Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Van a Linuxnak nem ideológiai,...

Van a Linuxnak nem ideológiai, hanem gyakorlati haszna a Windows-al szemben otthoni használatra?

Figyelt kérdés

Ha eltekintünk attól, hogy valaki azért használ Linuxot, mert hisz a szabad szoftver ideológiában, vagy valami mainstream-ellenes Matrix-commandernek akarja látni vagy láttatni magát, van gyakorlati haszna annak, hogy Kovács János, aki netezésre, játszásra és Office-progik használatára használja a gépét, Linuxra váltson?


Nem mondom magam Linux-analfabétának, mert a kedvenc disztróm, ami legjobban bejött és legjobban működött az az Arch Linux volt, de akármit csináltam, mindig egy olyan rendszerrel találtam szemben magam, amit nehezebb használni, mint a Windowst, kevesebb program fut rajta és mindig előjön valami idegesítő bug vagy hiányosság, ami Win alatt fel sem merül. A Windows 8 fast boot-ja miatt azt sem mondhatom, hogy gyorsabban bebootol, mint a Win.


Összerakok egy minimál Arch-felületet dwm ablakkezelővel, és a Win gyorsabban betölt, hogy a Gnome vagy KDE felületről ne is beszéljünk.


Olyan alapvető dolgok hiányoznak a Linuxban, mint hogy youtube-os videónézés vagy játszás közben nem jön be a képernyővédő. Vagy írók egy scriptet ami deaktiválja, és filmezés, játszás előtt elindítom, majd utána megint aktiválom egy másik scripttel, vagypedig egyszerűen kilövöm a rendszerből az egészet, és ha valamiért gyorsan fel kell állnom a géptől valamit elintézni, és elfelejtem kézzel kikapcsolni a monitort, akkor ott áll a gép full power-en, mintha dolgoznék rajta, órákig. Nesze neked környezettudatosság!


Apropó script, ha a script-ben nem ismétlem meg kétszer az energiagazdálkodást kikapcsoló dpms parancsot, akkor nem kapcsol ki a dpms...


Aztán ott van a hangerőszabályozás. Manapság már a legtöbb ember nem külső hangfalakon tekergeti a potmétert, mint a 90-es évek végén a Windows 9x-korban, hanem a legtöbb billenytűzeten vannak hangerőszabályozó gombok.


Linux alatt, ha megnyitok egy játékot, akkor ezek a gombok a játék üzemelése alatt elvesztik a funkciójukat, és ki kell alt+taboznom az asztalra, hogy tudjam szabályozni (addig az FPS-ben miszligbe lövik a hátsóm) vagy minden alkalommal, amikor megnyomom a hangerő gombot, állítja ám a hangerőt, de az egész játék zsupsz! leugrik a tálcára.



A kedvenc játékom a Garry's mod, ez Win alatt kifogástalanul működik nekem egész jó grafikai beállításokkal, Linux alatt a natív kliens, ha próbálok felmenni egy szerverre, az esetek többségében lefagy és bezáródik, hacsak nem veszem vissza kb. közepesre a grafikai beállításokat. Ha bejelölök addonokat a workshop-ból, és elkezdi őket letölteni, akkor ha túl sok van bejelölve, akkor meglepetésszerűen a letöltés közben összeomlik és bezáródik a gmod, illetve az addonokban egyes dolgok, pl. grafikai elemek, hangok, egyszerűen nem működnek.



Van itt olyan, aki általános használatra használ Linux-ot, és jobbnak találta a Windowsnál?



2015. febr. 13. 13:22
1 2
 1/12 Tengor ***** válasza:
88%
Édesapám évek óta Linux Mintet használ. Netezik, videót néz, Skype-ol. Van a gépén win 7 is, használhatná, ha akarná.
2015. febr. 13. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
47%
Az Unix-szerű rendszerek nem kimondottan felhasználóbarátok, nem is erre találták ki, hiába vannak mostanában grafikus felülettel is. A Windows viszont teljesen azon az irányon fut, néhány verziótól eltekintve. A Linuxszal jobban megtanulod a gép kezelését, mert rá vagy kényszerítve, a Windows jobban kiszolgál. Aki szeret bíbelődni, pepecselni, és Linuxon nőtt fel, az abba szerelmes, a többieknek ott a Windows.
2015. febr. 13. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 P.O.C. ***** válasza:
22%

A Linux türelmes, időmilliomos kockáknak való inkább. Átlagos felhasználói szemmel valóban nagyon sok idegesítő problémával kell szembenézni, és sokszor még egyértelmű érthető megoldást se talál hozzá az ember.


Nekem 2 gép van ugyan arra a monitorra rákötve. Az újabb gépen mindig csak Windows van, mert egyszerűen rá se merem rakni a Linux -ot, nem bízok annyira benne.

A második gép amolyan tesztgép. Azon szoktam kipróbálni a hardvereket, szoftvereket. Van rajta Linux is. Mikor jó felidegesítem rajta magam, szinte felüdülés újra Windowst használni. Bár a türelem nem az erősségem, nem vagyok Linux analfabéta. Több könyvem is van róla, amiből próbáltam elsajátítani, de nagyon sokszor nem az történt a valóságban, amit a könyvbe írtak.


Én azt mondom nem véletlenül ingyenes az egyik, és nem véletlenül kell fizetni a másikért. :)

2015. febr. 13. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
90%

Ha kizárólag az otthoni felhasználást nézzük, akkor a GNU/Linux pont 2 rétegnek van, a két végletnek. Az egyik a faék egyszerű user, aki a gépet 100%-ban csak brózolásra, facebook-ra, youtube-ra, gmail-re, skype-ra, filmnézésre, mp3 hallgatásra használja. Én már több 40 feletti szőke(!) nőnek tettem jót, hogy feltettem a linuxot, így nem szopnak be vírusokat, nem kiabál a windows update, és elvannak.


A másik réteg tényleg a kockák (like me), akik szeretnek mindent, de mindent testreszabni. Mind kinézetileg, hogy ablakkezelő, mind a háttérben futó programokat, démonokat. Ha az ember belejön, akkor rájön, hogy minden sokkal, de sokkal logikusabb, mint windows-ban, és soha nem kell reinstallt tolni. Konkrétan én most olyan gépről vagyok, amit 8 éve telepítettem fel, és azóta upgrade-elgetem, meg hw-t cserélek benne, de a Linux az fut és naprakész.


Nnna, és akik a hiperkockák és az egységsugarú user közt vannak, azoknak való a windows. Ők szeretnek pepecselni a géppel, feltelepíteni ezt-azt, de annyira nagyon nem kockák ők, igénylik a színes-szagos klikkelős installokat, utilokat, a sok terminálban való gépeléstől hidegrázást kapnak, és szeretik azt hinni, hogy értenek a géphez, mert néha még a registry-hez is hozzányúlnak. Nos, ezek fikázzák a linux-ot, mert noha az 1bites user szintjét már megugrották, de igazi hiperkockává még nem váltak, és nem is akarnak. Ahogy látom, itt a gyk-n (meg egyébként is) ők vannak többségben, noha a linuxos androidos telójuknak meg tök örülnek. :->

2015. febr. 13. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
80%

Én is úgy tértem át windowsról. (Eltekintve a linux ingyenességétől, hiszen a windows eddig is ingyen kaptam, legálisan.) Vannak nehézségek ez igaz, bár elnézhető, hiszen elég nehéz lépést tartani ha a konkurencia dollármilliókat költ mások ellehetetlenítésére. Megmondom őszintén először nem a linux előnyei, hanem a windows hátrányai miatt tértem át. Nem szeretem ha egy multi tűzzel vassal rám akarja kényszeríteni az akaratát. Hányingerem van a cég üzletpolitikájától és korlátaitól. (ha mind ki akarnám fejteni, akkor egy hozzászólás kevés lenne ehhez) Viszont ez mind kevés ahhoz, hogy a linuxnál is maradjon az ember. Ami valójában itt tartott az, hogy a kezdeti akadályokat leküzdve könnyebb vele az életem. Sem a stabilitásával nincsenek gondok, sem a gyorsaságával. Igazából mindent meg tudok rajta oldani amire szükségem van, jobban kézre áll mint a windows. (windows 8.1-ről ne is beszéljünk, mert annak a kezelhetősége borzalom. szabályosan felidegesít mikor azzal kell szerencsétlenkednem) A családban azóta több gépen és cserélve lett a rendszer, gyakorlatilag windowsos gép nem nagyon maradt. Az érdekesség az, hogy senki nem hiányolja, sőt, mindenki szereti.

Egyébként nekem is voltak/vannak olyan programjaim amik nem tudnak futni linux alatt. (Pedig c-ben c++-ban íródtak, windows-on és osx-en is futnak és rengeteg ember igényelné a linuxos kiadását, de "valamiért" még sem készül belőle linuxos verzió. Javarészt megváltam tőlük (csak néha használom őket windows alatt, míg teljesen meg nem szokom az alternatívákat).


Egyébként átlagos felhasználásra azért is jobb, mert bátran lehet róla netbankot használni és nem kell félni a fájltitkosító vírusoktól sem. Tehát a laikus össze-vissza kattintgatós felhasználóknak tökéletes "gumiszoba" szerintem.


(Nagyszülőknek ott az elementary os is. Végletekig le van egyszerűsítve, áttekinthető és nem tudsz benne kárt tenni.)

2015. febr. 13. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
76%

+1 ok:

Lehet az én hülyeségem, de jobban szeretem a konzolos megoldásokat sokszor. Szeretem, hogy nem kell mindenhez csili-vili programokat használni, mikor ehhez egy sima parancssoros program is elegendő. Egy mc-el vígan elvagyok.

2015. febr. 13. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
74%
Gyakorlati hasznon? Attól függ, kinek. Pl. egy grafikusnak jól jön, hogy java (openjdk) alatt az opengl több százszoros teljesítménnyel megy, mint a windows + oracle párosítás. Jó példa?
2015. febr. 13. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 tabaki ***** válasza:
79%
Én gyakorlatilag sohasem játszom, tehát kicsúszom az általad általánosnak ítélt kategóriából, viszont azt kell mondanom, hogy a jól belakott Linux Mintemet minden szempontból kényelmesebbnek és kézhez állóbbnak érzem, mint a Windowst, pedig nem barkácsoltam rajta semmit. Ha ehhez hozzáveszem a böngészés biztonságosabb voltát, a be nem lassulást, az egyszerű karbantartást, a rendszerhez mellékelt programok használhatóságát, nemigen látok érvet a Windows mellett.
2015. febr. 13. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
51%
Nekem az a gyakorlati haszna hogy kevesebbet kell buherálni a linuxot, ha már egyszer be van állítva. Az én esetben semennyivel sem volt több idő ez, mint a windowson. Bár igaz ami igaz, voltak olyan disztrók amik nem nagyon akarták az igazságot és nincs is kedvem annyit babrálni a gépet csak azért hogy bekapcsoljam és használjam a magam kis dolgaira. Az ingyenessége, meg a szabad szoftver szellemisége nem igazán érdekel. Na meg igen a vírusmentesség nagy előny. Játékokról nem tudok beszélni, egyáltalán nem játszom.
2015. febr. 14. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

- nincs vírus, adware, malware

- nem lassul be egy fél év után sem

- nem kell újratelepíteni

- nem kell tűzfal

- egyszerűbb a progik telepítése

- stabilabb

- támogat régebbi konfigokat is

- személyreszabhatóbb

- nem kell driverekkel vacakolni (kiv. ha játszani akarsz)

- egyszerűbb a frissítés

- szerintem szebb is

Am tudtommal nem (csak) az ideológia miatt jobb az open source, hanem azért, mert ez garantálja, hogy pl nem kémkednek utánad. Én általános használatra is jobbnak találom a linuxot, bár kétségkívul van pár "gyermekbetegsége" , amit ki kell még nőnie.

2015. febr. 14. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!