Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Szoftverek szerzői jogaival...

GooseBumps kérdése:

Szoftverek szerzői jogaival kapcsolatban lenne pár kérdésem, amelyekről magyar nyelven nem találtam semmit az interneten, angolul pedig csak külföldi szabályozásokról találni, de engem elsősorban a magyar törvények érdekelnének. Tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Az első kérdésem az lenne, hogy szabad-e másolni a szoftvereket? A külföldi szabályozások szerint, ha jól tudom a freeware-ek szabadon sokszorosíthatóak, a többi esetében pedig a licencszerződéstől függ (jól tudom?).

Ha másolni nem is, de kölcsönadni használatra másoknak szabad?

Továbbá kicsit más jellegű, de ezt sem tudom biztosan: ha van egy szoftverem, mivel tudom igazolni a hatóságok felé annak eredetiségét? Honnan tudom egyáltalán én, hogy az a szoftver eredeti?


2014. jún. 4. 15:14
 1/5 anonim ***** válasza:
2014. jún. 4. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Tengor ***** válasza:

Mindig a liszensztől függ, hogy mit tehetsz a programmal. A free progik általában szabadon másolhatók terjeszthetők, de a készítő kikötheti, hogy őt mint készítőt fel kell tüntetni, illetve a progi módosítását is megtilthatja.

A fizetős programokat általában rendeltetésszerűen használhatod. Nem másolhatod, nem adhatod kölcsön stb. Erről szintén a szerződés ír.

Számlával tudod igazolni a progi eredetiségét. Ha valaki azt leszámlázza neked, akkor azt neki is valahonnan számlázottan kellett vennie és így tovább. Előbb utóbb vissza lehet vezetni a készítőhöz a láncot.

2014. jún. 4. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A jogtár linket is, bár kicsit hosszú, de mindenképpen hasznos!
2014. jún. 4. 15:56
 4/5 anonim válasza:

39. §78 Az országos szakkönyvtárak a mű egyes példányait szabadon haszonkölcsönbe adhatják. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a szoftverre és a számítástechnikai eszközökkel működtetett adatbázisra.

40. §79 A szabad felhasználás keretében többszörözött példányok – a könyvtárközi kölcsönzés és a 36. § (5) bekezdésében foglalt eset kivételével – nem terjeszthetők a szerző engedélye nélkül.

41. § (1)80 A mű nem üzletszerű felhasználása a szabad felhasználás körébe tartozik, ha az kizárólag a fogyatékos személyek – fogyatékosságukkal közvetlenül összefüggő – igényeinek kielégítését szolgálja, és nem haladja meg a cél által indokolt mértéket.

(2)81 Bírósági, továbbá közigazgatási vagy más hatósági eljárásban a mű bizonyítás céljára, a célnak megfelelő módon és mértékben felhasználható.

(3)82 Az Országgyűlés törvényhozási feladata, valamint az ezzel összefüggő országgyűlési képviseleti feladatkörhöz tartozó tevékenységek ellátása céljából a mű e célnak megfelelő módon és mértékben szabadon felhasználható, ha a felhasználás a jövedelemszerzés vagy jövedelemfokozás célját közvetve sem szolgálja.

[link]


Ctel f vagy Ctrl g vel kereshetsz szoftver címszó alatt.. ezek is hasonlóak.A hivatalos forrás mindig au njt. hu - n az igazi a CD-jogtár jogászoknál is van . ők is segíthetnek az értelmezésben (ha van ilyen ismerősöd, akár ingyen is, hiszen konkrét esetre konkrét válasz. A jogszabály is lehetőségeket sorol , eseteket, Magyarul úgy alakítsd az Esetedet-- a "tényállást" ,hogy az a törvény betűjének megfeleljen pl: 38. § (1) eseteket sorol fel, egyébként általánosítani nem lehet: ami a neten van az szabad..--korántsem! Más a szó és más az írott szabály.. A jog. Ha hibáztál, utána bajos magyarázkodni, mert s jogszabály, különösen a törvény nem ismerése nem mentség senki számára sem!

2014. dec. 2. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
Ctel f : Ctrl f bocs!a + jel azért nem írtam, mert a + jelet nem kell lenyomni de a ctrl és f gobot "egyidőben" kell kezelni -elhiszem hogy tudod, de volt aki nem tudta..
2014. dec. 2. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!