Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » GPT vs MBR - lehetséges?

GPT vs MBR - lehetséges?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Adott a következő helyzet:

Szeretnék venni egy egy terabyteos merevlemezt. Mármost ha megformázom MBR partíciós táblával, ugye max 4db partícióm lehet. Ha GPT-t használok, jóval több. Viszont BIOS alapú rendszerem van. Tudom, hogy a BIOS nem tud bootolni róla. DE! Ha csak adattárolásra használnám, akkor érdemes GPT-t használni inkább, hogy csinálhassak több, mint 4 partíciót? Képes lesz az OS használni a lemezt ugyan úgy? Egyébként Linuxot használok, de lesz mellette Windows is, mert kell majd egy ~128GB-nyi NTFS partíció is nekem, de a többit ext4 vagy btrfs-el akarom használni majd.


Van valakinek hasonló tapasztalata?



2013. nov. 22. 19:48
 1/10 anonim ***** válasza:

1 kiterjesztett partíció

aztán annyit csinálsz azon belül amennyit akarsz.

2013. nov. 22. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ezt tudom, de volt már szívásom az olyannal. Szóval a kérdés továbbra is: a gpt-s lemezt tudja olvasni majd a BIOS-os rendszer, ha nem akarok bootolni róla?
2013. nov. 22. 20:04
 3/10 kovpet ***** válasza:

Ahogy írták: lehet több partíciód MBR mellett is. Extendedek.

De Linuxon LVM-et használj és boldog leszel :)

Amúgy én bootolok GPT-s diszkről itt-ott, pedig nem trükköztem vele. Sima PC-k.


parted /dev/sda set 1 bios_grub on

és bootol.

2013. nov. 23. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Köszi, de... adattároló partíciónak akarok hosszú távra GPT-s lemezt éspedig azért, hogy ha később új alaplapot veszek, nehogy már EFI mellett MBR-es legyen a lemez. Tehát előre gondolkodok. Tehát a BOOT nem szempont, csak az, hogy tudja-e kezelni. Az LVM-nek meg utánaolvasok, bár jobb szeretem a hagyományos partícionálást, mert mindig kézzel csinálnom.
2013. nov. 23. 10:03
 5/10 kovpet ***** válasza:

Én sem lábbal csinálom az LVM-eket amúgy :)

Adattárolásra partíció sem kell egyébként. Csinálsz fs-t a diszkre egyből és kész.

2013. nov. 23. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

csak az a kérdés mennyire régi a BIOS...

De az alaplap gyártó oldalán manualban le lesz írva miket is támogat.

(4-5 évnél régebbi alaplapoknál szokott gond lenni, főként azoknál, amelyikek még az USB -s boot-al is megszenvednek)

2013. nov. 23. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Egy Gigabyte GA-MA770-UD3 alaplapról van szó, F9g BIOS-al. Ez tud USB-ről, sőt, még memória kártyáról is bootolni. Elég fullextrás ilyen tekintetben a BIOS. :)

Mondjuk mikor egy hibádzó IDE merevlemezre csináltam gpt-t linux alol, azt tudta írni-olvsni, szóval szerintem ha a boot nem játszik, akkor nem lehet nagy gond. Csak némi megerősítés kéne inkább.

2013. nov. 23. 19:28
 8/10 Tom Benko ***** válasza:
Csak az NTFS miatt kell a win? Mert akkor kb. fölösleges, a Linux is tudja kezelni.
2013. nov. 23. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Az NTFS Windows miatt kell. Emulátor ügyben sajnos a Linux nincs a toppon, a romoknak így Windows alól is használhatónak kell lenniük majd.
2013. nov. 23. 20:43
 10/10 Tom Benko ***** válasza:
Pedig az NTFS fájlrendszert a Linux képes kezelni mindenféle emulátor nélkül.
2013. nov. 24. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!