Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan lehet magyar billentyűz...

Hogyan lehet magyar billentyűzetkiosztást telepíteni általános MS-DOS alá? Milyen rendszerfájlok kellenek hozzá?

Figyelt kérdés

És esetleg van arra program/megoldás, hogy futás közben fáltsak a kódlapok között?


Egy általános angol eredetű MS-DOS képfájlról van szó, úgyhogy eredetileg szerintem nem tartalmazza a szükséges rendszerfájlokat, de nem is tudom, hogy hol tudnám azokat letölteni.


Mert nálam alapból pl. az 'é' helyett ','-t ír, az 'á' helyett ';'-t, a nagy 'Á' helyett '"'-t, vagy az 'ó', 'ü' helyett '=' jelet és '-' jelet. És még nagyon sok helyen így van ez, most per-pillanat ezekre emlékeztem.


Segítene valaki! Fontos lenne még ma este előtt ezt megoldanom!



(fontos : MINDENKÉPP floppy-ról indított DOS-ra van szükségem, emuláció távol álljon tőlem. Kérlek, emiatt ne próbáljátok meg elterelni a kérdésem más irányba!)



2014. máj. 12. 17:54
 1/4 coopper ***** válasza:
100%

Szia.


A floppyn lévő config.sys illetve autoexec.bat fájlba tedd bele a következő sorokat (parancsokat).


Config.SYS :

country=036,852,A:\DOS\COUNTRY.SYS

device = A:\dos\display.sys con=(ega,,1)


Autoexec.bat :

a:\dos\mode CON CP PREP=((852) a:\DOS\EGA.CPI)

a:\dos\mode CON CP SEL=852

a:\dos\keyb hu,852,a:\dos\keyboard.sys


Természetesen az "a:" meghajtó "DOS" mappájában ott kell lennie a következő fájloknak :

- COUNTRY.SYS

- display.sys

- mode.com

- EGA.CPI

- keyb.com

- keyboard.sys


Ekkor CSAK magyar kiosztásű billentyűzeted lesz.


Ha váltogatni akarod a bilentyűzet kiosztást, akkor valamilyen régi programmal tudod meholdani ilyen volt, pld a multikey : [link]


kibontás után, van benne magyarnyelvű dokumnetáció, azt olvasd el, és aszerint járj el.


Sok sikert.

üdv.

2014. máj. 12. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Máshol is olvastam már leírva ezt a megoldást, de nem működik.

Egyszerűen amikor indul a DOS, közli, hogy nem megfelelő neki a billentyűzetfájl. Óóóó, azt már nem mondja, hogy miért!


Nade amit ez után csinál, csak az a rөhely : CHCP-vel lekérdezem az aktív kódlapot, mire:


Active Code Page : 852


Ööööööööö, ß.-mæg te rohаdék, mondom én, akkor hogy is van az, hogy én leütöm az 'é'-t, és arra nekem ugyanúgy kitesz egy pontosvesszőt. De még annyi változás sincs, hogy legalább a 'z' rendes >z< lenne.

"Active Code Page ......"..... a nagy lÒƒ-.t 852-es kódlap, ennyire hūlyének néz a gép?!



Kedves válaszoló : Esetleg nem tudsz valahonnét egy olyan Floppy-s DOS-os boot képfájlt, amiben már telepítve van a rendszerhez a kódlap, és nem csak névlegesen van ott a 852, hanem VALÓBAN >Western European DOS< kódlap működik a rendszer alatt.

Nagyon sokat segítenél!

2014. máj. 13. 13:07
 3/4 coopper ***** válasza:

Szia.


Előrebocsátom, csak virtualis környezetben volt alkalmam kipróbálni a dolgot, és ez született belőle : [link]

Egy tömöriritett dos622.img file.


Program amivel a floppy image fizikai floppyra irható : [link] (azt, hogy fog-e működni windows alatt, azt sajnos nem tudom)


A kiindsulási floppy image a következő volt : [link]

(Honlap : [link] )


Kiszedtem belőle a QBASIC-et mivel már nem lett volna hely a többi dolognak, meg egy pár általam feleslegesnek itélt dolgot (pl. delltree, cd meghajtók Sys fájljai, helyettesitve egy másik sys fájllal)


Amit ráraktam pluszba :


DOS mappa a 852-es kódlaphoz kellő fájlok

MULTIKEY mappa Multikey program.


Kipróbáltam két módon is dolgozik :


1 módszer (most nem az van) Ha aktiválni szeretnéd akkor a következőket kell elvégezni : Autoexec.bat-ban ki kell venni a Rem-et a következő sor elől : rem a:\dos\keyb hu,852,a:\dos\keyboard.sys, illetve a CONFIG.sys-ből ki kell törölni a következő sort : INSTALL A:\MULTIKEY\MULTIKEY.COM YM4~

Ekkor csak 852-es kódlap lesz és csak magyar billentyűzettel. Nincs bilentyűzet váltás.


2. módszer, ami most van a lemezen, Ki van remelve az autoexec.bat ban a keyb,hu sor, illetve a config.sys-ben instalálva van a multikey lásd előző pont.


Igy 852-es kódlap alap Magyar billentyű kiosztással - qwerty -, bilentyűzet váltás (angol / magyar : CAPSLOCK F1 / CAPSLOCK F2)


Sok sikert.

üdv.

2014. máj. 13. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

TE EGY ISTEN VAGY !!!!! :D :D


Áldom a neved !.... (bár nem tudom)


Egy beszédszintetizátorhoz kellett, a BraiLab-hoz.

Most már neked köszönhetően rendesen fogom tudom használni - FELTÉVE HA még a felesleges segédprogramokkal meg UPX-el még fel tudok szabadítani úgy 384 KB-ot, ami a BraiLab szoftverei.

2014. máj. 13. 19:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!