Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Kell-e PS Lightroom abban az...

Kell-e PS Lightroom abban az esetben, ha csak sima JPEG (nem RAW) képet szeretnék "tökéletesíteni?

Figyelt kérdés

A képek tükörreflexessel készültek, de JPEG formátumban. Kontrasztot állítok (a képen levő "fátyolréteget" szedem le), meg zajcsökkentek nagyon enyhén.


Kérdésem, hogy kell-e hozzá (jobb-e, szebb eredménye lesz) Lightroom, vagy elég a sima Photoshop CS3? Vagy Lightroom-ot inkább RAW képeknél használnak?


2011. dec. 3. 14:47
 1/4 anonim ***** válasza:

A jpg a baj inkább. Bármilyen programot használsz, a formátuma miatt bele van kódolva a beállítás, és még tömörítve is van.

Akár a lightroom, akár a sima photoshop vagy bármilyen javítóprogram áll rendelkezésre, kevés dolgot tudsz velük javítani egy jpg képen, és csak kis mértékben.


Raw esetén a kép nyers, az expozíció el van rajta mentve, de ezen felül szabadon feldolgozható marad ezekben a programokban a kép többi értéke (1-2 rekesz, a fények, színhő, kompenzációk, zajcsökkentés, élesítés, lencsekorrekció, HSB, stb...). Viszont a mérete nagy, és ugye mindig fel kell dolgozni.


Kérdésre visszatérve szerintem elég a PS, mert a LR nem sok mindent fog tudni kezdeni a jpg-vel, csak 2-3 alap színhőmérséklet-beállítást tud felajánlani, talán minimális expókompenzációt, de talán még annyit sem. PS-ben is inkább csak az automatikus javítási eszközt tudod használni, szinteket húzni vagy expozíciót változtatni, de ott is a jpg miatt egy globális beállítással, míg a raw esetén minden fényt és árnyékot figyelembe vesz a program, és azokból vesz el vagy ad hozzá, nem az egészből.

2011. dec. 3. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a hosszú válaszodat. Ment a zöld kéz. :)


Igen, a JPEG nem ad annyi változtatási lehetőséget, mint a RAW, hiszen nem nyers formátum, de azzal nem értek egyet, hogy ne lehetne szépen javítani.

A fent említett, általában szürke "fátyolszerű" réteget a kontraszt funkció nagyon szépen leszedi, ettől élethűbbek, élénkebbek lesznek a színek, meg a zajcsökkentés is jól működik nagyon enyhe fokozatban anélkül, hogy mosná a részleteket (bár zajszűrésre nincs is nagyon szükség, mert a tükörreflexes még JPEG-ben is szép, viszonylag zajmentes képeket csinál). De igen, szerintem is elég a sima PS hozzá.


AZt szoktam csinálni, hogy amikor kész a kép, PS-ben maximális (12-es) minőségben mentem el, és így mondjuk az addig 5 Mb-os kép 6-7 Mb lesz, így elkerülöm a szerkesztgetésből adódó minőségvesztést. Ezt jól teszem?


Bocsi a sok kérdésért! :)

2011. dec. 3. 15:10
 3/4 anonim ***** válasza:

Azt hiszem a minimális-maximális minőség a tömörítési arányt jelenti. A minimális (1) az a leginkább tömörített és legrosszabb minőségű, ez alapján a 10-12 (maximális) minőségnél nincs akkora tömörítés, emiatt is nagyobb a fájlméret. Az már, hogy 10 vagy 12 között van-e különbség, szerintem monitoron nem észrevehető, esetleg csak nyomtatásnál.


A különbségnél inkább csak azt akartam érzékeltetni, hogy nincs annyi és akkora mértékű módosítási lehetőség egy jpg esetében, mint rawban. A programok ettől függetlenül képesek javítani egyes dolgokon, hiszen erre találták ki. Digitális képkészítésnek pedig része a digitális utófeldolgozás, mert a fényképező sem tökéletes, egyes helyzetekben félre tud mérni dolgokat, vagy van egy alapvető technikai korlátja, gyártási hibája, amit te később kézzel egy programban még helyre tudsz hozni.


A lightroomnak a képek rendszerezése, visszakeresése, és többféle kombinált feltétel alapján való szűrés, listázás az előnye, és a tömeges képfeldolgozás. Ha van 500 egyforma körülmény között létrehozott képed, de mindegyiknél rossz mondjuk a színhőmérséklet, néhány kattintás után az összesen le tudod futtatni a módosító beállítások. Photoshop esetén ehhez egy actiont kellene lépésenként létrehozni és rögzíteni, majd kötegelt képfeldolgozásban lefuttatni az összes képen - macerásabb szerintem.

2011. dec. 3. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ok, köszönöm!

Tehát akkor JPEG-hez teljesen elég a PS CS3 is.


Most tanulgatom amúgy tükörrefisen a fotózást, lassan majd RAW-ban is fotózok, csak annak baromi nagy a mértet.. De tudom, igazából úgy van értelme.

JPEG-ben is Fine-ra meg legnagyobb méretre állítottam, de lehet, hogy rosszul tettem, mert egy kép így 5 Mb körül van, elég nagy..


Köszönöm a válaszodat!

2011. dec. 3. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!