Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hogyan lehet BIOS-ból eltávolí...

Hogyan lehet BIOS-ból eltávolítani a már törölt operációs rendszert?

Figyelt kérdés
Endless OS-szel előretelepített gépre tettem Linux Mintet. A Mintet az SSD-re telepítettem, az Endless viszont a HDD-n volt. Ezután a merevlemezt formáztam, tehát minden bizonnyal ott már nincs semmi. De a BIOS-ban még megjelenik hogy indíthatnám azt az oprendszert először. Ezt hogy lehetne onnan kiszedni? Még nem próbáltam azt indítani, nehogy valami galibát okozzon.

2018. okt. 4. 13:21
 1/8 anonim ***** válasza:

A BIOSból sehogy, mivel az nem tartalmazza azt, hogy milyen operációs rendszer került telepítésre. Esetleg csak annyit tartalmaz, hogy milyen eszközökről lehet indítani a rendszert, és azokat milyen sorrendben kezelje - ez utóbbit kell megváltoztatni:

[link]

2018. okt. 4. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ezt egy kicsit elkúrtad.

A BIOS-ba semmilyen OP rendszer nincs.

A first boot eszköz boot szektorában van bejegyezve.


==========

A boot során először a számítógép BIOS rendszere kapja meg az irányítást, ami a POST részeként ellenőrzi a hardveregységek állapotát, majd ha mindent rendben talál rendszerindító szektort keres a csatlakoztatott háttértárolókon (floppy, merevlemez, CD-meghajtó, stb.).


Ha a BIOS talál érvényes rendszerindító szektort, akkor azt betölti és átadja neki a vezérlést, amely betölti és elindítja az operációs rendszert.

===========


Tehát az SSD boot szektorát kell módosítanod.

Nálad ez a megoldás a grub fájl szerkesztése.

/etc/default/grub


gksu pluma /etc/default/grub


de a legjobb lenne ha bemásolnád ide a tartalmát és majd mondjuk mit modosíts.

2018. okt. 4. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
A BIOS-ban nem maga az oprendszer van, hanem az UEFI fast boot opciónak köszönhetően a rendszerbetöltő. Ott láthattad a másik OS bejegyzését. Menj be a BIOS-ba és kapcsold ki ezt a fast boot-ot, utána már nem a BIOS fogja betölteni az OS-t, hanem az OS által telepített rendszerbetöltő (ami Linux Mintnél a Grub).
2018. okt. 4. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Igen, rosszul fogalmaztam. Szóval van az SSD, ami első helyre van állítva, de a BIOS-ban második helyen a HDD még létezik, Linux+[HDD száma] néven, ezt szeretném eltávolítani onnan, ha lehet. Meg arra vagyok kíváncsi, hogy ez miért nem tűnt el, hogyan kellett volna törölni az Endless-t. Vagy nem baj, hogy ott van, mert alapból ott kell lenni minden eszköznek?
2018. okt. 4. 14:38
 5/8 anonim ***** válasza:
Tudod törölni persze. Guglizz rá a géped típusára, illetve írd mellé, hogy disable fast boot.
2018. okt. 4. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) Ez egyébként gontos, hogy ki legyen kapcsolva a fast boot? Vagy ez miért lenne hasznos?
2018. okt. 4. 14:47
 7/8 anonim ***** válasza:

Látom nem értetted meg, mint ahogy a többiek se.

"Endless OS-szel előretelepített gépre tettem Linux Mintet."

Attól hogy a second boot-t kikapcsolod, attól még az ssd-n ott lesz a dual boot.


dual boot BIOS-ból:

1 meghajtó csatl. OP install -> leválaszt

2 meghajtó csatl. OP install -> kikapcs 1 meghajtó csatl.

és bios-ból válszthatod ki mely meghajtón keressen először boot-t

-ebben az esetben mindkét meghajtó külön boot szektorral rendelkezik.

Más lehetőségnél egy már meglévő rendszer boot-jába írja be magát a másik rendszer.

2018. okt. 4. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Ez egyébként gontos, hogy ki legyen kapcsolva a fast boot?"



"Ennek a "fastboot" opciónak (ha jól rémlik) az egyik mellékhatása, hogy a BIOS/UEFI nem inicializálja az USB alrendszert. Ha a billentyűzeted véletlenül USB-s, akkor ígyjárás™ van. Kell egy régi PS/2-es, azzal be fogsz tudni lépni. (Persze ha a lapon van hozzá csatlakozó.) Az USB-s billentyűzet addig nem fog működni, ameddig az OS el nem indul. "


"Vagy ez miért lenne hasznos?"



Fast Boot és Ultra Fast Boot: Ebben a módban a hardverek felismerése és a komponensek aktiválása gyorsabb, továbbá vannak olyan perifériák, amelyeket csak később, a Windows betöltődésekor aktivál a rendszer, és többek között a bootsorrendet is figyelmen kívül hagyja a BIOS.



Kapcsold ki.

2018. okt. 4. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!