Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Otthoni fájlszerverhez milyen...

Otthoni fájlszerverhez milyen linuxot ajánlotok?

Figyelt kérdés

Egy p2-es (500Mhz) gépről van szó, amiben 256MB ram van. Eddig debian volt rajta és nem volt vele gondom. 2 éve nem kapcsoltam be, most viszont már csak ssh-n lehet elérni, mert miután betölt mindent nem ad képet. Próbáltam frissíteni, de az sem futott le. Lehet azért, mert ősrégi a rendszer. Talán.. 2.6.26-os.

Nem nagyon értek a linuxhoz, hobbi szinten elszórakoztam vele egy időben, szóval elnézést a tudatlanságomért ezzel kapcsolatban. A lényeg, hogy nem akarok vesződni ennek a rendbetételével inkább lecserélném vagy egy frissebb debianra vagy valami alternatívára ami eleget tesz a következőknek:


-ne legyen hatalmas rendszerigénye

-rengeteg segédlet legyen hozzá, mert kezdő vagyok

-ebből fakadóan nem szeretnék kézzel lefordítani semmit, inkább csak egyszerűen csomagként telepíteni mindent

-nincs szükség grafikus felületre már (de ha van, az se baj, tehát ez nem szempont) ezért zártam ki az ubuntu felhasználói kiadását, mert azontúl, hogy az új verziónak kicsit nagy a hardverigénye, kapásból települ a gnome egy rakás kacattal

-ftp és windows megosztásra van szükségem, esetleg nyomtatószerverként használnám még meg fejlesztés szempontjából mysql/php de ez bármin elfut..

-esetleg valami ingyenes ddns szolgáltatás kliensét lehet még felrakom (nem hátrány, ha el tudom érni távolról is) pl no-ip vagy hasonló...


tehát erre a célra melyik rendszer lenne az ideális?



2014. nov. 6. 11:03
 1/9 anonim ***** válasza:

Én Ubuntu Server LTS-t használok szerver célokra, és nekem maximálisan bevált. Hosszútávú közösségi támogatás, széles szoftverskála elérhető csomagkezelőből (-> kevesebb kézzel fordítás), webmin is elérhető alá amivel a szerver komponensek távolról kezelhetőek HTTPS-en keresztül, stb.

FreeDns.Afraid.Org szolgáltatással rendelem én a dinamikus IP-t statukus domain-hez, egyszerű wget script segítségével, amely cron job-ként is futhat akár.

FTP-hez vsftpd, egyetlen cfg fájlt kell editálni az is szépen dokumentált.

Harverigénye a minimum minimuma alaptelepítéssel (graf. felület nélkül, csak parancssoron).

2014. nov. 6. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

hmm. nem hangzik rosszul, szerintem virtuális gépen kipróbálom, köszi! :)

de várok még további tapasztalatokat is ezzel kapcsolatban...


ez is megfordult a fejemben: [link]


bár a freebsd nekem kínai lenne kicsit. debian alapú rendszerekhez "szoktam". az ubuntu server kicsit szimpatikusabb (főleg testreszabhatóság miatt)

2014. nov. 7. 06:40
 3/9 Tom Benko ***** válasza:
ArchLinux. Alapjáraton 64M az igénye, a wikije a legjobb, amit eddig találtam, legfeljebb a telepítése lesz kicsit szokatlan, de jól illeszkedik a filozófiájához.
2014. nov. 7. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Crunchbang. Szintén 50-60MB-ot eszik, de ez debian alapú, ellentétben az archal. Mivel eddig is debiant használtál, ezért én mindenképp ezt ajánlom. Illetve Magyarországon a debian alapú rendszerek vannak a legjobban elterjedve, így ez sem utolsó érv.


Még esetleg az Ubuntu Servert mondanám, vagy magát a Debiant grafikus felület nélkül.

2014. nov. 16. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

köszönöm mindenkinek. tulajdonképpen elég nehéz volt döntenem de végül maradtam a debian-nál. megszokásból döntöttem így, mert azt már egy kicsit ismerem és nem kell mindent az alapoktól kezdeni.

igazából mindegyik rendszer elnyerte a tetszésemet, de mielőtt éles rendszerre tenném még szoknom kell őket a virtuálison. a jövőben viszont elképzelhető, hogy áttérek :)


(annyit még megjegyeznék, hogy a gép olyan öreg, hogy a pci-os kártyát nem akarta megismerni a telepítő. csak speciális módban és grafikus felület nélkül tudtam rá felküzdeni, de megy. monitor úgy sincs hozzá...

ezt csak azért említem meg, hogy egy ismeretlen rendszer esetében szerintem egy hétbe telt volna míg felszenvedem :D)

2014. nov. 27. 09:34
 6/9 A kérdező kommentje:
*pci-os videokártyát
2014. nov. 27. 09:35
 7/9 Tom Benko ***** válasza:
Milyen videokártya?
2014. nov. 28. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Nem tudom most fejből, de ha jól emlékszem talán S3trio.
2014. nov. 29. 19:46
 9/9 Tom Benko ***** válasza:
Az tényleg antik jószág, legendásan ratyi támogatással.
2014. nov. 30. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!