Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Linuxnál miért ennyire hardver...

Linuxnál miért ennyire hardverfüggő minden?

Figyelt kérdés

Sziasztok !


Leírnám az észrevételeimet:

Nos otthon 3 hardverrel vagyok megáldva , az az 1 asztali géppel és 2 laptoppal (ebből csak az egyik laptop az én tulajdonom , de a családtagok gépeit is én szoktam "tuningolni")


1.

Sony vaio laptop

intel i7 processzor

8 gb ram (ez az én tulajdonom)

Debian Jessie (Testing - Rolling release)64 bit KDE


2. Pentium Dual Core CPU E5700 3.00 Ghz X 2

4 gb ram

szabad hely: 1 tb

Advanced Micro Devices Inc. AMD/ATI Caicos Radeon HD6450/7450/8450 R5 230 OM

Debian Stable 64 bit KDE


3. Amilo mini laptop , fujitsu siemens

Intel atom cpu n270 @ 1.60 Ghz

1 gb ram

Mobile intel 945 chipset family

Arch Linux 32 bit XFCE


Legalább 20 disztrót kipróbáltam , mondhatni vegyesek az érzéseim , két jelöltem a Debian és az Arch , a többivel már nem foglalkozok.


A harmadik a leggyengébb hardver mégis ezzel megy minden csak nyílt forrású megoldásokkal (driverek) viszonylag stabilan. Ezen igazából majdnem az összes disztró jól ment már ha a gép megfelelt a rendszerkövetelményeknek ,egyedül az opensuse volt kivétel ez alól , mert amellett hogy csiga lassú még le is fagyott pedig csak xfce-vel volt telepítve. Az ubi és variánsai sajnos lassabbak voltak kicsivel az arch alapúaknál és debian-nál , de nagyobb gond nem volt velük.


Második gépen újabb esélyt adtam az opensusenak , ami hiba volt mert alulmúlta a gyengébb gépet is , lassú volt , internet kapcsolat sem volt telepítés után , utána észrevettem , hogy összes rpm disztróval hasonló a helyzet , fedora-nál egy frissítés után elpatkolt a rendszer és végül opensusenál is. Arch és Manjaro viszont jól ment , csak a driver problémák miatt végül megpróbáltam Debian-Ubuntu-val is és ezzel lett tökéletes , végül ubi helyett Debian ment rá. amd driverrel kellett egyedül vacakolni , de azt lehetett telepíteni hamar.


Elsőnél jobban működtek az rpm disztrók , itt nem csuklott össze egyik sem (bár az opensuse rém lassú és bugos volt, de legalább nem patkolt el) , viszont wifi egyikkel se működött egyszerre az ubuntu variánsokat leszámítva. Arch alapúak sallangmentesen mentek , de mint az előzőnél itt is a driverek hiánya miatt jött a képbe az ubuntu-debian , végül ide is utóbbit tettem. Kellett wifi és nvidia 340 driver , ezeket beszereztem utána ez is tökéletes lett.


Konklúzió:


A leggyengébben szerepelt disztró az összes közül az Opensuse és fedora , persze ez nem jelenti azt hogy ezek gagyik lennének , mert van ismerősöm aki a suse-t dicséri és csodálkozott hogy nálam ilyen szär volt , sokan az ubuntuékra fújnak , mások azokat dicsérik.

Legjobbnak a Debian és az arra épülő disztrók tűnnek , valamint az Arch , bár utóbbi akkor tűnik a legszerencsésebbnek ha olyan hardver van amin minden megy vele alapból


Gondolom itt is vannak akik talán tapasztalták hogy egy disztró jobban működött az egyik hardveren mint a másikon.

De miért is vannak ezek a különbségek ?



2015. máj. 31. 20:21
 1/6 Tengor ***** válasza:

Nézd meg a gyártók oldalát, és rájössz, hogy miért... A gyártó nem foglalkozik azzal, hogy a 2%-nak (és akkor picit sajnos túloztam is) driver készítsen, teszteljen. A dolgot tovább rontja, hogy a 2% is tovább aprózódik.

A Linuxok nagy részét hobbiból fejlesztik, amit nem, azok pedig megint csak nem pazarolnak erőforrást arra, hogy a legújabb eszközökre is írjanak drivert - amit lehet, hogy tesztelni sem tudnak, mert bármennyire is jól keres egy jó informatikus, azért nem veszi meg az összes generációs alaplapot.

2015. máj. 31. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Így van. Sajnos a hardvergyártókon múlik a dolog.

Ha egy gépben szinte minden Intel, azzal nem szokott egyik disztribúciónak sem baja lenni, mert az Intel egy üdítő kivétel a gyártók sorából. Ők támogatják az opensource fejlesztőket.

2015. máj. 31. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
2015. máj. 31. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Ugyebár ezeket a hardvereket még a linuxra váltás előtt szereztem be :>


ha majd újat szerzek szerintem jó lesz utána nézni hogy mennyire "linux kompatibilis" :>

2015. máj. 31. 22:39
 5/6 anonim ***** válasza:

Nem disztró függő, hanem kernel.

Próbáltál esetleg sajátot is fordítani vagy csak az egyes disztrók stock kerneljeit használtad?

Egyébként igen, ha linuxos gépet akarsz a "minden intel" konfigok a legalkalmasabbak. Ha valami normális videó kártyát is szeretnél akkor talán az nvidia a kisebb rossz. Mindkettőnek botrányos a gyári drivere, de az nvidiához van open source (nouveau) driver ami nem akkora katasztrófa.

2015. jún. 1. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Alapjában véve pontosan hogy a mindenki által elérhető nyílt rendszerekre, de legalább Debian-ra kellene kötelezőképpen a gyártóknak egy működő zárt/nyílt drivert készítenie és ezek után a Windows-ra. De nem így van ez még sajnos Bill bácsi miatt. Egyébként pedig ha mindenki legálisan használná a Windows-t meglepő lenne az ahányan használnák,kb. az Apple-vel lenne egy szinten.
2017. jan. 31. 02:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!