Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Spss programmal kapcsolatban,...

Spss programmal kapcsolatban, segítség (most ismerkedem vele, ) hogy lehet egy adattáblára felvinni pl két különböző iskola kérdőíveinek eredményét, hogy össze tudjam hasonlítani őket?

Figyelt kérdés

2014. febr. 26. 17:18
 1/2 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy a kérdőívek alatt azt kell-e érteni, hogy 1-1 iskola 1-1 db kérdőív, vagy pedig 1-1 iskolában ki lett osztva mondjuk 100-100 db kérdőív?


A lényeg az, hogy az adattábla bal alsó sarkában látsz ilyen gombokat, hogy Data view, Variable view. Ezzel tudsz váltani a kétféle nézet között. A Data view-ban tudod felvinni az adatokat, a Variable view-ban tudod meghatározni a változókat (amelyek a Data view-ban az oszlopok lesznek).


Célszerű először felvinni az összes kívánt változót. Alapesetben 1-1 kérdésből lesz 1-1 változó.

Feltételezem, hogy úgy értetted a kérdést, hogy van egy csomó, tanulók által kitöltött kérdőíved két iskolából. Ez esetben az, hogy a kérdezett melyik iskolába járt, szintén egy külön változó lesz (érdemes az elejére tenni). Aztán jöhetnek a többi kérdések. Pl.: 1. kérdés: Nemed? - 1-fiú, 2-lány, 2. kérdés: Életkorod?


SPSS-ben: első sorba beírod (Variable view-ban), hogy "iskola". A Label oszlopba írj be címkét (pl.: Kérdezett iskolája). A Values oszlop jobb szélére kattintva be tudod írni, hogy melyik számmal melyik iskolát jelölöd. (Ha még nincs nekik számuk, akkor adj nekik. Pl.: Value: 1, Label: Petőfi Sándor Ált. Isk.; Value: 2, Label: Jókai Mór Ált. Isk.)

Ugyanígy a többi változóval: második változónak felviszed (fenti példa alapján), hogy "neme". Label: Kérdezett neme. Values: 1-fiú, 2-lány.

Harmadik változónak beírod mondjuk hogy "kor". Label: "Kérdezett életkora". A Values-hoz most nem kell beírni semmit, mivel itt a beírt szám a kérdezett korát fogja jelenteni.


Így végig lehet menni sorba a kérdőíven. Ha olyan kérdés is van, ahol több választ meg lehetett jelölni, akkor ott minden válaszlehetőségnek külön változót kell csinálni.

Ha nyílt végű kérdések is voltak (szöveges válasz), akkor azokat vagy külön kell majd kvalitatív módon elemezni, vagy előbb valamilyen számozott kategóriákat kell létrehozni, és úgy bevinni (szövegesen nem igazán érdemes bevinni az adatfájlba).


Ha kész a keretfájl, átválthatsz a Data view-ra, és láthatod, hogy minden változó egy-egy oszlopot képez. Minden kérdőív pedig egy-egy sort fog képezni. Tehát az egyes kérdőíveket soronként az összes változón végighaladva be tudod vinni. Lényeg, hogy ide mindig a számozott kódokat írd be.

Később számos módon elemezheted a kérdőíveket, pl. ha két iskola diákjainak a válaszait akarod összehasonlítani, akkor fel tudod használni az "iskola" változót. Jó módszer lehet pl. a kereszttábla.


Remélem, így érthető!

2014. febr. 27. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. Sokat segítettél.
2014. febr. 27. 18:15

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!