Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogy kell képet méretezni?

Hogy kell képet méretezni?

Figyelt kérdés
Vasárnapig el kell küldenem egy képet, ps-t nem tudok leszedni, nem értek hozzá. A pályázati kiírásban az szerepel "A képek hosszabbik oldala 2835 pixel legyen és 300 dpi felbontású, mely így 24cm-es levilágítási, nyomtatási méretnek felel meg. Kiterjesztésük JPEG, digitális méretük egyenként ne legyen nagyobb, mint 5 megabájt. " na most az én képem 871 KB és a hosszabik oldalát beállítottam 2835 pixelre, és ezzel arányossan a másik oldalt is állítottam, DE a dpi-t sehogy nem tudom kiszámolni, aki tudna segíteni kérjem írjon mert nagyon fontos!

2014. febr. 7. 19:48
 1/3 Lajos54 ***** válasza:

A DPI-t nem is kiszámolni kell, az adott egy képnél. Lényegében az Inchenkénti pontok száma (Dot Per Inch). Az a felvételt végző berendezés, adott esetben a fényképezőgép függvénye, hogy mekkora dpi-vel készült a kép. Ezt utólag csökkenteni lehet, növelni ugyan lehetne, de nem érdemes...

Úgy tudod megnézni, hogy jobb egérgombbal kattintasz a képre, aztán Tulajdonságok-Összegezés-Speciális. Az adatok között szerepel a vízszintes és a függőleges felbontás.

Komolyabb képszerkesztők jól kezelik ezt a dolgot.

De van egy könnyen elérhető megoldás: letöltöd az ingyenes XnView nevezetű képkezelő programot. Érdemes, mert rengeteget tud, most nem sorolom fel miket.

Megnyitod a mappát, amiben a kép van, majd kijelölöd a képet. Belépsz a menüsorból az Eszközök-Konvertálás oldalra. Az első lapon nagyon figyelj a beállításokra: NE abba a mappába ments, amelyikben eredetileg van a kép, hanem valahova máshova (akár pl. az asztalra). NE legyen bepipálva az eredeti törlése négyzet, hogy balsiker esetén az eredeti képed megmaradjon.

Ezután a másik fülön átlépsz az Átalakítások lapra, ott kiválaszthatod a neked szükségeset. Van pl. (sok más mellett) átméretezés, ügyelj rá, hogy az arányok megtartása be legyen jelölve. Elég egyik méretet megadni, a másik automatikusan kiszámolásra kerül.

Ugyanitt van egy olyan, hogy DPI beállítása. Oda belépsz, és megadhatod a kívánt DPI-t. Azon ne lepődj meg, hogy 72 dpi-t mutat, ez az alapértelmezett beállítása a programnak, akkor is, ha 300 dpi-s képet manipulálsz vele.

2014. febr. 7. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
köszi :) sokat segítettél az X,y oldalhoz is 300dpi-t adjak meg?
2014. febr. 7. 21:59
 3/3 Lajos54 ***** válasza:

Persze, alapból egyforma a függőleges és a vízszintes is. De ha az eredeti képednek nincs ekkora felbontása, és mégis 300-at adsz meg, nagyon lágy (szinte életlen) is lehet a kép, de jobb semmiképpen nem lesz.

Mint mondtam, a tulajdonságoknál nézd meg. Az egyszerűbb fényképezőgépek 72, esetleg 96 dpi-vel dolgoznak, mégse tűnik rossznak a képük. Az a 871 KB nagyon gyanús...

(azt mindig szem előtt kell tartani, hogy lefele szabad módosítani a kép tulajdonságait, bármelyiket, felfele pedig felesleges, mert attól jobb nem lesz).

2014. febr. 7. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!