Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Windows + Ubuntu segítség?

Windows + Ubuntu segítség?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


256GB SSD + 1TB HDD, 8GB RAM-os számítógépre szeretnék Windows 10 + Ubuntu-t telepíteni (Windows lenne az elsődleges). A két rendszer és a programok mennének SSD-re, minden más a HDD-re. Az operációs rendszerek telepítésevel alapvetően nem lenne gond, viszont az interneten fellelhető legtöbb forrás valamelyest nem naprakész, valamint nem egyértelmű, nem azonos információkat közöl. Ezzel kapcsolatban lenne pár kérdésem:


1. A Windows telepítése után Ubuntu esetén a legfrissebb 18.04es verziójánál hogyan kell partícionálni az SSD-t?

2. Azt láttam hogy a SWAP-nak már nem kell külön partíció mert már fájllal oldja meg a rendszer. Ez telepítésnél hogyan mutatkozik? Kell vele külön foglalkozni vagy automatikus?

3. Van-e különbség bármiben aközött hogy SSD-re telepítek vagy HDD-re? (Valamit másképp állítani, valamire odafigyelni)

4. Ubuntu LTS és sima között mi a különbség? Melyiket érdemes használni?

5. Mi a különbség egészen pontosan a legacy valamint a UEFI között? Melyiket kell telepíteni? (Azt olvastam hogy ha a olyanba kell telepíteni mint a Windows, de a különbséget nem leltem. A Windows-t is én telepítem)


Az utolsó kérdésem a HDD elérésével kapcsolatos: azt szeretném ha az közös lenne, mindkét rendszer látná. A Windows és az Ubuntu is tudja kezelni az NTFS fájlrendszerben tárolt adatokat, ezért azt olyanra formáznám.

Ami nem tiszta hogy a rendszerek telepítése után valamit kell-e állítani hogy lássák is a HDD-t (mert mondjuk alapértelmezetten csak 1 rendszer használhatja), vagy nincs ilyen és alapértelmezetten látják?


Mielőtt kérdeztek miért nem viszem szervízbe:

Jobban szeretem magamnak csinálni a dolgokat és tudni mit miert kell csinálni és mi történik.

Úgy gondolom hogy kis információval bárki megtudja otthon csinálni.

Valamint nincs kedvem egy csomót kiadni azért hogy valaki összedobja nekem, ráadásul lehet hogy rosszul (van rossz tapasztalat).


Előre is köszi a válaszokat!



2019. jan. 26. 17:18
 1/10 anonim ***** válasza:
0%

Kis információ:


Nagyon bátor vagy, én drukkolok! :)

2019. jan. 26. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Egy operációs rendszer telepítés nem bátorság kérdése véleményem szerint.
2019. jan. 26. 17:45
 3/10 anonim ***** válasza:
#2 hanem? :)
2019. jan. 26. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Nos, próbáld meg! Vesztenivalód nincs, hiszen jelenleg (gondolom) mindkét háttértár üres. Elrontani nem tudod a géped, mert legrosszabb esetben is berakod a telepítő pendrive-ot és mindent kezdesz elölről.

Mehet az SSD-re a Windows, legyen a HDD-d is NTFS-re formázva, utána "Ubuntu telepítése Windows mellé" (mindkettőt UEFI módban!), és imádkozz meg hasonlók.

A Win 10-nél ki kell kapcsolni a gyors rendszerindítást, különben nem fogsz hozzáférni a partíciójához Linux alól.

2019. jan. 26. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

19:24

Köszi a tanácsokat! Igen, elvileg semmilyen OP rendszer nincs rajta, ha véletlen lenne is akkor az valami ingyenes amit egyből lekapnék róla.


19:18

Nem gépet akarok összerakni magamtól ahol 2 alkatrész között ilyen még olyan csatlakozások, kompatibilitások és kihasználtságok vannak, hanem egy kész gépre egy szoftvert telepíteni. Arról én nem tehetek hogy te ilyenbe nem mersz belevágni. Ha nincs építő jellegű kommented akkor ne írj légyszí. Később másoknak is hasznos lehet ez a kérdés, ne a te írásaidat kelljen már olvasniuk.

2019. jan. 26. 19:40
 6/10 anonim ***** válasza:

#5 telepítettem már pár oprendszert


(W98, W98SE, W2000, XP, W7, W8.1, W10, Debian, Ubuntu, Linux Mint, W98 + W2000, W98 + W2000 + XP, W7+Linux Mint)


Nem raknék egy lemezre windowst és linuxot, nem raknék SSD-re Swapot. (Bár én már windowst sem raknék, de az gondolom egyéni igény). A legizgalmasabb az, mikor az egyik és csakis az egyik rendszert újra akarod rakni. :)


Akit nem érdekel, nem majd átugorja. Vili?

2019. jan. 26. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Windows azért kell mert vannak szoftverek amik csak az alatt futnak, és eddig (sajnos) csak Windowst használtam. Ubuntu pedig azért mert sok jót hallottam róla és szeretném mindenképpen megismerni. A SWAP tudom hogy sok írással jár ami nem tesz jót az SSD-nek, de azért vagyok itt hogy ezekről több infót szerezzek. Például hogy olyat lehet-e hogy az HDD-n legyen, míg a rendszer SSD-n.

A rendszer újra telepítést abban az esetben ha 1 lemezen van nem értem miért gond. Ha külön partíció vannak akkor azok nem úgy van hogy nem zavarják egymást?

2019. jan. 26. 20:25
 8/10 anonim ***** válasza:

Mondjuk most pont találtam egy (nem mai) cikket egy újraírós tesztről


[link]


alapján nem kéne aggódni a sűrű írás miatt, de érdekes módon a cikk alapján újraindításkor haltak meg a lemezek. Nem tudom hogy a teszt közben máskor ujraindították-e.


Biztos windowsnál is meg lehet hatarozni a swap helyét, de linuxnál mindenképpen. Rakhatod külön partícióra a swapot, a home mappát ,(ebben vannak a felhasználók személyes fáljjai), meg még egy két dolgot

Nekem most egy 32 Gb-os SSD-n van a Linux, a home (dropbox miatt) meg a swap hdd-n külön külön partíción, a maradék pedig az adatoké.


Ha újra akarod rakni valamelyiket, akkor a rendszerindító rekordokba kell belenyúlni, mert ha az ubuntu már fent van, de újra akarod rakni a windost, hát azt nem fogja érdekelni hogy van ott egy linux is.


Értelemszerűen ntfs-t kell használnod linuxnál is különben a windows nem látja a linuxos fájlrendszert.


Szerintem első körben ne rakd fel az ubuntut, készíts egy Linux Live pendriveot, és akkor kapsz egy bootolható rendszert, azon is tudsz majd isnerkedni. Esetleg kipróbálhatsz mást is.

2019. jan. 26. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Régebben én is gond nélkül telepítettem win mellé Ubuntut, hiszen természetesnek gondoltam. Aztán egyszer a win firissíteni akart, ami során újra kellett indulnia, és mivel nem strázsáltam a gép mellett, újraindítás után az ubuntu indult. Így még a partíciós jegyzéket is, vagy mit is tönkre vágta, legalábbis ha visszanézem, hogy mi hol van, nem tudja beazonosítani, és nem is tudja indítani egyiket se. Lehet, hogy valami bűvésztrükkel lehetne, de nem értek hozzá. Mindenesetre ha egy lemezre rakod a két oprendszer, tanulj az esetemből, és írd le egy papírra a partíció kiosztást. A windowsnál még csak nem is egy verziófrissítés volt, csak egy sima, ahol újraindítást kért, így még a mentésre se gondoltam.
2019. jan. 27. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

21:17

En is olvastam hogy az újabb SSD-k esetében már kevésbé okoz gondot ez az írás mennyisége a teljes kapacitásra nézve, viszont ha a swapot nézzük akkor az egy viszonylag kis terület ahova gyakran történhet írás. Ez kicsit más eset, de még utána olvasok ennek, valamint az újratelepítéses-rendszerindító rekordos történetnek is.


13:58

Az miért volt gond hogy az Ubuntu indult el Windows telepítés esetén?

2019. jan. 27. 14:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!