Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Meg lehet ezt így csinálni?

Meg lehet ezt így csinálni?

Figyelt kérdés
Az lenen a kérdés, hogy meg lehet-e oldani, hoyg egy gépen több OS is fel legyen telepítve. Emlékszem, anno mintha láttam volna ilyet egy ismerősöm gépén, hogy Win2000 meg WinXP fel volt telepítve egymás mellé, és indításkor ki kellett választani, melyiket akarod bootolni. Itt ugyanez lenne a helyzet, csak én Ubuntu-t és egy Win7-t raknék fel egymás mellé...
2012. febr. 12. 13:11
 1/8 anonim ***** válasza:
Külön partíciókra helyezed őket. Rendszerindításkor pedig kiválasztható melyik induljon.
2012. febr. 12. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ennyi az egész, nem kell neki semmi speciális beállítás? Azt hittem szívni fogok a két OS-sal :D
2012. febr. 12. 13:18
 3/8 anonim ***** válasza:

linux-szal (ubuntu) még egyszerűbb, először felrakod a linuxot (készítesz indító lemezt, vagy ma már ritka a floppy meghajtó szóval használod az indító cd-t....)


megcsinálod a partíciókat (mert a két op. rendszer más fájlrendszert használ)... linuxnak kell több, de gondolom ezt tudod..swap fájloknak partíció.. stb... arra kell figyelni, hogy a windows partíció nem szeret túl "hátul" lenni, szóval 1. pici partíció a bootoláshoz, aztán windowsé..aztán a többi... végül ...szóval a lépések


1. megcsinálod a partíciókat (nézz utána hogyan most ennek részleteire nincs időm..esetleg ha nem találsz róla semmit neten, üzenj, most sietek)

2. felrakod linuxot LILO-val (lilo /asszem linux loader vagy vmi hasonlót rövidít/) kell ahhoz, hogy kiválaszd milyen rendszerrel indulsz majd


3. felrakod windowst is (ez elbarmolja a LILO-t) szóval innentől csak a windows indul el


4. linux cd-del újraindulsz, és visszaállítód, vissza "konfigurálod" a LILO-t


szóval nem egyszerű, én is évekkel (sok évvel) ezelőtt csináltam ilyet, nekem redhat linuxom volt win98-cal kombinálva:D

2012. febr. 12. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

de ha megy az angol akkor keress rá dual-booting-ra


pl. [link] (kb. ugyanazt írja le amit én, csak részletesebben):D


előző hozzászóló voltam (a részletesebb):D

2012. febr. 12. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Ööö viszont az a baj, hogy nekem már van egy Win7 installálva egy rendszer és egy adatpartícióval, és másodiknak raknám a linuxot, az adatpartícióbol hagynék neki 100-120 GB-t... Így nem lehet? A LILO mindenképpen kell?
2012. febr. 12. 13:24
 6/8 anonim ***** válasza:

Fura, nálam úgy, simán ment, hogy a Win7 mellé tettem fel a Linuxot.

A LILO-t, a Linux teszi fel, vagyis itt, az Ubuntu-ban tudod beállítani.

Azért érdemes megnézni a konfigurálását, hogy melyiket indítsa el (alapjáraton).

2012. febr. 12. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Csinálj Win 7 alól eaus-al mondjuk egy 20-30 gigás ext3-as partíciót, és oda telepítsed fel az Ubuntut. Így a gép bekapcsolásakor választani tudsz majd a két rendszer közül.
2012. febr. 12. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ma a linux már nem LILO-t használ, hanem GRUB-ot. Ugyanarra való, csak újabb. A legegyszerűbb megoldás a következő. Tegyük fel, hogy kezdetben van egy gép, amire nincs semmiféle oprendszer telepítve (vagy legalább nincs rajta megőrzendő adat).

Először felrakod a Windowst. Biztos megkérdezi, hogy hogyan particionálja a lemezt, az a lényeg, hogy a végén mondjuk 40-50 GB-t hagyj szabadon (ha a lemez kisebb, mint 100 GB, akkor elég lesz 25 GB is), az ne tartozzon bele a Windows partíciójába.

Utána készítesz egy Linux telepítőlemezt. Mindegy, milyen, lehet Linux Mint, Ubuntu, SUSE, ami tetszik. Berakod a lemezt, elindítod róla a gépet (én Ubuntuval csináltam). Ez kb. magától tudni fogja, hogy mit kell csinálnia (legalábbis 3 hónapja, mikor én csináltam ugyanezt, magától ment), megkérdezte, hogy ugye tényleg a lemez végén a szabad helyre akarom telepíteni, és tényleg oda települt, magától, gond nélkül.


Ezután, ha bekapcsolod a gépet, egy listát fogsz kapni a telepített oprendszerekről. A nyilakkal kiválaszod azt, amelyik éppen kell, és azt indítod. Magától a linux indul, de ezt is át lehet állítani.


Ha már van a gépen egy Windows, és egy partíció az egész lemez, de nincs tele, akkor vannak programok, amikkel le lehet kicsinyíteni a partíciót, hogy legyen utána hely a linuxnak. Én erre a Partition Magic nevű programot szoktam használni, ha jól emlékszem. A fontos adataidat azért írd ki másik lemezre, mert van egy kis kockázata a műveletnek. Utána a szabad helyre a lemez végén ugyanúgy fel tudod rakni a linuxot.

2012. febr. 13. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!