Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Miért nem használ senki...

Miért nem használ senki Gentoo Linuxot?

Figyelt kérdés

Mindenki Ubuntut, Debiant, Fedorat vagy Mint-et használ, páran nagyon elvétve Arch-ot vagy Manjarot.


Miért nem használ senki Gentoot?



2018. márc. 21. 01:45
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Mert nem annyira "felhasználóbarát" (persze felhasználóbarát valamilyen szinten, csak megválogatja a barátait ;) ), igényel némi hozzáértést, kicsit pepecselősebb a használata - ami nem épp előnyös a mai "mindent instant, azonnal"-világban.
2018. márc. 21. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
Kevésbé elterjedt és inkább profiknak szánt disztró, ennek megfelelően nyilván kevesebben használják, mint a kezdők számára is könnyen használható disztrókat, mint pl az Ubuntu.
2018. márc. 21. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
75%
Egészen pontosan milyen előnye van a Gentoo-nak pl a Debiannal vagy a Fedoraval szemben? Miért kellene azt használni?
2018. márc. 21. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Nem bináris, hanem forrás alapú, ezért ez van legjobban optimizálva a hardverre (mindent magunknak kell fordítani), kb Apple szintű stabilitást lehet így elérni.

Ez persze kompromisszummal jár: Telepítése és a szoftverek frissítése sokáig tart.


Nem mint a Debian esetében, hogy apt upgrade és 10 mp múlva kész a frissítés, hanem órákig tart. Pláne, ha nem frissítjük rendszeresen, akkor nagyon sokat kell várni.

2018. márc. 21. 15:52
 5/13 tabaki ***** válasza:
100%
Úgy látom, meg is válaszoltad a kérdésedet. Nincs azzal baj, ha valaki szívesen babrálgat a linuxával, de nyilván többen vannak, akik megelégszenek a kényelmesebb módszerekkel. Attól, hogy valaki linuxra vált, még nem biztos, hogy a keményvonalas fanok táborába való bekerülés lesz az életcélja, vígan eléldegélhet hétköznapi felhasználóként is. Meg aztán a motiváció sem túl erős, azért egy Debian sem arról nevezetes, hogy percenként összeomlik.
2018. márc. 21. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Debiant pl kedvelem, (ezt egyedül a bináris disztrók közül) mert nagyban hozzájárult a Linux népszerűsítéséhez: a disztrók 80%-a Debianra épül, köztük az Ubuntu és társai is.


De viszont Gentoon minden szoftverből a legújabb verziót kapom, mert rolling. Oké, létezik Debian Sid amiben frissek a programok, de a rendszer már nem mondható stabilnak (nem is ajánlják mindennapos használatra).


A frissítés amúgy annyira nem nagy ördöngösség: ha pl 2 hónapig nem frissítem, akkor egy éjszaka alatt mindent lelehet fordítani és telepíteni.

2018. márc. 21. 21:25
 7/13 anonim ***** válasza:
83%

Hát "pro" környezetben


1. nem tartunk fent szerveren olyan eszközöket, amivel (bármilyen) forrásból bináris állítható elő


2. semmit nem nyerünk az optimalizálással fordítás során (vagy ha mégis, az annyira minimális, hogy azt a fordítási idővel kb. el is vesztjük a következő frissítésig összegezve). Nem 386-osokon dolgozunk 2018-ban...


3. nem pazaroljuk feleslegesen az erőforrásokat (cpu/ram/diszk io) ilyen hülyeségekre


4. ha egy rendszer frissítése megoldható 30mp alatt, miért szertném ezt megtízszerezni? Ha meg többszáz ilyen gépem van...


Azt, hogy senki nem használja, azt nem állítom, de a fentiek bármelyike akár csak önmagában komoly akadálya a desktop-on kívüli életszerű használatnak. De desktop-on is elég "geek".. de nem eléggé :-) LFS, ha már hardcore-ban akarod nyomni.

2018. márc. 22. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 Pipas Pisti ***** válasza:
100%

Az előttem szóló leírta a pro környezetet, én egy sima home környezetről írok:

- a többihez képest (ubuntu/mint; fedora; suse) nehézkesebb telepíteni, ez már alapból kizárja a felhasználók 90-99%-át. Működő rendszert vár el maximum 10 egyszerű kérdés után és pont ennyi kattintással. Jogosan.

- az emberek 99%-a nem akar forrásból fordítani frissítéskor. Mert nem ér el érezhető javulást, de sokkal több idő. Használni akarja, de akar vele sokat foglalkozni, csak frissíteni.

- az már nem jelent előnyt, hogy stabil, mert a többi is az elvárt keretek közt stabil felhasználói szinten. 15 asztali gépet tartok karban, és azokat nyúzzák az userek, de egyiken sem volt semmi gond. Azaz már nem érdem, hanem elvárás a stabilitás.

- Rolling disztribúció: a legfrissebbet kapod, de ez a hosszabb tesztelési időt zárja ki, azaz lehetnek benne bosszantó hibák. A distrowatch-on is több piros keretes program van, ami béta, vagy fejlesztői verziót takar. Ez akkor gond, ha van egy hiba a programban, és azt nem tudja egy „user” egyszerűen javítani. Hamar elmegy a kedve tőle.

- „ha pl 2 hónapig nem frissítem, akkor egy éjszaka alatt mindent lelehet fordítani és telepíteni.” Akkor minek rolling disztró? :) Aminek az előnye, hogy mindig a legfrissebbet kapod… Egy home user nem akar éjszakát eltölteni a rendszerével, csak használni akarja. Csak hasonlításképp: egy négy éve nem használt lemezen volt egy disztribúció (amit én nem kedvelek, ezért nem nevezem meg), több főverzió frissítés kimaradt. Lépcsőzetesen, azaz verziónként upgradeltem. Két óra alatt megvolt a jelenlegi fő verzió bétájára.

- átlaguser komoly gondba kerül, ha nem deb/rpm-et használó rendszert rak fel, ha éppen egy, a tárolóban nem lévő programot akar felrakni. Sok helyen felajánlja a fejlesztő, hogy leszedheti deb és rpm-ben… esetleg forrásban. Ahogy az átlaguser meghallja, hogy nincs gond, csak fordítsd le a forráskódot a terminálba beütött pár rövid parancsot már menekül is.

Nem a gentoo rossz, csak éppen egy szűk kört céloz meg. Ehhez képest pedig nem rossz helyezése a felhasználási ranglétrán.

2018. márc. 22. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Tom Benko ***** válasza:
36%

Mert a Gentoo elsősorban tanulói rendszer. Meg lehet vele tanulni az operációs rendszer belsejét, működését, használatát. A legtöbb user viszont ez nem akarja tudni, mert nincsen rá szüksége, nekik elegendő a felhasználás. Ahhoz meg jobb az Ubi vagy a Fedora. Az Arch is inkább a rendszer konfigurálását tanítja meg, bár nagyszerű asztali disztró. A telepítése is teljesen szokatlan, habár semmivel nem nehezebb, mint a többié, sőt, sokkal egyszerűbb is.


Az emberek azonban alig többek, mint az állatvilág többi része, csak nagyon kicsivel képesek távolabbra látni az időben, elgendő nekik a pillanatnyi igényeik kielégítése. Ezért nem fog küzdeni a távlati haszonért Arch-csal, Gentooval, LFS-szel. Persze, amikor meg beüt a bug, akkor is megkeresi a külső okot, nem képes saját magát felülvizsgálni, és jön a "szaralinux".

2018. márc. 26. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 tabaki ***** válasza:

Sőt, már el is ment:

[link]

2018. márc. 26. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!