Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » A Linuxot lehet SD-kártyára...

A Linuxot lehet SD-kártyára telepíteni?

Figyelt kérdés

Sziasztok! A kérdés igazából az, hogy lehet-e úgy SD-kártyára telepiteni, hogy arról bootolni is lehessen. Feltelepítettem (életemben először) a Linuxot (Debian) egy SD kártyára, particionáltam, 1. elsődleges ext4 csatolási pont: /, 5. logikai swap swap. a GRUBot is a kártyalva telepitettem, mert a laptopoul amih telepitettem (és a jövőben néha használni fogom) Windows 10 van.

Csakhogy amikor a BIOSban az SD kártyáról akarok bootolni, akkor utána nem történik semmi, csak az a fehér vonal villog.

Semmit sem tudok ezekhez hozzátenni, semmi tapasztalatom sincs Linuxxal.

A válaszokat nagyon megköszönném :)



2016. dec. 19. 22:16
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
Lehet. Nem uefi gondod van?
2016. dec. 19. 22:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
Legacy boot-ot próbálj, azzal mennie kell.
2016. dec. 20. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
55%

Mérnök-infósként én még csak hallani sem hallottam SD-kártya bootolási BIOS-opcióról - nem hiszem hogy SD-kártyáról képes lenne 1 gép elindulni - hiszen nem erre lett kitalálva - DE ez nem jelenti azt, hogy nem megoldható !


Az eljárás hasonló ahhoz, amit én csináltam egyszer a laptopomon - Mivel hegesztettem bele egy második merevlemzt, hogy kettő legyen benne (a DVD-író helyén) valahogy meg kellett oldani úgy a rendszerindítást, hogy a masina BIOS-a nem támogatta a Másodlagos lemezről való indítást - opció sem volt rá - hiszen gyárilag készítették fel így a gépet, hogy valószínű mindig csak 1 lesz benne..hát nem !

Felraktam a 2.-ik lemezre a rendszert ahogyan azt kell, viszont a GRUB-ot USB-s pendrive-ra telepítve kértem a telepítőben !

Így mindig csak úgy képes indulni, hogy AZ a bizonyos pendrive benne legyen !


A megoldás is hasonló a te esetedre . SD-kártyára telepíted, viszont a telepítőben kérjed máshová telepíteni a GRUB -rendszerindítót, vagy Pendrive-ra vagy HDD-re . A BIOS-ban pedig az elsődleges rendszerindítást kérd arról .

A BIOS átadja a rendszerindítást a Pendrive-nak vagy HDD-nek, amiről viszont a GRUB jön be - ami ezt követően már továbbadja a Rendszerindítást az SD-kártyára.


A megoldást így most csak elméleti síkon vezettem le, nem teszteltem, de ez Linux-függő is, hogy az adott kiadás Telepítője ENGEDI-E egyáltalán MÁSHOVÁ telepíteni a GRUB-ot, mint a rendszer célhelye... Debian-ról nincs tudomásom, az Ubuntu viszont ezt garantáltan támogatja, hogy a Rendszerindító és maga a Rendszer 2 különböző helyre kerüljön.


Sok sikert ! GaluskaSzaggató

2016. dec. 20. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
Ha van a gépben belső SD olvasó, akkor Bios-ban szokott lenni opció, hogy arról induljon. Ha nincs, akkor pedig egy USB SD olvasó úgy működik, mint egy pendrive, pendrive-ról pedig mindegyik mai gép tud bootolni.
2016. dec. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:

"SD-kártya bootolási BIOS-opció"

Az SD kártya az egy memória. A boot-olási opció a memória elérési helyére és protokolljára vonatkozik. Ha bármilyen memória képes fellépni az USB vonalra "mass storage"-ként, akkor mindegy, hogy a háttérben az SD kártyába vagy pendrive-ba csomagolt Flash memória-e.

2016. dec. 20. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
Esetleg Raspberry Pi leírások segíthetnek, mert ott gyakran van a Linux alapú rendszer ilyen-olyan Flash kártyán.
2016. dec. 20. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat :) eddig alap legacy bootban volt a bios, most kipróbáltam UEFIvel, de semmi :( A rendszer és a GRUB is a kártyán van... BIOSban beállítottam 1. boot eszköznek az SD-olvasót, aztán indítás közben is kiválasztottam az SD-kártyát, de ugyanaz... Amikor a külső USB-s olvasóból megy, akkor nem veszi észre a gép, mint boot eszközt :( A BIOSban olyat találtam boot eszközöknek, hogy USB floppy és USB CD/DVD, ennyi USB-s dolog volt :(

Annyi ötletem van még, hogy a GRUBot a merevlemezre telepítem, csak azt nem tudom, hogy akkor a windows el tud-e még indulni töle, mert a telepítő azt írta, hogy "átmenetileg" nem lehet, de később be lehet állítani...

Ez hogy van? Sd-kártyának van egyáltalán MBR táblája?

Illetve ha a GRUBot most máshova akarom telepíteni, akkor azt hogy csináljam, mert a telepítésnek a végén kellett kiválasztani, de a rendszer már a kártyára fel van telepítve. Át lehet helyezni egy paranccsal LiveCD-n?

Elveszhetnek tóle a partíciók? mert akkor hagyom az egészet

Nem volt még dolgom Linuxxal, bármit írtok én elhiszem

2016. dec. 20. 14:49
 8/26 anonim ***** válasza:
Újraformáztad és újraparticionáltad az SD kártyát? Mert anélkül nem fog menni.
2016. dec. 20. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 A kérdező kommentje:

Akkor az egész telepítést előről kell kezdenem... :(

Habár azért nem nagy dolog, nem vesztek vele semmit...

De a windows működni fog úgy, ha a GRUB is ott van ugyanazon a merevlemezen? mármint nem tudom, hogy azon belül hova, melyik partícióra vagy nem tudom hova máshova kerülne telepítésre

Röviden ha a merevlezen nem rontja el a partíciókat és a windows működni fog mellette, akkor megpróbálom

2016. dec. 20. 14:59
 10/26 anonim ***** válasza:

Jól mondtad : "a windows működni fog úgy, ha a GRUB is ott van ugyanazon a merevlemezen!!"

Ez így igaz .


"mármint nem tudom, hogy azon belül hova, melyik partícióra vagy nem tudom hova máshova kerülne telepítésre"


... merevlemezen belül NEM a már meglévő partíciókra, hanem magára az eszközre telepítjük a GRUB-ot

Ezáltal fog a GRUB a merevlemez MBR - Master Boot Recordjába kerülni. EZ FONTOS !

Ha nem a HDD MBR-jébe kerül a GRUB, hanem valamely meglévő partícióra, akkor egész egyszerűen nem fog elindulni.

Példa tehát: A GRUB célhelye : sda , vagy sdb (attól függ melyik jelöli nálad a HDD-t) DE SEMMI KÉPPEN SEM lehet a célhely sda1, sda2, sdb1, sdb2....stb...számozott partíciók ! Célhelynek csak az sdA, vagy sdB..stb.. legyen megadva szám nélkül - csakis ebben az esetben fog a GRUB a merevlemez boot helyére kerülni - ezáltal be fog tölteni - méghozzá úgy hogy nem bántja a meglévő partíciókat és adataidat, és a windowst sem bántja a HDD-n !


"Röviden ha a merevlezen nem rontja el a partíciókat és a windows működni fog mellette, akkor megpróbálom"


Igen, működni fog mellette, nem fogja bántani a windows partícióit...DE csak a fent említett esetben !


Tehát maga a rendszer célhelye legyen akkor az SD-kártyán, GRUB célhelye meg mehet a merevlemezre!


BIOS indítás merevlemezről - ezt követően működni is fog a dolog .

Ki tudod majd választani hogy Windows HDD-ről vagy Debian SD-ről

2016. dec. 20. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!