Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Hogyan lehet utána nézni,...

Hogyan lehet utána nézni, hogy nem jogsértő-e a domain, amit regisztrálni akarok?

Figyelt kérdés
Tehát például, ha én mondjuk látok egy tökjó filmet a moziban, aminek legyen a címe Szupifilm, és annyira beleszerettem, hogy szeretnék egy www.szupifilm.hu -t az legális?
2009. márc. 10. 12:21
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Az adott ország szerzői jogait kell megézni, nálunk pl: [link]


Egyébként úgy tudom, hogy elvileg jogellenes, gyakorlatban ha szerzői jogot birtoklót nem zavarja, akkor nem szoktak belekötni. Erre jobb az esélyed, ha pl egy www.szupifil.xyz.hu ingyenes tárhelyen regelsz oldat (tehát nem a film eredeti címével egy domaint, amire amúgy is kevés az esélyed, mert nagyobb filmeknél általában a kiadó/gyártó alapból lefoglalja a domaint).

2009. márc. 10. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Alapvetően igaza van az 1. válaszolónak.

Viszont a domainek bejegyzése úgy történik, hogy te azt mondod a domain szolgáltatónak, hogy szeretnéd a szupifilm.hu domaint bejegyezni. Ekkor, ha nincs senki tulajdonában a név, akkor 30 napig "meghirdetik" a nevet. Ha senki sem jegyzi be ez a 30 nap alatt (persze itt cégekről van szó, akinek anyagi érdeke fűződhet a névhez, konkrét kapcsolata van vele), akkor a tied lehet a domain, minden gond nélkül. Pl. ha te be akarod jegyezni a szupifilm.hu-t, akkor én, mint magánszemély, nem vehetem meg a 30 nap alatt, de a szupifilm gyártója megveheti, sőt, ha létezik, akár a Szupifilm Kft is. (Aminek semmi köze nincs a filmhez, csak névazonosság) De ha ők nem jelentkeznek érte, akkor megveheted.

2009. márc. 10. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!

Tehát ha én most kitöltöm az igénylőlapot, és 30 napig nem kell senkinek, akkor _biztos_ hogy nem büntetnek meg?

2009. márc. 10. 13:39
 4/8 anonim ***** válasza:

Mire föl büntetnének? Fel lesz neki ajánlva, ha nem kell neki, nincs jogalap.

Pl nézd meg az asva.hu és az asva.info oldalakat :D (ti. asva.hu egy szerzői jogvédő szervezet honlapja, asva.info pedig warezhíreket, tudnivalókat terjeszt. És vígan él az asva.info is. :)

2009. márc. 10. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Annyival egészíteném ki / pontosítanám a korábbi válaszolót, hogy a nem prioritásos domain név beregisztrációjának átfutási ideje 17 nap, nem 30.
2009. márc. 10. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

És az sem igaz egy előttem szóló válaszában, hogy magánszemély nem nyújthat be prioritásos igényt. Ugyanis, ha védjegyjogosult, akkor minden további nélkül.


De kicsit továbbmegyek, ugyanis egy bejegyzett domaint is el lehet veszíteni védjegybitorlás miatt. A .hu első szintű domain RIPE fennhatóság alá tartozik, a RIPE szabályzata pedig kimondja, hogy a regisztrációkor nyilatkozik a domain igénylő, hogy amennyiben más jogos érdekét sérti a domainnel, védjegyet bitorol vagy hasonló eset fennáll, a domainről önként lemond.


Az asva.hu és az asva.info nem éppen jó példa, ugyanis a .hu az RIPE felügyeletű, a .info (meg pl. a .com, .org stb.) pedig nem. A .info domaineket "ráfutásos" alapon regisztrálják, és igen körülményes lenne megszerezni később perrel. Ha a példában az asva.hu és az asva.eu szerepelne (amely szintén RIPE fennhatóságú), akkor a magyar ASVA néven jegyzett egyesület prioritásos igény miatt kérhetné a domain részére történő delegálását. De jelen esetben még az egyértelműen hátsó szándékú felhasználás SEM okoz gondot (szerzői jogvédelem <> warez tartalmak és hírek), mert a .info első szintű domainekre nem vonatkoznak ilyen szabályok.


A domain delegálást megelőző várólista pedig nem teljesen úgy működik, ahogy fentebb írták. A várólistán meghirdetett domainekre CSAK prioritásos igény nyújtható már be, és ebben az esetben is a Tanács egyedi állásfoglalása kell az adott domain delegálhatóságával kapcsolatosan. (Lásd tipikus példáját a T-valami.hu domainekre: valaki T-valami.hu néven akart regisztrálni nem prioritásos igényt, amelyre a T-Com csoport, mind védjegybitorlás, megtévesztés és egyéb okok miatt prioritásos igényt nyújtott be. De nem fogadta el az ITSZ a T-Com álláspontját, mert az adott T+szó nem volt a T-Com csoport végjegyoltalma alatt. Így a t-valami.hu domaint az első regisztráló vehette birtokba.)


Vagyis bármilyen domaint is regisztrálsz, azért MEGBÜNTETNI nem fognak. Maximum a domainre való jogosultságodat veszítheted el.

2009. márc. 11. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! :) Akkor regisztrálok is :D
2009. márc. 11. 12:45
 8/8 anonim ***** válasza:

Budapest filmnél voltam gyakorlaton és én is rákérdeztem erre (bocs ha már vki írt ilyet).

Szóval a következő volt az elméleti szitu:

Egy film megjelenése előtt regelek egy domain nevet, ami egy film címe is, legyen most a "gekkokelete.hu". Amennyiben már van híre annak h készül egy ilyen című film akkor szrban vagy.

A lehetőségeid:

1, megveszik tőled jó pénzért

2, elperelik tőled (ez gyakoribb)

3, más lesz az oldaluk címe (gekkokeleteafilm.hu)


de persze ez függ a film fontosságától. Pl Harry Potterék biztos h elperelnék (bár Magyarországon ez nem biztos), de egy negyed osztályú film meg sem próbálna oldalt csinálni.

2010. szept. 9. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!