Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linux Mintnél ezek ideális...

Linux Mintnél ezek ideális méretek particionáláshoz?

Figyelt kérdés

1TB HDD. 16GB RAM.

Rendszer:50 GB

Home:800 GB

Swap:16 GB

Efi:200 MB

Free space:134 GB



2023. okt. 17. 19:29
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
45%

Én nem szoktam szétszedni a home-ot meg a gyökeret, nem látom értelmét.

De ha szétszedném, akkor a rendszernek inkább 80GB-ot adnék, nem 50-et.

Swap partíció nem kell, tud swapolni fájlba, ha mégis ragaszkodsz hozzá, akkor maximum 4 GB, felesleges annál több.

Efinek viszont nyugodtan adja 500MB-ot.


Az a free space mi akar lenni? Oszd ki a home-nak.

2023. okt. 17. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 gentoojedi ***** válasza:
100%

Nincs a gépben ssd? Most komolyan a ramért nem volt sok a húsz ezer ft, de nem telik egy 240 GBos ssdre 8000 ftért. Inkabb kevesebb ram és ssd, mint így.


Swap partició hülyeség. Ennyi ramnál nem kell swap. De ha gondolod és biztosra akarsz menni, akkor a zram a barátod.


A free space-t én sem értem.

2023. okt. 17. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Mi a gép célja? Milyen környezetben fog üzemelni és mire lesz használva?
2023. okt. 17. 20:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Thunderfairy ***** válasza:
31%
Én egybe rakatom telepitésnél, egypartició, az egész lemezt. Cserébe rendszeresen menteni USB HDD-re az adatokat. Egy Swap file még és kész.
2023. okt. 18. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 gentoojedi ***** válasza:

"Én egybe rakatom telepitésnél, egypartició, az egész lemezt."


Gondolom Neked valami ezeréves géped lehet. A GPT korában kell külön egy fat32-es partició. Nekev valószínű még nem uefis a biosod.


Nem szeretem a swapfilet, mert fix méretetr kell csinálni. Jobb esetben kihasználatlan, rosszabb esetben ugyanúgy be tud telni, mint a swappartició.


Igaz van lehetőség a dinamikus mérető swap fájlra, de tudomásom szerint az csak btrfs fájlrendszeren működik.

ZRamoljunk!

2023. okt. 18. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Thunderfairy ***** válasza:
Gentoojedi jellenleg 5 éves a gépem. Tehát nem olyan nagyon régi még.
2023. okt. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 gentoojedi ***** válasza:

"Cserébe rendszeresen menteni USB HDD-re az adatokat."


Khm. Nekem RAID1-ben van a két nvme ssd-m, amin a rendszer van és raid1-ben van a két HDD-m, amin a home mappám.


Persze mivel fos akyga tápom van és ha elfüstöli a gépem elszállhatnak az adatok, de van nasom szintén raid-del.


Jólvan na! Nyugodtan pontozzatok le! De olyan jól esett dicsekedni.

2023. okt. 18. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 gentoojedi ***** válasza:

"Én nem szoktam szétszedni a home-ot meg a gyökeret"


Szétszedni én sem, legfeljebb összerakni. Persze nem egymással. LVM rulez!

2023. okt. 18. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Még mindig várok normális tanácsokat az ideális particionáláshoz lehetőleg számokban:


Rendszer:..... GB


Home:..... GB


Swap:..... GB


Efi:..... MB


Free space:..... GB


Kezdő vagyok Linux terén. A home hozzávetőleges 800 GB mérete fontos.

Összerakattam egy modern számítógépet, a HDD-hez én ragaszkodtam SSD helyett, mert helyre van szükségem, nem sebességre, még a RAM fele is sok nekem. Remélem így érthető.

2023. okt. 19. 21:55
 10/11 gentoojedi ***** válasza:
40%

A HDD nem SSD helyett, hanem SSD mellé kell. Ez már nem csak pcn elérhető opció, de notebookon is. De ha erre nem hívtga fel a figyelmed az eladó, annak csak gratulálni fogok. A modern géped sebességét a HDD jelentősen vissza fogja venni


ÉS akkor elmondom mégegyszer.


A rendszer ( A /, azaz gyökér meg SSD-re, illetve a /boot/efi.

A ma kapható legkisebb ssd 120GiB bőségesen elég a rendszer alá.

A /home mappa alatt van a felhasználói mappa, ami Windowsnál az user alatt. Alapértelmezetten abban van az asztal, dokumentumok, letöltések, zene, videók. Tehát a fájljaid.

Így az egész 1 TiB-os HDD kapacitása rendelkezésre állhat a home mappádnak.


"Még mindig várok normális tanácsokat az ideális particionáláshoz lehetőleg számokban"


Mi meg visszakérdeztünk, és a válasz függvényében tudunk pontos választ adni. Illene válaszolni.


Mire kell a free space merevlemezen? Semmi értelme. SSD-n értem, de ott meg felesleges, mert a trim mindent megold, feltéve, ha be tudod kapcsolni.


Ennyi memóriánál swapot nem csinálunk, ha ordibál érte a telepítő, akkor se.

Én rá szoktam üvölteni a kötekedő linuxmint particionáló moduljára és összerezzenve engedelmeskedik.


Feltelepítés után aktiválod a ZRamot így:


Terminált nyitsz, ha félsz, tőle, ha nem. Ha nem érzi, hogy félsz, nem fog megharapni. Esetleg határozott, magabiztos, szúrós tekintettel a promptra nézel és begépeled ezt:


sudo apt install zram-tools


enter (az entert nem begépeled, hanem leütöd)


aztán beírod ezt:


sudo zramswap start


szintén entert nyomsz


Mivel nem sikerült a normális tanácsot normálisan, megkaptad normátlanul, hátha így jobb lesz.


Köszönöm, hogy segíthettem.


Puszi.

2023. okt. 19. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!