Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Görbeillesztés, interpoláció...

Görbeillesztés, interpoláció - Curve Fitting - Valaki nem tud erre egy jó programot, ahol meg lehet 'rajzolni' a grafikont?

Figyelt kérdés

Egy ehhez hasonlóra gondoltam : [link]


Eddig egyedül ebben az online verzióban találtam meg a (számomra) leghasznosabbiknak tekintendő funkciók közül kettőt, amit az eddig görbeillesztő/interpolációval foglalkozó programok mindegyikénél nagyon hiányoltam, pedig jópárat megnéztem már, illetve letöltöttem.


Az egyik az, hogy nem értem miért, de az eddig számomra látott görbeillesztő programok mindegyike csökönyösen ragaszkodott az úgymond táblás beviteli módszerhez, azaz, hogy csakis egy kétoldalú táblázatban bal oldalt az X, jobb oldalt pedig az Y értékek felírásával lehetett megadni a pontokat, vagy max. fájlból betölteni az értékeket, vagy volt hogy csak fájlból lehetett betölteni, de jópárnál egyáltalán nem jöttem rá, hogy hogyan lehet - DE ami egy biztos pont volt, hogy semelyik sem engedett az egérrel hozzányúlást a grafikonhoz.


Egyszerűen nem értem, hogyha az interpolációs algoritmust és a görbefelrajzolást tudták implementálni a programban, miért nem bírták semelyikbe sem beleírni, hogy a felvázolt koordinátarendszerbe be lehessen szúrni egérrel ugyanolyan pontokat, mint amiket a "táblázatos" módszerrel lehet felírni.

Azt még megérteném, hogy összevissza nem lehet mindent berajzolni úgy, mint a paintben, de ha a kérdés elején hivatkozott oldalon meg tudták csinálni, hogy egérrel húzom be a pontokat, akkor ez a "profibb" programoknál miért olyan snassz ???


A másik, amit viszont azért alapból én se feltétlenül várnék el egy görbeillesztő szoftvertől, viszont a már említett webes programban kifejezetten megtetszett, hogy valahogy manuálisan lehessen változtatni, "irányítgatni" a görbét az egyenlet paramétereinek a változtatásával/tologatásával, ami az említettben a "manuális fitt"-nek felel meg.


Ami viszont a kérdéses programtól a linkelt weboldal szolgáltatásán való túlmutatásként szeretnék, hogy esetleg jobban áttekinthető legyen a függvénykép (lehessen a koordinátarendszer nézetében navigálni, nagyítani, kicsinyiteni), lehessen esetleg többedfokú, vagy más típusú interpolációt használni, illetve hogy a paramétereket pontosabban lehessen állítani (a példának linkeltnél pl. számomra nem olyan precíz a csúszka, de persze ez egy webes programnál nem lehet kritikus szempont).


Persze sejtem, hogy ez mind így egyszerre egyik programban sem teljesül, de ha esetleg valaki ismer olyat, ami az elsőként felvázolt (és főbb), pontok grafikus megadására való lehetőségadás problémájára tudna megoldásként programot ajánlani, annak is nagyon-nagyon örülnék, és pár mondatban megköszönnék!



#szoftver #matematika #program #grafikon #görbe #interpoláció #görbeillesztés #görberajzolás #görbetervezés #grafikonrajzoló
2013. febr. 7. 01:10
 1/2 anonim válasza:

Szerintem, ha ismered az interpolációs algoritmusokat, amiket használni akarsz, írj egy olyan görbeillesztőprogit, ami neked megfelel, vagy kérj meg valakit, aki ír neked. 5-10 ezer Ft között biztos akad valaki, aki egy-két héten belül prezentálja. (valakit tudok is, aki ismer is ilyen algoritmusokat, meg ha nagyon kell, rá is szánja magát a lekódolásukra)


A grafikus spline-interpoláció nagyon jól be van építve a vektorgrafikus programokba (Adobe Illustrator, Corel Draw), csak sajnos a görbe numerikus adatait kézzel kell kinyerned belőle. (és nem alkalmazhatsz másfajta interpolációt, approximációt meg pláne nem)

2013. febr. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Hát sajna a szoftverrendelés nem igazán jöhet szóba. Egyrészt azért sem, mert nincs rá fedezetem, anyagi sem, illetve ahhoz, hogy magam megírjam, programozási tudás sem nagyon.

Másrészt ez a dolog néhány napon belül kéne, még február 14.-e előtt, hétvégén kéne megírjam azokat a függvényeket, amikre szükségem van, utána meg már nem aktuállis.


Úgyhogy szombatig továbbra is reménykedek, hogy hátha ráakadok egy felhasználóbarát programozó már régebben megírt szoftverére, aki gondolt némi ergonómiailag előnyös kezelési lehetőség interpretálására.


Már nem azért, szidhat e kijelentésemért aki akar, de pontok egérrel grafikonon való elhelyezésére és azoknak a kordinátáinak programbeli leolvasása egy függvénykezelő szoftver többi moduljának megírása mellett igazán nem lehet nagy ördöngösség - akkor meg miért hiányzik mégis szinte mindegyik ilyen applikációnál ez???

Az az indok meg, hogy "mert ilyenre ki a francnak lenne szüksége" szvsz. nem teljesen helytálló, mert láttam angol én német fórumokon is, hogy kérdeztek ilyet (természetesen amit eddig láttam, nem volt megoldás, mert nekem miért is legyen szerencsém egyszer végre). + az csak könnyebb egy kicsikét manuálisan (nem már előre más program álltal) megírt értékeknél a pontokat behúzni, mint bepötyögni, amit tapasztalataim szerint egy-két görbeillesztő program még szeretett még tovább bonyolítani.


Amit egyébként még elfelejtettem mondani, pedig lényeges - és ez nincs meg a NASA-WEB-ELTE-s linkelt oldalon, hogy számottevő lenne az, hogy egyazon koordinátarendszerben több függvény képét lássam - mondjuk különböző színekben feltüntetve, ami eddig a legtöbb általam kipróbált alkalmazásban meg is volt, csakhát a "tervezhetőség" meg ugyanúgy hiányzott.


Mindenesetre némi trükkel talán meg tudom oldani a PhET-s szimulátorral is, úgyhogy a sorsnak kárörömre közel sincs lehetősége, de azért a kérdés megoldása az időt illetően sokat segített volna.

Azért még hátha..... valaki tud valamit....

2013. febr. 7. 11:20

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!