Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windowsról Linuxra kezdőknek?

Windowsról Linuxra kezdőknek?

Figyelt kérdés

A kb. 10 éves, akkor középkategóriás laptopomon Vista van és már tényleg nem lehet naprakészen tartani a programokat rajta, ezért érdekelne ingyenes alternatívaként Linux.


Úgy olvastam átlagfelhasználónak a Linux Mint ajánlott, de olyat is írtak, hogy telepítés után driver-eket külön kell telepíteni és ez kicsit elbizonytalanított, mert pl. mi van ha a videó kártyához nem lesz megfelelő driver vagy ilyesmi.


Szóval tippek, tanácsok kezdőnek?



2018. ápr. 11. 14:15
 1/4 anonim ***** válasza:

A Linux legtöbb esetben már a TELEPÍTŐBE is felismeri a drivereket és open-source illesztőket használ a gép cuccaihoz. Lehet ez, videókártya, hálózat stb..


A Linuxhoz ajánlott az angol nyelv. (alap szinten, hogy ha baj van akkor rá tudj keresni, mert általában angolul vannak megoldások).


Én is a Linux Mint KDE-t vagy a Cinnamont ajánlom, vagy esetleg Ubuntu.

2018. ápr. 11. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Alain Delon ***** válasza:
Nézz utána a pl. kártyád típusának és annak a linuxos támogatottságának.
2018. ápr. 13. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

"open-source illesztőket használ"


Gyakran van open source megoldás is, de vannak gyáriak is. Nálam pl. a Linux Mint nyílt kódú drivere (nouveau) bizonyos helyzetekben folyton bedöntötte a rendszert (értsd: reset gomb!), a zárt kódú gyári driver viszont tökéletesen működik. Ezt telepítés után érdemes ellenőrizni és átállítani. Ha jól emlékeszem, a beállításnál felajánlja a gyárit és egyből telepíti is.


Kérdező, tök jó, hogy a Linux rendszerek felé indultál, én pl. nem bántam meg. Érdemes utánaolvasni dolgoknak, mert ez nem Windows, de ha nyitott vagy és türelmes, nem lesz különösebb gondod vele.


A leggyakoribb driver-ek bele vannak varrva a telepítőbe Linux Mint esetén (is), szóval nem feltétlenül kell utólag feltenni. Sajnos a live-CD nem teljesen úgy működik, mint a telepített rendszer, szóval ha live-ban nem jó valami, az még nem jelent rosszat. Szerintem szabadíts fel némi helyet a lemezen a Linux partícióknak, telepítsd, próbálgasd, és kiderül.


Még egyszer: ha teljesen kezdő Linux-os vagy, akkor fontos, hogy légy türelmes és nyitott az újdonságra.

2018. ápr. 14. 05:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

* "nouveau"

Mármint az Nvidia grafikus driver-re gondoltam, bocsi.

2018. ápr. 14. 06:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!