Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux alatt (Fedora, Mint)...

Linux alatt (Fedora, Mint) hogyan lehet frissíteni olyan programokat, amik nem a csomagkezelővel lettek telepítve?

Figyelt kérdés
Például forráskódból helyben fordított, vagy futtatható állományból telepített (pl illesztőprogramok, vagy bármi más). Ugye ezekre nem hat a csomagkezelővel történő frissítés, manuálisan "szórakozni" vele meg időigényes, főleg, ha ott fordítod le a gépen a forráskódot...

2023. szept. 12. 18:48
 1/8 anonim ***** válasza:
51%
Pedig ha ott fordítottad forrásból akkor a frissitése is úgyanúgy van, hogy lefordítod forrásból az új változatot...
2023. szept. 12. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
87%

Kérdés, hogy honnan és hogyan töltötted le a forráskódot.

Általában forráskódot Githubról vagy esetleg Gitlabról töltünk le, a git programmal vagy tömörített formátumban. Ha gittel szedted le, akkor nyitsz egy terminált a program forráskódjának könyvtárában, kiadod a git pull parancsot (feltéve, hogy nem váltasz branchot), és miután lefrissült a kód, újrafordítod a programot. Most itt megint kérdés, hogy milyen build rendszerrel állították össze a programot. Ha CMake, akkor ./configure, make, make install parancsokat adod ki. Ha Mesonnel, akkor általában így megy az összeállítás:

meson build --prefix=/usr

cd build

ninja

sudo ninja install


Meg lehet próbálni egy "make uninstall"-t is, ha van uninstall script a programhoz, akkor ez eltávolítja a telepített verziót.


És ennyi.


Ha zipben vagy más tömörített formátumban töltötted le a programot, akkor újra letöltöd, kicsomagolod, és újra lefordítod. Erre lehet scriptet is csinálni, wget-tel leszeded, kicsomagolod, fordítod.


Ha repóból töltötted le a forrást mondjuk Mint alatt, akkor általában így megy a fordítás:

sudo apt-src update

sudo apt-src --build install <package>

sudo dpkg --install <path to compiled .deb>



Ha pedig nem forráskódról van szó, hanem mondjuk appimage-ről, akkor csak egyszerűen letöltöd a legfrissebb változatot, és felülírod vele a régit.

Ha netről letöltött deb vagy rpm csomagból telepítettél, akkor szintén csak annyi, hogy letöltöd a legfrissebb változatot, és telepíted. Nagyrészt ez is automatizálható, Fedora alatt pl. így lehet az Elementary Files-t letölteni külső repóból, törölni a korábbi változat .rpm fájlát, és feltelepíteni azt, amit letöltöttünk:


rm ~/Letöltések/elementary-files*

wget [link] -O ~/Letöltések/elementary-files-0:6.5.0-1.fc38.x86_64.rpm

dnf in ~/Letöltések/elementary-files*.rpm -y


Ezek az általános módszerek, de minden eset kicsit más és más, itt azért már érteni kell valamennyire a dolgokhoz, vagy legalább elolvasni és értelmezni a leírásokat.

2023. szept. 12. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 gentoojedi ***** válasza:
51%

Fú! Én ezekről a nem csomagkezelővel telepített dolgokról már leszoktam. Mindig keresek olyan repót, ami tartalmazza.

Ha ilyet nem találok, akkor magam készítem el a csomagot, és úgy telepítem, aztán, ha van frissebb forrás, újra megcsinálom a csomagot, vagy nem.

2023. szept. 12. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 gentoojedi ***** válasza:
63%
Arra azért kíváncsi lennék, ki volt az a genyó, aki lepontozta Michelson kimerítő és vérprofi válaszát. Valami nagy linuxgyűlölő lehetett. Felpontoztam, nehogymár fullnegatívot kapjál. Látod Micsikém, nem én vagyok az ellenfeled.
2023. szept. 12. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
40%

#4


Köszi.

2023. szept. 12. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
Fene tudja, én jobb szeretem a csomagkezelést. Ha nincs csomag, akkor csinálok, nem nagy ördöngősség, és meg szokták köszönni.
2023. szept. 14. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Mert hogyan lehet csomagot készíteni? Például RPM vagy DEB csomagot. Van erről valami részletes leírás?
2023. szept. 20. 22:14
 8/8 gentoojedi ***** válasza:
100%

Minden disztribúciónak van erről hivatalos dokumentációja.


Fedoránál ez: [link]


Debiannál meg itt: [link]

2023. szept. 21. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!