Windows frissítés nagysága miért ennyire "hullámzó"?
Felmegy egy frissítés a eltűnik 5GB a szabad méretből. Jön egy másik frissítés, erre nagyobb lesz a szabadterület, mint előtte volt...
Lemezkarbantartónál törölni szoktam, annak ellenére van ez.
Tudom lassan vége a 10-nek, gondolom 11-nél is ez van.





Ez már csak ilyen.
Vagy megszoksz vagy megszöksz..





Többféle frissítés érkezhet a rendszerhez:
- funkciófrissítés évente 1-2 alkalommal, ez több GBájtos és felér egy rendszer-újratelepítéssel, tehát 20-30 GBájt helyet is elfoglalhat 10 napig (eddig őrzi meg a frissítés előtti rendszer-visszaállítási pontot)
- minőségi frissítés havonta általában egyszer (biztonsági hibák, rendszerösszetevők, illesztőprogramok frissítései), letöltve általában párszáz MBájt és telepítéskor pár GBájt foglalást jelenthet
- termék frissítések (beépített programok, pl. víruskereső, médialejátszó, rajzprogram, szoftverkomponensek stb.)
Forrás: [link]










> Egyébként jobban jársz, ha letiltod a windows update-et. A Windows alapból tele van sebezhetőségekkel, amiből egy frissítés legfeljebb egyet javít (legalábbis a Micro$oft állítása szerint).
Ez a legrosszabb ötlet. Havonta 50–150 sebezhetőséget derítenek fel és foltoznak be. Ki lehet persze kapcsolni a frissítéseket, de egy év után arra fogsz panaszkodni, hogy miért pörög 100%-on a CPU, és miért foglal el 6 GB memóriát az a 47 vírus, kártevő, ami a gépeden fut. Nyilván szükség van egy jó vírusvédelemre is, de a védelmi rendszer másik fő támasza azok a biztonsági frissítések.
Igen, voltak olyan frissítések, amik bizonyos esetekben problémákat okoznak, így kritikus környezetben észszerű megfontolás késleltetni a frissítéseket, de frissítés nélkül egy internetre kitett gép olyan, mintha célkereszt lenne rá festve. Az is igaz, hogy van olyan frissítés, ami teljesítménycsökkenést hoz, de akkor történik ilyen, mikor ez a kisebbik rossz. Meg igen, a frissítés ideiglenesen igényel erőforrásokat, és soha nem a legjobbkor jön, ahogy az életben sem a legjobbkor szokott jönni, mikor elromlik a mosógép, vagy betörik az ablak.
Nyilván nem viccből, nem unalomból, de nem is a felhasználók szívatása céljából írják meg ezeket a frissítéseket. Menj fel egy már nem támogatott Windows-zal (pl. XP) a netre, 10 perc alatt vírusok, kártevők tucatjait szeded össze úgy, hogy még a böngészőt sem kell megnyitnod.










Linuxot használok, és ott is fontosak a frissítések.
A Defender lehet, hogy gyermekkorában eléggé komolytalan volt, de mára felnőtt a feladathoz, és elég jól teljesít a fizetős vírusirtókkal is felvéve a versenyt. A minta alapú vírusdetektálásnál a legelterjedtebb vírusok ellen – tehát amivel a gépek túlnyomó többsége találkozhat – mindegyik valamire való vírusirtó – a Defender is – véd. Nulladik napi kártevők ellen meg egyik sem igazán. Van persze heurisztikus, viselkedés alapú vírusdetektálás is, változó hatásfokkal. Ilyen téren meg a Defender is ráerősített.
Tehát ma a Defender jó választás egy átlag felhasználónak, és mivel nem kell bajlódni vele, hiszen eleve a rendszer része, így nem igényel különösebb teendőt, erőfeszítést sem.
És igen, vírusvédelemre szükség van, hiszen nem csak sebezhetőségek kihasználásával terjednek, sok kártevő a leggyengébb láncszem, az ember gyengeségét használja ki. Nem sokat ér egy vírusvédelem, ha a Legújabb Játék 3.0 tört változatának a crackeléséhez készült leírás első sora az, hogy „kapcsold ki a vírusirtót, mert fals riasztást fog adni”. Nos, nagyon sokszor nem fals az a riasztás…
~ ~ ~
De a vírusvédelem nem minden. Vannak sebezhetőségek, amik pont arra adnak lehetőséget, hogy fű alatt, a biztonsági rendszer megkerülésével lehessen becsempészni programokat a gépre. Meg a sebezhetőségnek nem csak a vírusoknál van tétje. Az is eléggé kellemetlen, ha egy program valamilyen biztonsági hiba miatt adatvesztést okoz. Azt egy vírusvédelem nem fogja megfogni, hiszen nem vírusról van szó.
~ ~ ~
Nálunk a cégnél a legtöbb munkatársnál nincs különösebb gond. Esetleg 2–3 évente újra vannak telepítve a gépek, vagy történik egy Windows verzióváltás, de nincs különösebb gond. Van viszont egy munkatárs, aki ragaszkodik ahhoz, hogy ő telepíthessen mindenféle programot, meg rendszergazdai jogai legyenek a gépen. És neki szokása kikapcsolni a Windows Update-et, mert volt már egyetlen egyszer az elmúlt évek során, hogy egy kikényszerített frissítés hazavágta az egyik munkáját, amit nem mentett el. (Értsd: otthagyta a gépét este, anélkül, hogy elmentett volna, amit csinált, az update éjszaka újraindította a gépét, a munkája meg elveszett.) Ma már nagyjából szeparálva van a hálózaton, mert okozott fennakadásokat (furcsa mód megnövekedett hálózati forgalom stb…). Na ő évente 3–4 alkalommal telepíti újra a rendszert és a gépéhez csak gumikesztyűvel mernék hozzáérni (pedig nem koszos).





#6 Használok vírusirtót (a Defender nem az). Windows telepítés után első dolgom a windows update-et letiltani. Tört játékaim is vannak, azokra persze gyakran bejeleznek a vírusirtók, de aki nem hülye, az nem a vírusirtót lövi ki, csak a crackelt fájlokat adja hozzá a kivételekhez. Amióta megvan a mostani gépem, egyszer kellett újratelepítenem rajta a windowst, mégpedig azért, mert a tudtom és beleegyezésem nélkül visszakapcsolta a windows update-et, letöltött és telepített egy frissítést (persze hibásan), majd innentől kezdve állandóan kék halált dobott.
A céges gépemen sajnos nem tudom kikapcsolni a windows update-et, és meg is van az eredménye: az egyik frissítés óta iszonyatosan lassú az indítás.
A munkatársadnál inkább az lehet a baj, hogy ellenőrzés nélkül telepítget mindent.





A tengeren miért nem egyforma minden hullám???
Van amikor még a partra is kicsap, máskor meg nem. 😄
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!