Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Lehetséges az hogy weblaphoz...

Lehetséges az hogy weblaphoz szükséges minden elemet egy otthoni számítógépről hosztolom?

Figyelt kérdés
Sziasztok, most kezdtem bele egy picit nagyobb projektbe amihez szükséges egy adatbázist csatolnom és még kezdő lábakon áll a tudásom de igyekszem tanulni. Kérdés az az hogy ezeket lehet hosztolni a saját pc-met szerverként használva? Nem mai darab de nem gyenge gép. Tudom domaint mindenképp kell vennem, de adatbázist nem szeretnék venni, inkább otthonról futtatnám a weboldallal együtt. Lehetséges?

2022. júl. 4. 14:02
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
100%

Lehetni lehet, de egy csomó problémát csinálsz magadnak a teljesség igénye nélkül:

- sávszélesség (neked a mostani felöltési sebesség lesz, ami nekik a le)

- rendelkezésre állás (szünetmentes?)

- biztonság (tűzfal stb, személyes adatok védelme stb..)

2022. júl. 4. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
100%
Lehetséges, de több szempontból sem prektikus.
2022. júl. 4. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Lehetséges, én egy ideig csináltam az Raspberry-mről.


[link]

2022. júl. 4. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! És ha veszek egy szervergépet itthonra amin mondjuk egy szerver OP rendszer fut akkor ezeket a dolgokat mint pl személyes adatok védelme kikuszobolheto? Mármint értem hogy vedelem kell, de ha nincs a szerver gépen semmi olyan privát dolog akkor igazából nincs mitől félni nem?
2022. júl. 4. 14:36
 5/16 A kérdező kommentje:
3/4 köszönöm az infót! Meglesem a linket :)
2022. júl. 4. 14:42
 6/16 anonim ***** válasza:
73%

Saját célra persze, kivitelezhető.


Vannak webszervert + szerveroldali nyelvet + adatbázisszervert tartalmazó csomagok - mint például Xammp ( [link] ) - vagy magad is kialakíthatsz webszerverből + szerveroldali nyelvből + adatbázisszerverből saját rendszert és lokálisan a helyi gépeden tesztelheted. Viszont amint az Internet irányába akarod elérhetővé tenni a weboldalad, előjönnek a problémák:

* ki kell engedned a routereden a 80-as/a 443-as portot (port forward, virtual server beállítás a routered webes interfészén)

* mivel lakossági előfizetésed van, az IP-címed változni fog ezért szükséged van dinamikus DNS-szolgáltatásra (ilyen például az ingyenes noip.com )

* ügyelni kell a biztonságra: a webszervert, el kell szeparálnod az "élő" asztali rendszeredtől a webszervert (és a járulékos dolgait), mert ha valamilyen sebezhetőségén keresztül bejutnak, akkor a rendszered további részeit is kompromittálhatják - ez ellen lehet védekezni az alkalmazás elszeparálásával (Windows alatt ott van erre a Sandboxie Plus: [link] ) konténerizációval (ott van erre a Docker: [link] ) vagy virtualizációval (Virtualbox, Vmware Player, Qemu) - utóbbi két esetben egy külön operációs rendszerbe telepíted a webszervert, így ügyelni kell a feltelepített rendszer biztonságára (ne rendszergazdaként futtasd a szolgáltatásokat, a szolgáltatások legyenek egymástól elszeparálva) is

* és akkor még ott van az, hogy ha folyamatosan akarod elérhetővé tenni a weboldalt, ahhoz folyamatosan kell a gépet elérhetővé tenni - az pedig energiaigényes dolog (és a lakossági Internet-elérés sem bérelt vonali minőségű)

2022. júl. 4. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

"És ha veszek egy szervergépet itthonra amin mondjuk egy szerver OP rendszer ..."


Nem értem, miért lenne ez jó neked. Ha veszel tárhelyet, úgyis kapsz hozzá adatbázist.

2022. júl. 4. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Olvass utána a microservice technológiáknak. Annyi szervert csinálsz és kötsz össze amennyit akarsz, természetesen az adatbázist is kiszervezheted egy külön szerverre, amire ráhív egy másik szervered, ami majd válaszol a frontendednek. Határ a csillagos ég, csak győzd megtervezni és átlátni, karbantarthatóvá tenni.
2022. júl. 4. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Technikailag nincs akadálya a dolognak. Viszont FIX IP cím ajánlott hozzá, és ha a szolgáltatód NAT-ol, az fog okozni egy kis komplikációt. Bár vannak erre megoldások, pl. a dinamikus DNS szolgáltatások, csak egy kicsit nehéz lesz beállítani.


De tételezzük fel, hogy a technikai beállítások nem okoznak problémát, megcsináltad és minden működik. Ebben az esetben az interneted feltöltési sebessége lesz a szerver letöltési sebessége (ha optikai interneted van, ez nem probléma).

A számítógépnek viszont 0-24 órában mennie kell, ez áramot fogyaszt. Kb. havi 1500 Ft-al számolhatunk minimum (és ezzel lehet, hogy alul becsülöm, egy régi asztali gép többet is megehet ennél). Ha közben másra is használod a gépet, akkor ez a költség megoszlik, de ha csak a webszerver fut róla, akkor viszont szerintem nem éri meg.

Egy osztott webtárhely, sőt még egy VPS is bőven kijön a havi 1500 Ft-os keretből. A VPS gyakorlatilag olyan, mint egy fizikai szerver, viszont mivel ezt bérled, nem kell számolnod a számítógéped elhasználódásának és esetleges javításának költségével. A VPS rendelkezésre állására garancia van, és egy alap VPS szolgáltatás is jó eséllyel gyorsabb lesz az otthoni szerverednél.

Az osztott webtárhely hátránya a VPS-el szemben, hogy kötöttebb, azt a szoftvert (tárhely kezelőpanelt) kell használnod, amit a szolgáltató telepít. Viszont normál weboldal esetén nincs jelentősége, és olcsóbb, mint a VPS, évente pár ezer forint.

Vannak ingyenes webtárhelyek is, de ezek előnye kb. az ingyenességben kimerül. Lassabb és kisebb a kapacitás a fizetős szolgáltatásokhoz képest. Viszont tanuláshoz, gyakorláshoz, továbbá nagyon kicsi (kizárólag személyes) weboldalakhoz ez is megfelel. Ehhez ráadásul domain nevet sem kell feltétlen venned. Ha csak tanuláshoz kell, érdemes körbe nézned, anno én is ingyenes webtárhelyeken tanultam meg az alapokat. Ha pedig a Linux rendszerek üzemetetését szeretnéd megtanulni, akkor havi 1000 Ft körül kapsz már VPS-t, ennyi tanulópénzt megér.


Hacsak nem szeretnél saját tárhely szolgáltatást indítani, vagy nem indokolja a weboldalad látogatottsága, akkor szerintem nem érdemes saját szervert üzemeltetned (mert költséges és komplikált). Ellenkező esetben azt ajánlom, hogy helyezd el egy ún. szerver hotelben, ahol biztosítják a szünetmentes áram és internet ellátást, továbbá szükség esetén rendszergazdai szolgáltatást is.

2022. júl. 4. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"És ha veszek egy szervergépet itthonra amin mondjuk egy szerver OP rendszer fut akkor ezeket a dolgokat mint pl személyes adatok védelme kikuszobolheto? Mármint értem hogy vedelem kell, de ha nincs a szerver gépen semmi olyan privát dolog akkor igazából nincs mitől félni nem?"

Nem kell feltétlen kifejezetten szervergépet venni:

* ha csak lokális tesztelés a cél, akkor ott vannak a #6-os hozzászólásomban említett webszerver-csomagok

* ha ideiglenes távoli tesztelést akarsz, akkor a #6-os hozzászólásban említett szeparációs technikákat alkalmazva megvédheted az asztali környezetedet

* ha huzamosabb ideig akarsz tesztelni (vagy valamilyen kis házi projektről - például otthonautomatizálás, időjárás-érzékelés, biztonsági rendszer - van szó), és ehhez nem akarod az asztali gépedet folyamatosan futtatni egy egylapkás számítógéppel (ilyen az említett Raspberry Pi), vagy használt irodai brand (Dell, HP, Lenovo) gép bevetése (azon kifejezett szerver célú Linux-/BSD-alapú rendszer futtatása) elegendő lehet

* ha már "éles" dologra használnád, akkor hatékonyabb tárhelyet/VPS-t venni valamelyik szolgáltatótól

2022. júl. 4. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!