Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Hétvégén feltelepítem az...

Hétvégén feltelepítem az Ubuntut, mit kell tudni a linuxról?

Figyelt kérdés
Szóval tippek és segítségek kellenének egy kezdőnek aki először használja a linux op. rendszert. Annyi tudok, hogy van a Bash terminál és ott kell telepíteni(?) az alkalmazásokat.

2019. máj. 22. 17:55
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
83%

Sima grafikus felülete van telepíteni enter enter enter azt kész mint a Windows

A bash az egy Shell program mint a command.com dos alatt

2019. máj. 22. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
Ezekkel tisztában vagyok. Olyanokra lennék kíváncsi, hogy pontosan hogyan kell telepíteni pl. egy random letöltött alkalmazást a netről.
2019. máj. 22. 18:15
 3/13 anonim ***** válasza:
100%

Akkor visszakérdezek: Mit tudsz a linuxokról?


Tudod, hogy vannak disztribúciók?

[link]


Amúgy ennyi féle Linux kernerre épülő rendszer van. :) ÉÉÉSSS Az android is rajta van az alján. :D


Azaz. Mint látod 2-3 nagy család van. RedHat és a Debian főleg. Vannak még neves, de egyedi linuxok mint az ArchLinux.

Legnagyobb külömbség a csomag kezelésük, ill. a programok feltelepítése.

- dpkg (debianok)

- rpm (redhatek)

- pacman/aur (arch)


Minden linux terminálos alapértelmezetten. Grafikus felület az egyfajta plusz, ami kénykedv szerint cserélhető. Emiatt vannak külön disztrók is, mert Xubuntu (Xfce interfésszel adja), Ubuntu (GNOME interfésszel).


Én személy szerint Xfce-t jobban szeretem, mert fele annyi RAM-ot eszik mint a GNOME, meg persze szerényebb is. GNOME-ot szarrá lehet pluginolni. :)


Amúgy hogy hogyan kell használni a Linux-ot az azért nehéz itt elmagyarázni, mert erre könyveket írtak. Itt szerintem nem találsz olyan embert, aki töviről-hegyire leírja.


Ajánlom figyelmedbe némely Linux könyvet, van magyar nyelven is pár és ne felejtsük el a Google-t. Én már vagy 7-8 éve használok Linux-ot, de még mindig felütöm a netet, hogy ezt még is hogyan kell...

2019. máj. 22. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 tabaki ***** válasza:
Ne „random alkalmazások” letöltésével kezdd, még akkor se, ha a honlapjukon és az install-fájljukban hagyományosan ott a teendők leírása, illetve a szokásos módszernek könnyen utánanézhetsz is az interneten. Az Ubuntunak megvan a maga elég használhatóan összeválogatott programkészlete, eleinte abból válogass a Szoftverközpontban, az semmiféle bonyodalommal nem jár. Ráérsz akkor kalandozni, amikor már egy kissé otthonosabban érzed magadat a rendszerben.
2019. máj. 22. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

"hogyan kell telepíteni pl. egy random letöltött alkalmazást a netről"

Jaj.. nem akarok gonosz lenni, de máris fordítva ülsz a lovon. :)

Emlékszem, én anno hetekig olvasgattam a Linuxról, mielőtt nekiláttam az első telepítésnek. Én mondjuk biztatlak, hogy telepítsd, használd, csak ne úgy kezd a használatot, mint egy Windows-nál, hogy netről elkezdesz leszedni "random" progikat. Én pl. lassan 10 éve használok Linux disztrót, de egy kezemen kényelmesen meg tudom számolni, hány netről letöltött appot telepítettem (esetleg fordítottam előtte).

+ [link]

2019. máj. 22. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
#5 voltam: A linket csak azért tettem oda, hogy azzal kezd, mielőtt telepíted az ubuntut, mert lehetnek benne újdonságok egy Win telepítéshez képest.
2019. máj. 22. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Az Ubuntun számos alkalmazás van, ami egy átlagfelhasználónak bőven elég.

Javaslom, hogy olvass könyveket, regisztrálj fórumokra, ubuntu.hu -n pl. ott a felmerülő kérdéseidet biztos feltette már más is, és akkor ott a válasz, ill. természetesen te is kérdezhetsz.


Számtalan blogok vannak, amiken remek tippeket olvashatsz. Sok köztük már nem aktív, de azért a tanácsok, ötletek, tippek hasznosak.


Azért is érdemesebb úgy keresgélni, mint itt így kérdezni, mert mi nem tudhatjuk, hogy mi érdekel téged, talán még te sem, viszont ha így olvasgatsz, akkor megismerheted a lehetőségeket.


néhány találomra, de barátod a google

[link]


Ha hasznosnak találsz egy oldalt, akkor használj könyvjelzőt, hogy máskor is megtaláld, és a biztonsági másolat az aranyszabály.

2019. máj. 23. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Linux alatt nem igen töltögetünk le alkalmazásokat a netről, mert a Linuxok rendelkeznek egy csomagkezelővel, ami arra való, hogy beszerezzük, amire szükségünk van. A csomagkezelőhöz tartozik egy netes repozitórium, egy szerver, ahol ezek a csomagok megtalálhatok.

A csomagkezelőnek van parancssoros és netes felülete is, abból is többféle. Debian alapú Linux disztrók (pl. Ubuntu, Mint, stb.) esetén a parancssoros változat az apt, apt-get és annak változatai, aptitude, snap csomagok esetén a snap, grafikus változat pedig a Synaptic, Gnome software center, stb.

Tehát mint pl. egy Androidon, megnyitod a szoftver áruházat, és kiválasztod az alkalmazást amit le szeretnél tölteni. A csomagok közt nem csak alkalmazások, hanem pl. ikontémák, fejlesztéshez szükséges fájlok, stb. is vannak.

A gyári repókon kívül vannak még más repók is az olyan szoftvereknek, amik a gyáriban nincsenek benne.


Előfordulhat, hogy egy szoftverhez nincs repó. Ilyenkor általában különálló csomagként tölthető le, és azt kell feltelepíteni parancssorosan vagy grafikusan. Debian alapú rendszerekhez a .deb csomagot kell telepíteni, Suse Linuxhoz az .rpm-et...

Használják még a következő formátumokat is: .tar.gz, .tar.xz, stb. Ezek sima tömörített állományok (mint Windows esetén a rar vagy a zip), ki kell tömöríteni őket, megkeresni a futtatható fájlt, futtatási jogot adni neki és elindítani. Olyan is van, hogy a forráskódot teszik közzé, ez esetben le kell fordítani a programot (ez bonyolultabb).

Aztán van még az Appimage, ez egy .appimage kiterjesztésű fájl, de ez nem túl gyakori. Ez egy komplett bináris fájl, minden függőséggel együtt. Futtatási jogot kell adni neki, és már indítható is.

És van még ezen kívül a snap és a flatpak csomag, ezekhez általában vannak beépített kezelőeszközök, ill. leírás a telepítésükről.

2019. máj. 23. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
48%
Megjegyzem, hogy Ubuntu helyett célszerűbb lenne Linux Mintet telepíteni, talán könnyebb lesz vele az átállás, mert a felülete jobban hasonlít a Windows-ra.
2019. máj. 23. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

#9, Én is Mint párti vagyok, de ne azért használja, mert jobban hasonlít a Win-re. Ez még akár hátrány is lehet, mert így most azt hiheti, hogy működésben is jobban hasonlítanak, pedig a Mint ízig-vérig Debian/Ubuntu alapú.


A lényeg (már nagyon sokan leírták a gyk-n is), hogy a Linux (disztró) nem egy "másik Windows". Ha ezt észben tartja valaki, és más szemmel nézi már az elejétől kezdve, akkor könnyebben megérti és megszereti. Ha a Windows-t keresi benne, akkor csalódni fog.

2019. máj. 23. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!