.



2023. ápr. 8. 15:27
 1/5 anonim ***** válasza:
Simán a gparted kiírja és az rajzos. Vagy simán blkid
2023. ápr. 8. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Köszi.

Gparted a grafikus felület hiánya miatt nem menne, sima parted-del nem tudom mi a helyzet az UUID-kiírás szempontjából, a másik parancs jó lehet.

2023. ápr. 8. 16:09
 3/5 anonim ***** válasza:

Nálam most így néz ki az fstab openSuse Tumbleweed-en:

[link]


Itt a blkid kimenete is:

[link]


Tehát pl. a root a UUID=04790b73-0bc1-436b-9d45-1e5d4a16aafd, ami eszközileg a /dev/sda2, az UUID látszik a blkid kimenetén is.

2023. ápr. 8. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Tehát a lényeg, az fstab első oszlopába nem az eszköz elérési útját írod (pl. /dev/sda2), hanem azt az UUID-t (UUID=.... formában), amit a blkid visszaad.


Egyébként a /dev/disk/by-uuid, /dev/disk/by-partuuid/ és hasonló mappákban is ott vannak a diszkek és a partíciók útvonalai, ott is lehet nézelődni.

2023. ápr. 8. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat.

fstab formátumát ismertem és láttam az UUID alapú diszkeket is benne, csak az eszköznevekhez tartozó UUID-ek lekérésével kapcsolatosan voltam nagyon bizonytalan.

2023. ápr. 8. 20:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!