Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Létezik még magyar fejlesztésű...

Létezik még magyar fejlesztésű operációs rendszer, mint amilyen az UHU Linux volt?

Figyelt kérdés
Sajnos az UHU Linux megszűnt évekkel ezelőtt. Állítólag nagyon jó operációs rendszer volt!

2023. okt. 15. 20:32
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Blackpanther?

Egyébként az, hogy "magyar fejlesztésű operációs rendszer", eléggé megtévesztő kijelentés, sőt... egyszerűen ez így nem igaz. Legfeljebb a disztró összeállítása, és kezelése magyar, de a rendszermag (kernel) ugyanaz, mint az össze Linuxé, emellett a szoftverek is ugyanazok benne, mint sok más Linux disztróban, esetleg azokat kiegészítve valami magyar jellegzetességgel.

2023. okt. 15. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"Állítólag nagyon jó operációs rendszer volt!"

Persze, hiszen egy stabil alapra, a Linux kernelre építették a rendszert, illetve elég nagy mértékben támaszkodtak a Debianra, ami nem véletlenül az egyik legnagyobb név a Linuxos világban.


"Az UHU-Linux egyedülálló tulajdonsága a magyar nyelv sajátosságainak a – rendszer alapjaitól – átgondolt, testreszabott, tökéletes támogatása és a kifejezetten hazai felhasználók számára válogatott programgyűjtemény."

(A Wikipediáról idéztem.)

Itt azért vannak erősen marketingszagú sarkítások. Mi az, hogy a magyar nyelv a rendszer alapjaitól való tökéletes támogatása? Nincs itt semmiféle "rendszer alapjaitól" történő magyar-támogatás, egyszerűen arról van szó, hogy amihez csak lehetett, mellékeltek, vagy ha nem volt, akkor készítettek fordítást. Nem a rendszer alapjaitól kezdve, hanem az egyes alkalmazásokhoz. Ami egyébként más Linux terjesztésekre is igaz. Az 1.0-s verzió megjelenésekor - 2003-ban - tényleg még kiemelendő különlegesség volt a magyar nyelv magas szintű támogatása, de 2010 környékére ez már általános volt szinte minden disztróban. A 3.0 megjelenésekor, 2014-ben pedig már az a kiemelendő furcsaság, ha egy terjesztés nem tartalmazott volna magyar nyelvi támogatást.


"kifejezetten hazai felhasználók számára válogatott programgyűjtemény"

Aha.

Volt egy-két magyar-specifikus szoftver benne, de egyébként nagyjából ugyanazokat tartalmazta, mint pl. az Ubuntu. Annyira pedig a magyarok sem különböznek más országok polgáraitól, hogy gyökeresen más jellegű szoftvereket használjanak.


Félreértés ne essék, nem az Uhut akarom szidni, tényleg jó volt, csak az őt körbelengő tévhiteket akarnám eloszlatni. Jó rendszer volt, mint ahogy van is még sok jó Linux rendszer, amik támogatják a magyar nyelvet gyakorlatilag mindenhol, ahol annak van értelme. Egyébként pedig az Uhu Baráti Kör továbbra is fejleszti az UHU-t, a legfrissebb verzió (UBK5) idén jött ki. Itt szerezhető be: [link] (Legalsó link, UHU-Linux UBK ISO-k)

2023. okt. 15. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 gentoojedi ***** válasza:
100%
A Frugalware linux magyar fejlesztésű volt, amikor 2004-ben indult. De laza tíz év után kiszálltak a magyar fejlesztők. De most nézem basszus megszűnt.
2023. okt. 15. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 Thunderfairy ***** válasza:
Én is használtan UHU linux 1.0-át. Pár óra mulva könyörögtem a szerelőknek hogy tegyék vissza a windows-t. Semmi se akart UHU-n müködni. Egyszerű netezésre, szöveg készitésre, stb. dobta ki a hibaüzeneteket. Nagy szerencséje a linux-nak hogy esélyt adtam a Linux Mint-nek cinnamon felülettel. Itt szerettem meg a Linux világát. Az UHU linux nem volt egy nagy eresztés. Meg is látszik hiszen el is tünt ez a disztro. Nem fog hiányozni.
2023. okt. 16. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
8%
Huh... Gimis voltam, amikor a debianfejű infótanárnak kattanása volt az UHU linux... Egyáltalán nem volt akkora jóság, mint gondolod. A felhasználók túlnyomó többségének fölöslegesen bonyolult és körülményes OS volt, csak annyi volt a létjogosultsága, hogy lehetett spórolni a Windows licenszen, ami amúgy meg az érettségi miatt kellett. (word, excel, ppt stb)
2023. okt. 16. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 gentoojedi ***** válasza:
100%

Az Uhu linux legjobb tudomásom szerint kormányzati felkérésre vagy legalábbis közreműködés jóvoltából jött létre a Fidesz első kormányzati ciklusának idején. A Sulinetes gépekre tolták előszeretettel, meg abban a programban promotálták. Csak régi források - talán újságcikk - szerint 40 millió ft-ot (2002 körül ez brutális összeg volt) öltek bele. Aztán a fejlesztői csapat szép lassan leredukálódott forráshiány miatt. Fent voltam olyan fórumon, ahol uhu fejlesztők is megfordultak. De remélem idetéved valaki tőlük és megmondja a tutit. Az 1.0-ás uhu még elég kezdetleges volt. 2.4-es kernelre épült, nem a 2.6-ra. Ami idővel szerveren is gáz volt. Asztali operációs rendszer rendszermagjának meg szinte alkalmatlan. Még cdt is 2.4-es kernellel scs-ide emulációval lehetett írni. De most csak egy hirtelen felkapott apróság, ami eszembe jutott a másik párezer deb probléma közül. Csak jelzem a mai kernelek is 2.6-os kernelfára épülnek, csak az egyszerűsítés kedvéért véget vetettek ennek a bonyolult számozásnak, mert nem elég, hogy a vanilla kernel hosszú volt, még a disztribúciókészítők hozzáfűzték a verziószámukat. Pl: 2.6.1-es vanilla kernelnél a végén egy random disztribúciónál 2.6.11-4-20-a. Elég borzalmas.


A 2.6.40-es kernelt nevezték el 3.0-ás kernelnek. És minden 20. kiadásnál növelték a főverziót.


Tehát:


2.6.40 - > 3.0

2.6.60 - > 3.20 -> 4.0

2.6.80 - > 3.40 -> 4.20 - > 5.0

2.6.100 - > 3.60 -> 4.40 - > 5.20 - > 6.0

2.6.120 - > 3.80 -> 4.60 - > 5.40 - > 6.20


stb...


Thunderfairy! Nem tudom mikor kezdtél linuxszal ismerkedni, amikor én, akkor még nemhogy mint, de az ubuntu sem létezett.


Annyit mondok nem helyes egy 1.0-ás Uhut bármelyik minttel összehasonlítani, mert amikor megjelent a Mint első bétája, akkor már az Uhu negyedik kiadása (2.0)is küszöbön volt. (Uhu verziók: 1.0 -> 1.1 -> 1.2 -> 2.0. Az 1.2-es már sokkal jobb rendszer volt.


A 2.4-es kernelre épülő disztribúciók még nagyon esetlenek voltak asztali operációs rendszernek. Vehetjük példának az akkor kimondottan felhasználóbarátnak minősített SuSE linuxot. Annyival volt jobb az átlagos disztróknál, hogy grafikus telepítővel rendelkezett és kattintgatással el lehetett érni, hogy egy kész, akkori körülményeknek megfelelően használható rendszert kapj. A telepítő legenerált minden szükséges konfigurációs állományt. Akkoriban még a grafikus kiszolgáló is csak akkor tudott elindulni, ha meg volt hozzá írva minden konfigurációs állomány. Még nem is Xorg volt először, hanem Xfree. Suse szerette túltolni a felbontást, meg nem mindig találta el az optimális paramétereket, aztán lehetett kézzel javítani. Akkoriban még nem a kernel kapcsolgatta a konzolon a felbontást, hanem manuálisan kellett ezt belőni. A Suse telepítő meg nvidia kártyánál grafikus munkakiszolgálókénti telepítési módban jóváhagyta, hogy a konzold drivere vesa helyett nvidia legyen. Igen ám, de az nvidia framebuffer driverje összeveszett az Xorg nvidia driverével, ami miatt az random szarrá fagyott.


Akkoriban még egy usb-s meghajtó automatikus felcsatolása is problémázott. Reszelni kellett a rendszert, hogy normálisan működjön. Az ATX-es gépek meg AT-ként működtek és még sorolhatnám.


Most meg már mindent a systemd csinál meg a kernel. A kernel az elmúl húsz évben, ha csak a 2.6-os fát nézzük óriási fejlődésen ment keresztül. Ha a 2.6.0-ás kernelt, fegyverhez hasonlítanám, akkor az egy csúzli, a 6.0-ás kernel meg egy önvezető, parancsszóval irányítható vadászgép.


Kissé csalódtam Benned Thunderfairy. Te még jobb esetben az Y generáció második feléhez tartozol, de olyan Z generációs megnyilvánulás volt ez Tőled. Ennél azért szívósabbnak és tájékozódottabbnak gondoltalak.


Neked gonolom kimaradtak az ilyen jóságok, mint HAL daemon udev, d-bus és társai.


Csak Neked mondom Thunderfairy! Uhutól függetlenül bármikor előfordulhat, hogy egy cég a belső céljainak megfelelően is fejleszthet vagy forkolhat egy linuxdisztribúciót, amit pusztán jófejségből közzé tesz ingyenes használatra.


Az uhu amúgy nem tűnt el. Csak már cég meg a kormány áll mögötte, hanem egy baráti társaság. Azóta van rendes karbantartása. Nekem akkoriban egyetlen bajom volt ubuntuval. Feltűnően kevés frisíté volt rá. Egy év alatt nem adtak ki rá annyi mindent, mint fedorára vagy archra egy hét alatt. Szóval biztonsági lyukaktól tátongott a rendszer.

2023. okt. 16. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Tom Benko ***** válasza:

Uhu-Linux, de szép is volt... Még csomagoltam is hozzá. Sajnos amikor elhasalt, hűtlen lettem, először Ubuntu, aztán Frugalware, végül Arch lett a rendszer.


Van magyar disztró, bár ennek a Linux világában nulla jelentősége van. Időnként a BlackPantheresek feszengenek rajta, de nem szóltam semmit, mert imádnak fenyegetőzni.

2023. okt. 16. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 gentoojedi ***** válasza:

Tom Benko Te frugalwareztél? Nem szégyelled magad? Az olyan, mintha Arch helyett Manjaroztál volna.


Akik nem értik. A Frugalware magyar fejlesztésű rendszer, amely a Slackware linux pár hiányosságát pótolta. Eredetileg a Slackeware épült, de később állítólag önálló disztribúció lett. Én még a slackwareforkos időszakában próbáltam ki.


A teljesség igénye nélkül hozzáadott érték a Slackwarehez:


- Multilangual

- Csomagkezelés. A csomagkezelő a pacman-g2 az nemtom, hogy az az arcos pacman forkja volt-e vagy sem, de mintha gyorsabb lett volna az archos pacmannál. Fpm volt a csomagok kiterjesztése.

- Gnome Desktop, mert Slackit jódarabig csak KDE meg Xfcevel szállították. (A kissebb desktopokat nem sorolom fel)

- Egy állítólag jobb, de mindenesetre szebb ncurses alapú telepítővel adták.

- Lilo helyet grub rendszerindítóval



Riszpekt Vajna Miklós úrnak! Reméljük jól szolgál az egészsége.

2023. okt. 16. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Tom Benko ***** válasza:

@gentoojedi: Frugalról tértem meg. Sőt, még LFS-t is telepítettem, de azt nem használtam sajnos, mert az xorg ácsolásánál kezdődött a suli, és sürgősen kellett a gép.


A Frugalt akkor kezdtem, amikor még Vajna fejkesztette, nem sokkal a vezetőváltás előtt cseréltem le, de a végvonaglásait is figyelemmel kísértem.

2023. okt. 16. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!