Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Mi a francért nem frissítik...

Mi a francért nem frissítik az emberek a böngészőjüket? (Ne reagálj, ha nem olvastad végig)

Figyelt kérdés

Én még csak most tanulom ezt a szakmát, nagyon az elején vagyok, de már most tele a faszom az internetezőkkel.

Akik miatt nem lehet az újításokat használni:


PL

<div id=”header”>…..</div> helyett <header>…..</header>

<div id=”nav”>….. </div> helyett <nav>……..</nav>

<div id=”footer”>…..</div> helyett <footer>…..</footer>

<div id=”content”>…</div> helyett <section>….</section>


Ez lenne az ajánlott, amit ugye a firefox már régóta támogat, de pl az explorer 8as nem támogatja, azon kívül a többi böngésző régebbi verziója se.


CSS3-t se lehet használni, mert a régi verziókkal nem működik, mostanság kezdtem ezzel kapcsolatos könyveket olvasni, nagyon sok hasznos újítás van.


De baszhatok rá, már most mondja az oktatóm aki egyébként ilyen téren dolgozik, mivel ha egyszer én is ilyen téren fogok dolgozni, a megrendelő úgy se a legújabb böngészőt fogja használni, tuti hogy valami 1000 éves internet explorer 6al böngészik, és ha gebasz lesz én szopok.


Ez rohadt bosszantó!!! Nálam pl automatikusan frissít a böngésző, felszokta ajánlani amikor kijön egy új verzió a frissítést. Ezért nem értem, hogy a faszomba lehet az hogy valaki még most is pl egy fos ie6-t használ, ha már ilyen szart használ, akkor legalább venné a fáradságot, hogy frissítsen és a legújabb verziót használja...


Lefogadom, hogy még 2013-ban sem használhatok css3-t mert lesz olyan idióta aki miatt nem lehet, mert régi verziójú böngészőt használ, és nem megfelelően jelenik meg neki... Ergo ha megrendelésre dolgozok megszívom...


2011. nov. 2. 14:56
1 2 3
 11/25 anonim ***** válasza:

Hehhe! Na először is, IE-ben akármire frissíthetsz, mert egy sz@r! IE9 várhatóan még mindig nem fogja teljesen támogatni a CSS3-at! Tehát, IE9, már most egy sz@r! Pedig még nem is láttam. (Csomó egyéb megoldás rá, meg nem valid!) Én sem fogok XP helyett 7-est telepíteni, mer minek???? Hogy egy még nagyobb f@s böngésző menjen rajta? :)


Egyébként én a saját weblapomon css 3-at használok! Próbáld megnyitni az enyémet IE-vel :) Én nem is értem, miért nem tiltják a webfejlesztők az IE-t hasonló módon. Mindenki leszokna arról a sz@rról. Amúgy CSS3 már minden más régebbi verziós böngészőn fut! Tökéletesen!


Én így oldottam meg: [link]


Még fejlesztés alatt vagyok, de IE végleg tiltva :) És tanácsokat is adok a hozzám látogatóknak. Ezért sok kritikát kaptam, hogy nem kell ajánlani, márpedig szerintem, ez lenne a normális, hogy aki picit többet ért hozzá, mint az átlag user, az magyarázza el a lényeget, és adjon útmutatót, mit honnan, miért? A webfejlesztők nem teszik, de csodálkoznak, hogy akkor most miért nem ért hozzá? :)

2011. nov. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/25 2xSü ***** válasza:

„Tehát, IE9, már most egy sz@r! Pedig még nem is láttam.”


Lehengerlő érv. Objektív, elfogulatlan, megalapozott. A stílus, ahogy ezt leírod meg külön megkoronázza az egészet. Az IE9 használható böngésző és sokan megelégedéssel használják. Persze ez a programozón is múlik, hogy olyan kódot adjon ki a keze közül, ami kompatibilis vele.


„IE9 várhatóan még mindig nem fogja teljesen támogatni a CSS3-at”.

A benzines autót meg nem lehet konnektorba dugni. Ettől még lehet vele menni és mindenkinek jogában áll benzines autót vásárolni.


„Én nem is értem, miért nem tiltják a webfejlesztők az IE-t hasonló módon.”


Én meg nem értem, miért nem tiltják a benzinkúton a légzsák nélküli autók kiszolgálását. Remélem érzed, hol sántít a logikád.


Ez olyan dolog, hogy otthon úgy bohóckodsz a saját weboldaladdal, ahogy akarsz. Vegyünk egy analógiát. Ha nyitsz egy vegyesboltot, akkor előírhatod, hogy csak szmokingban lehet belépni. Persze ne csodálkozz, ha nem jönnek azok a vásárlók, akik nem akarnak szmokingot felvenni egy vásárláshoz.


Viszont ha építész vagy, akkor nem hozhatsz ilyen előírásokat, hiszen nem az építész dönti el, hogy ki léphet a boltba, hanem az, aki megbízza a az építészt. Ő meg a vásárlók igényei szerint fogja az előírásait meghozni.


Ha valaki komolyan akar foglalkozni weboldalkészítéssel, annak nem érdeke, hogy kizárjon bizonyos böngészőket, hanem pontosan az az érdeke, hogy az általa készített honlap kompatibilis legyen a lehető legtöbb böngészővel. Hiszen a látogatók is és a honlap megrendelője is ilyen elvárást támaszt vele szemben.


Az előző hozzászólásomban hoztam jópár olyan esetre példát, mikor a felhasználó nem térhet át más böngészőre, nem az ő döntése, hogy milyen böngészőt használ. Te sikeresen elvágtad tőlük a lehetőséget, hogy megnézzék a honlapodat. Hadd gratuláljak hozzá…

2011. nov. 2. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:

[link]

Nagyon egyszerű, megmondod a megrendelőnek, designernek, hogy ez van, döntse el mit akar.

Amúgy szerintem túl lehet élni, nem olyan szörnyű a helyzet.

Bár a durvább selectorokat fájlalom egy kicsit, elég komolyan lehetne velük csapatni.

[link]

2011. nov. 3. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim válasza:

Ne használj css3-at, egyszerű. Én se használok. Sok időt megspórolok vele.

IE6-ra meg már nem kell fejleszteni, csak ha a megrendelő is megfizeti.

Problémák letudva.

2011. nov. 3. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 anonim ***** válasza:

2xSü-nek!


Tippelj, szerinted mikorra tér át az emberek 90%-a win 7-re? Ezért mondom, hogy már most egy f@s...


Az én előrejelzésem: kb. 2025-re lehet majd IE-vel css3-as weblapokat nézegetni. Mikor már mindenki más a css 8-nál tart.


Kb. 2015-re lesz az, hogy mindenki összefog az IE ellen, és kizárja. Miért? A rohamos fejlődés miatt. Oké, hogy most a fejlesztők szinte sehol nem használnak modern css3 beállításokat, vagy vacakolnak kis képekkel, meg egyéb káoszos megoldásokkal mindig az IE miatt... (Sok ebből nem is valid). Próbálj csak IE-nek egy 5 színből álló színátmenetet készíteni háttérnek! Én próbáltam egy megoldást, az is 2 színt engedett, majd elsírtam magam, hogy ez színátmenet? A szürkéből a végén feketét csinált... Hogy oldod ezt meg, mint az én honlapomon van? Sehogy. Minden oldalnak készítesz egy háttréképet... hát én biztosan nem...


De ez még oké, hogy színátmenet, meg kerekítés stb... És hogy ezzel vacakol a fejlesztő az IE miatt... De mi lesz majd a modern 3d beállításokkal? Meg a még modernebb ma még nem is létező egyszerűsítésekkel? Újításokkal? Ahol majd talán még flash sem kell, mert mindent css 8-ban és html 8-ban oldhatsz meg? Ja, kivéve IE!!! Ha már érintésre kezeled a képernyőt CSS 8 beállítással... És nem vagyok programozó, fogalmam sincsen, miket találnak majd ki, amiket már majd nem lehet IE-ben csak úgy kis képekkel helyettesíteni... Hanem iszonyú bonyolult megoldásokkal sem...


Akkor az IE miatt ott tartanánk, hogy 2025-ben is csak CSS 3-as beállítások jöhetnek, miközben CSS 8-ban már röptetni is lehet a monitort :)


Igazából nekem tök mindegy, nem vagyok fejlesztő.. Ezért nem is értem, mi ez a nagy IE védés? Ott dolgozol? :) A fejlesztők ma csak magukkal szúrnak ki, saját idejüket rabolják... Tudod, az idő pénz...


De nézd meg az előrejelzésemet, és térjünk erre vissza 10 év múlva, amikor minden fejlesztőnek, köztük neked is, ha fejlesztő vagy, a töke tele lesz az IE haladásképtelenségével... És bojkottálni fogják ezt a böngészőt... ha képtelen lépést tartani...


Amit meg írtál, hogy kizártam bárkit is... Figyelj, én megjártam 3 főiskolát, és mindegyiken alapból volt az IE-n kívül böngésző. Zömmel a JAVA rendszert tiltották... Meg az exe fájlok letöltését. Egyébként a NEPTUN milliárods felsőoktatási rendszer is két vagy 3 böngészőre van optimalizálva, amit ki is írnak. IE 7-tel is már esélytelen a normális futás... Amelyik rendszergazda, meg annyira nemtörődöm, hogy nem telepít alapból két plusz böngészőt, az nem rendszergazda...


Mindezt úgy mondom, hogy nekem tök mindegy, menyire nehezítik saját dolgukat a fejlesztők :) Csak nem értem a nagy IE védést :) A te példáddal élve, nem jellemző, ha elmész egy autókereskedésbe, hogy még mindig trabantokat áruljanak... :) Vagy olyan kútra menj tankolni, ahol még a régi fajta óraszámlapos, kulccsos töltő üzemel :) Mert ezek azonnal csődbe mennének...

2011. nov. 3. 15:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/25 2xSü ***** válasza:

Ez a válasz hosszúra sikerült. Tessék kapaszkodni… :-D


> Tippelj, szerinted mikorra tér át az emberek 90%-a win 7-re?


Úgy tippelem, hogy 5 éven belül mindenképpen megtörténik. De nézzünk kicsit a múltba:


Az XP 2001-ben jelent meg. Évekig lehetett hallani olyan véleményeket, hogy a Win98 sokkal jobb, meg az XP-hez erőmű kell, stb. Az XP természetesen átvette az elsődleges operációs rendszer szerepét. Ma már mindenki dicsőíti és elismeri, hogy stabilabb, jobb, mint a Win98. 7-8 évnek kellett eltelnie mindehhez.


A Win7 2007-ben jött ki. Természetesen ma is hallani azokat a hangokat, miszerint az XP jobb, meg a Win7-hez erőmű kell. (Ami nem igaz amúgy, a Win7 egész szépen elmegy gyengébb gépeken is, sőt bizonyos gyengébb konfigurációknál jobban is teljesít, mint az XP.) Szerintem 7-8 év kell ahhoz, hogy alapból mindenkinek ez legyen a gépén, és az XP annyira marginális legyen, mint ma a Win98.


(Divat utálni a Microsoftot, így mindenki azt hangoztatja, hogy az új oprendszer rosszabb, mint az elődei. Ennek ellenére, ha megkérdezel valakit, hogy a Win 3.1 jobb-e, vagy a Win7, akkor szerintem senki nem fogja a Win 3.1-et választani. Viszont továbbra is hangoztatni fogja, hogy az új rendszer mindig rosszabb, mint a régi.)


Kipróbáltad a Win7-et? Informatikusként elég sokat nyúzom a gépet, és úgy látom, hogy a Win7 klasszisokkal jobb, mint az XP. Persze biztos van olyan dolog, aminél az újdonsága miatt problémásabb lehet, mint az XP, de összességében tartom magam a véleményemhez.


Viszont mindezek semmiféle módon nem függnek össze a böngészőkkel, maximum olyan módon, hogy az IE9 már nem fut XP alatt. Nem is értem, hogyan került szóba egyáltalán az operációs rendszer.


A másik oldalról eléggé érdekes a szemléleted. A böngészők terén betiltanád az elavult dolgokat, viszont operációs rendszer esetén meg ragaszkodsz a régihez és elutasítod az újat. Mindezt úgy, hogy tulajdonképpen még esélyt sem adtál neki. Sajátos…


* * *


> Az én előrejelzésem: kb. 2025-re lehet majd IE-vel css3-as weblapokat nézegetni. Mikor már mindenki más a css 8-nál tart.


Túlzol. A CSS nagyjából 1994-1995 óta létezik. A CSS 2 hivatalosan 1998-ban jelent meg. A CSS 3 még fejlesztés alatt áll! Nem tudom érted-e, de jelenleg nem beszélhetünk CSS 3-ról, mert még a specifikációja sem készült el, nem hogy a megvalósítása, elterjedése. A CSS 2 és a CSS 3 között minimum 13 év telt el. De ha 5 évente jönne ki újabb ajánlás, akkor is csak CSS 5-nél tartanánk 2025-re.


Nagyon dicséretes a többi böngészőtől, hogy már most megpróbálják azokat a dolgokat megvalósítani a HTML 5-ből és a CSS 3-ból, amelyekről sejthető, hogy a végleges specifikációban is meglesznek, de ezt alapkövetelménynek venni szerintem erős.


Olyan ez, mintha azt várnád el, hogy előbb készüljön el egy űrhajó részlegesen, mintsem hogy feltalálnák és megtervezzék a hozzá szükséges technológiát. Az informatika gyorsan fejlődik, igény is van az újdonságokra, de azért nézd meg, miről is beszélsz.


> Kb. 2015-re lesz az, hogy mindenki összefog az IE ellen, és kizárja.


Álom, álom, édes álom…

Nem mondom, személy szerint örülnék neki, de ha a realitásoknál maradunk, akkor ez nem fog megtörténni. Ecseteltem már, mennyire nehézkes a vállalati szektorban az újítás. Amíg a Windowst beépített böngészővel fogják szállítani, addig jelentős tényező fog maradni, függetlenül attól, hogy most ez jó-e, örülünk-e neki.


> Próbálj csak IE-nek egy 5 színből álló színátmenetet készíteni […] Hogy oldod ezt meg, mint az én honlapomon van?


1. Miért kellene megoldani? Sok mindent nem lehet megoldani HTML 5-el és CSS 3-al sem. Nem biztos, hogy meg kell oldanod, lehet, hogy kompromisszumot kell kötnöd. Elvégre nem létszükséglet a honlapodon, hogy színátmenet legyen benne.


2. Ez meg pont, hogy meg lehet oldani. Nem is teszi igazán bonyolulttá a dolgot. Egyszerűen csinálsz egy színátmenetes képet és azt teszed be háttérnek. Persze ezt nehezebb röptében változtatni, de megoldható, hogy a színátmenetes képet mondjuk egy PHP fájl generálja és akkor már paraméterezhető is. Sőt ha gradient-tel dolgozol, akkor a kliens oldalon kell legenerálni a képet hozzá, ami összességében még lassabb is, mint ha képet használnál.


3. Nota bene te sem CSS-el oldottad meg a fejlécben a színátmenetet, hanem flash-el. Az meg éppen, hogy kompatibilis az IE-vel. Úgy tűnik mégis meg lehet oldani? Pedig választhattál volna mondjuk HTML5-öt canvas-szel, végülis az a legmodernebb megoldás.


4. Pl.: [link]

A body háttere színátmenetes (még ha nem is túl látványos). Jé… Mégiscsak meg lehet oldani? (Jó az oldal nem valid, de nem a színátmenet miatt nem az.)


> Oké, hogy most a fejlesztők szinte sehol nem használnak modern css3 beállításokat, vagy vacakolnak kis képekkel, meg egyéb káoszos megoldásokkal mindig az IE miatt... (Sok ebből nem is valid)


Ha valamit nem lehet megoldani, akkor nem kell megoldani. A HTML 5 és a CSS 3 egy ajánlás. Mint ahogy az egész internetes protokollgyűjtemény ajánlásokból áll. Nem törvény az, aminek meg kell felelni. A validság annyit jelent, hogy valami megfelel ezeknek az ajánlásoknak. Ez sokkal kisebb érv annál, hogy működik-e a honlap a látogatok 99,9%-nál. Hiába valid az oldalad, ha a célt – az információ átadását – a felhasználók 33%-nál nem valósítja meg. (Lásd: [link] )


A piacon van ilyen-olyan böngészőből egy csomó. Minden böngészőfejlesztőnek joga van, hogy az ajánlásokból annyit valósítson meg, amennyit akar. (Mint írtam törvény nem kötelezi őket erre.) A felhasználó meg eldönti, hogy a termékre szüksége van-e, vagy nincs. Kell-e neki így, vagy sem. Szerintem ez érthető.


Az IE ilyen téren lemaradt az utóbbi 10 évben. Végülis megtehette, hogy üljön a babérjain. Meg is látszik a piaci részesedésén. Pont ezért kaptak észbe, és kezdtek nagy-nagy fejlesztésbe és kezdenek törekedni arra, hogy a saját ajánlásaik helyett a W3C ajánlásait kövessék. Szerencsére ez azt fogja eredményezni, hogy egyszerűbbé válik a webfejlesztés. Persze nem ma, erre még sajnos egy kicsit várni kell, amíg a régi megoldások ki nem hallnak. Viszont aki már ma a tavaszt akarja, az szimplán türelmetlen és nem tudok vele azonosulni, függetlenül attól, hogy én is jobban szeretem a tavaszt az ősznél.


> De mi lesz majd a modern 3d beállításokkal? …


Előre szaladsz, de legyen. Addigra az IE is, meg a többi böngésző is fejlődni fog. Ki gyorsabban, ki lassabban. Az tuti, hogy valamelyik böngészőnél lesz olyan dolog, amiben lemarad a többitől. De mindig lesz egy olyan technológia, ami mindegyik esetén használható. Jelenleg ez a HTML 4 vagy XHTML és a CSS 2.1.


> Ezért nem is értem, mi ez a nagy IE védés? Ott dolgozol?


Hálisten nem. Nem az IE-t akarom védeni, én is úgy találom, hogy a legrosszabb képességű böngésző a jelenlegi piacon. Bár az új változatok nem annyira rosszak, mint amennyire szeretik láttatni őket. Ha a Firefox, Chrome, Opera 4-es 5-ös osztályzatot kapna, az IE9 egy erős 3-ast. Persze sokan vannak annyira elfogultak, hogy azt hangoztatják, hogy 1 alá-alá-alát kellene, hogy kapjon.


Én nem az IE-t védem, hanem azt a felhasználót, aki IE-t használ, vagy azért, mert nem járatos az informatikában, nem tudja, hogy ez rossz választás, vagy egyáltalán van más választás, de legfőképpen azt a felhasználót védem, akinek lehetősége sincs mást használni.


(Mondok egy példát. Kedvesem egy nagy-nagy cégnél dolgozik. A cég profiljának nincs köze az informatikához, de természetesen használják azt. A dolgozók korlátozott jogokkal futnak, ők nem tudnak frissítgetni, telepítgetni. A rendszergazdáknak megvan a maguk baja, ilyen-olyan rendszereket kell bevezetni, pátyolgatni (e-számlázás, SAP, számlázó szoftver, ilyen-olyan nyilvántartások informatikai megvalósítása). Géphibát akkor javítanak, ha az akadályozza a munkát. Ha valamilyen ok miatt újra is kell telepíteni egy gépet, akkor a rendszergazda a legszükségesebbeknél nem megy tovább. Telepíti az XP-t (mert több ezer Win7 megvásárlására nincs pénz), esetleg valamilyen szövegszerkesztőt, mert az kell a munkához, esetleg egy PDF olvasót, mert az is kellhet. Kész. A munkához nem kell böngészni, csak nagyon ritkán. (Pályázati kiírások, jogszabályok, stb…) Arra meg tökéletesen megfelel a Windowsba épített IE is. Kedvesem itthon nem akar netezni, nincs is rá ideje. (Jól teszi.) Egyedül a munkahelyén van rá idő és igény, hogy megnézzen pár honlapot. Ő a te honlapodat meg ugye soha nem fogja látni, pedig lehet, hogy érdekelné mi van rajta. Ha esetleg szólna a rendszergazdának, hogy kell új böngésző, akkor az jó esetben magasról tenne rá, mert van jobb dolga is, rosszabb esetben jelentené a főnöknek, hogy X.Y. munka helyett netezéssel tölti az idejét.)


> A fejlesztők ma csak magukkal szúrnak ki, saját idejüket rabolják…


Én terveztem pár honlapot. Egyrészt nem nagyobb idő, ha tudod, hogy mit hogyan kell megoldani HTML 4-el és CSS 2.1-el. Másrészt a fentiek tükrében nem tehetem meg, hogy ne gondolja az IE6 felhasználókra. Ilyen elvárásokat támasztanak velem szembe, ha nem felelnék meg, akkor nem lenne ilyen jellegű munkám. Ha valaki történetesen a fent említett pályázatos honlapot akarja elkészíteni, akkor kritériumnak fogja venni, hogy működjön IE6 alatt, pont a fent leírt jelenség miatt. És amúgy teljesen jogosan támaszt ilyen kritériumokat.


> amikor minden fejlesztőnek, köztük neked is, ha fejlesztő vagy, a töke tele lesz az IE haladásképtelenségével


Megtörtént. Ettől még jogosan elvárt követelmény egy honlapkészítőtől az, hogy dolgozzon vele. Ha valaki ezt firtatja, azt nem tartom szakembernek.


> Figyelj, én megjártam 3 főiskolát, és mindegyiken alapból volt az IE-n kívül böngésző…


A főiskolán meg a géppark fenntartásának célja részben a szórakozás is. Ergo ott lehet elvárás, hogy legyen rajta az IE-n kívül más böngésző. Egy munkahelyen a géppark fenntartásának nem célja az internetezés, szórakozás. Ez nem kicsi és nem lényegtelen különbség.


> Egyébként a NEPTUN milliárods felsőoktatási rendszer is két vagy 3 böngészőre van optimalizálva…


Furcsa, hogy az egyik leginkább szidott, leginkább összehányt rendszerről veszel példát.


De ez is engem igazol. A hasonló félcművek miatt lehet kötött az, hogy egy cég, ágazat milyen böngészőt használ. Sok olyan informatikai rendszer van, amit IE6-ra optimalizáltak ilyen-olyan megfontolásból. Ez még oké, de olyan IE6 specifikus megoldásokat használtak, amelyek más böngészőben, de az IE későbbi változataiban sem működnek. Ha egy több száz adattáblából és több ezer képernyőből álló szoftverről van szó, akkor a cégnek muszáj IE6-ot használni. A szoftver átírására nem biztos hogy van elég pénz, idő, lehetőség. Ha ez így van, akkor ezen cég dolgozói a munkahelyükön nem biztos, hogy tudnak más böngészőt használni, nem biztos, hogy követni tudják az új technológiát.


> A te példáddal élve, nem jellemző, ha elmész egy autókereskedésbe, hogy még mindig trabantokat áruljanak.


Talán annyiban nem jó jelen esetben a hasonlatod, hogy az autók nem függnek egymástól és egyéb tényezőktől. Másik oldalról nem más dönti el, hogy milyen autót vehet meg.


Ellenben a példád nagyon is jó. A Trabant nem jellemző, de más régi autótípusok igen. Pedig sokszor 20 éves technológiáról van szó.


A legmodernebb technológia az autóiparban az elektromos, vagy üzemanyagcellás autó lenne. Ez az autóipar CSS 3-ja, HTML 5-je. De az emberek nem a legmodernebb megoldást használják, aminek számos oka van. Beülnek a benzines, dízeles (HTML 4-es) autóba.


A technológia elterjedését is jól példázza mindez. Senki nem fog üzemanyagcellás autót venni, ha nincs biztosítva az üzemanyag utánpótlás. Viszont semelyik üzemanyag forgalmazó cég nem fog milliárdokat beleölni egy olyan fejlesztésbe, amit csak nagyon szűk réteg használ. A technológia adott, és már évtizedek óta lehetséges lenne a használata elméleti szinten, de a gyakorlati problémák és szokások miatt nem tartunk itt. Ha valaki ezt nem látja be, és nem alkalmazkodik ehhez a tényhez, akkor semmi keresnivalója nincs az autópiacon.


Te meg rögtön a legújabb technológiát várod el a honlaplátogatóidtól. Azaz olyan parkolóházat nyitottál, amibe nem lehet benzines autóval behajtani. (Na jó arányaiban talán ez túlzás, de a technológia újdonsága szempontjából nem az. Te azt akarod sugallni, hogy a benzines technológia a legmodernebb, pedig valójában egy nagyon-nagyon régi technológiáról van szó, és mégsem közösítjük ki, hanem használjuk.)


Ha valóban minél szélesebb körben szeretnéd megosztani a tartalmadat és ezt előbbre helyeznéd az IE elleni erősen elfogult és nem túl értelmes hadjáratodnál, akkor megoldanád azt, hogy a honlapodat – akár kompromisszumok árán –, de azok is láthassák, akik ilyen-olyan – nem is rád tartozó – okból mégis IE-vel látogatnák meg azt. Persze a te honlapod, így olyan szabályokat csinálsz, amilyet akarsz.

2011. nov. 3. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:

Aki Microsoft Explorert használ

Nem jobb az a bivalyf.nál

Minden vírus ennek örül

A biztonsági rés körül.


-Gubbubu

2011. nov. 3. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 anonim ***** válasza:

"Aki Microsoft Explorert használ

Nem jobb az a bivalyf.nál

Minden vírus ennek örül

A biztonsági rés körül.


-Gubbubu"


Azt persze nem vágja a kedves "kolléga", hogy az IE9 a mai napig a legbiztonságosabb böngésző. Amióta megjelent, 3 vagy 4 FF generáció (2 éve még 3.6 volt) és legalább 6-7 Chrome futott le (azt meg már követni sem lehet).

Tény, hogy nem egy kapkodó idegbolond, és nem minden működik jól rajta - a user szempontjából a béna webprogramozók szempontjából...

(Nem, én sem dolgozok a M$-nak. Viszont IE6 óta használom elsődlegesen ezt a böngészőt. Biztonsági problémák nélkül.)

2011. nov. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/25 anonim ***** válasza:

2x Sü-nek!


Huhh, hát lehet nem nekem kellett volna könyvet írnom, hanem neked :) De azért végigolvastam :)


Mind megértem, amit mondasz, meg azt is, hogy esetleg lehetnek olyanok, akik kizárólag IE-t használhatnak. Nincs erről felmérésem, szerintem senkinek, de megbecsülve is szerintem 5% körüli/alatti ez az arány. Nagyjából mint a 800-as felbontást használók. Mégsem készít ma már "senki" 800-ra felbontást, hogy ne kelljen scrollozniuk.

Aki kíváncsi lesz honlapomra, úgy is talál olyan helyet, ahol megnézheti. Nem zárom ki őket, maximum segítek a munkáltatónak biztosítani, hogy a dolgozó ne lustálkodjon munkaidőben :DD mÉg lehet jutalékot is kapok érte :D


Ha érdekli, otthon úgy is megnézi. Maximum még jobban felkelti kíváncsiságát, hogy nem nézhette meg, és alig várja, hogy otthon megtekintse a rejtett tartalmat :) Mint tudjuk, ráadásul a nőket semmi nem vonzza jobban, mintha nem tudhatnak meg valamit :)


Amúgy, igen az én lapom, én hozom a szabályait :)


De a te becsléseddel nem értek egyet. Majd erre visszatérünk 4-5 a te becslésed, és 10 év múlva, az én becslésem alapján.


Szerintem te abban tévedsz, hogy "lineáris" fejlődési ütemet feltételezel, pedig a technika szerintem hatványozottan gyorsul. Azaz css3-ról már nem kell majd ugyanannyi idő css4-ig, mint 2-ről 3 ig. (Nyilván a 8-at csak leírtam példának) Mire a repülőt feltalálták, nem kellett ugyanannyi időnek eltelnie a Holdra szállásig! Pedig azt is kiröhöghették, aki mindössze ennyi időt jósolt neki az első röpködéstől.


Igazából amit mondtál, hogy sok vállalat még IE 6-ot is kénytelen használni, mikor jutnak el oda, hogy win 7-et használjanak? Ez egyenes út oda, hogy nem lehet majd használni a css3-at.


Én nem ellenzem a 7-est, de nem bolygatom meg a gépemet fölöslegesen. Azért egy böngésző frissítése és egy OP rendszer frissítése között van némi eltérés :) Konkrétan helyem sincsen, ahova áthelyezhetném az adataimat a cseréhez. Ezért meg nem ruházok be egy vinyóra, vagy bármi másra, hogy lehessen IE 9-em. Nincs olyan programom sem, amihez kéne, akkor meg minek? Nálam ez nem ellentmondás, hogy nem használok valamit, ami ugyanannyit nyújt nekem, mint a másik.


Egy átlag felhasználó meg sem tudja csinálni. Nah, ezért jósolom én a 10 évet... Drágák a gépek, az emberek csórók, és egy ccleaner használata is gondot okoz az átlagnak :)

De mivel én két kattintásra juttatom a hozzám látogatót egy jó böngészőtől, várhatóan élni fog vele.


Egyébiként soha nem tudtam, mi alapján hozzák a felmérési eredményeket? Engem pl soha senki nem kérdezett meg, mit használok. Amúgy a 30% maximum annyiban igaz, hogy ezt részesíti előnyben, de nem azt jelenti, hogy ne lenne más böngészője, tehát azért 30%-ot nem zárok ki, maximum 5-öt.


A színátmenetről, amit írtál, nem nem valósítható meg olyan egyszerűen. Az én hátterem pl. 3 színből áll. Ahhoz hogy ezt képekkel megtehessem, minden oldalt pontosan, tartalomnak megfelelően meg kellene terveznem photoshopban, és oldalanként hossznak megfelelő képet gyártani. És ha akár utólag egy sort is módosítok a szövegben, már cseszhetem, és csinálhatok egy újat... Nah, meg a t@kömet. :)


Meglátjuk kinek lesz igaza, ha az IE nem kapja össze magát nagyon gyorsan, ide a bökőt, hogy bojkottálni fogják a fejlesztők, mert a haladás útjában fog állni. Ahogy mondtad, nem kell megvalósítani mindent, amit nem lehet. Hát épp ez az, hogy márpedig lehetne!


Nem tudhatjuk, mit hoz a jövő, de biztos hogy nem kedvez azoknak, akik lemaradnak. Nem véletlenül támadták bíróságon sem Billéket, amiért hozzácsatoltan adja OP-rendszerihez a böngészőt. És különböző trükkökkel bojkottálja a többi böngészőt... Ahelyett hogy végre egy normálisan tervezne. Lásd, a win 7-ben már eltávolítható a az IE böngésző.

2011. nov. 4. 01:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/25 2xSü ***** válasza:

> Huhh, hát lehet nem nekem kellett volna könyvet írnom, hanem neked :) De azért végigolvastam :)


Tudod az írók darabokat írnak. Én egészeket. ;-)


> Ha érdekli, otthon úgy is megnézi. Maximum még jobban felkelti kíváncsiságát, hogy nem nézhette meg, és alig várja, hogy otthon megtekintse a rejtett tartalmat


Ha így lenne… De nem így történik. A netező szépen rákeres a Google-ban egy kulcsszóra. (Szerintem a legtöbben így juthatnak a honlapodra.) Esetleg egy linken keresztül jutnak hozzád. De mivel nem jön be az oldalad, ezért megnézik a következő találatot. Mire hazaér még azt is elfelejti, hogy volt egy olyan honlap, amit nem tudott megnézni.


> Szerintem te abban tévedsz, hogy "lineáris" fejlődési ütemet feltételezel, pedig a technika szerintem hatványozottan gyorsul.


Nem minden esetben. Lásd lejjebb…


> Mire a repülőt feltalálták, nem kellett ugyanannyi időnek eltelnie a Holdra szállásig!


Nagyon jó példa. Azóta sem igazán mentünk vissza a Holdra. A fejlődést nagyon sok dolog befolyásolja. Legfőképpen az igények. De befolyásolják a gazdasági lehetőségek is.


Pl. volt időszak, mikor gombamód szaporodtak a programozási nyelvek. Aztán egy ideig nem igazán történt fejlődés. Miért? Mert nem volt rá igény. Ma van némi fejlődés a több magos processzorok miatt.


Vagy nézzük meg a MS Word-öt. Igen, időről időre kijön egy új változat. Régen nagyon sok funkció bekerült az új változatba. Most néhány apró, ritkán használt funkción kívül alig van fejlődés. Nincs rá szükség és ez fejtörést is okoz a Microsoftnak, hiszen kellene találni okot, amiért a felhasználók megveszik az új változatot. (Talán a közös munkában tudott az elmúlt 5-10 évben előrelépni.) Nézhetjük a Photoshopot is. Itt is 1-1 újdonság kerül bele minden változatba, de a fejlődés láthatóan lassul. (Esetleg az Adobe programok együttműködése terén van némi fejlődés.)


> Drágák a gépek, az emberek csórók


Viszont a régi gépek tönkremennek. Az új, erősebb gépen meg akkor kipróbálja az új oprendszert, vagy egyenesen megkapja az új géppel. A mai gépek jó részén simán fut a Win7. Néhány esetben nem is ez a szűk keresztmetszet. Amin nem fut, az már most öreg gép, ami nem biztos, hogy 1-2 év múlva is működik. A legtöbb esetben valamiféle pszichológiai ok áll az XP-hez való ragaszkodás mögött.


10 évről beszélsz. Tudod mi volt 10 éve?

- A legerősebb proci a Pentium 3 volt, 800 MHz-el. (Mint ma az i7)

- A legnagyobb memóriamodul 256 MB volt.

- Újdonság volt az NVidia TNT 2

- A legjobb boltban kapható vinyó 40-60 GB volt.

- Az ISDN drága volt, és ez volt a technológiai csúcs. A korlátlan internetezést biztosító Matáv Mindenkinet csomagja még újdonságszámba ment. ADSL éppen ezidőtájt jelent meg, de nagyon kevés embernek volt. Az emberek 10%-a fért hozzá a nethez, a legtöbbjük iskolából, munkahelyről.

- Windows 98 volt az elterjedt oprendszer, bár sokan használtak Win95-öt még.

- Jó pár helyen használtak még DOS-os nyilvántartókat. (Ahogy ma még használnak IE6 specifikus rendszereket.)

- A legolcsóbb laptopok 400E forintba kerültek, pedig akkor még olcsóbb volt az élet.

- A Siemens C35i telefonom drága volt és ez volt az egyik csúcsmodell.


Szerintem érezhető, mekkora változás történt hardverek terén az elmúlt 10 évben. A Moore-törvény eddig elég erősen tartja magát. Mi várható ezek alapján 10 év múlva?


Elavult gép:

16 magos gép, 6-8 GHz frekvenciával, 16 GB memórával, 5 TB merevlemezzel.

Modern gép:

32-48 mag, 12-16 GHz, 64 GB RAM, 10-20 TB merevlemez


Persze lehet, egészen más módon fog fejlődni a technológia, de erősségét tekintve kb. nem tudunk jobb előrejelzést. De jó eséllyel megjelennek a memrisztoros gépek, összemosódni készül a RAM és a háttértároló közötti különbség. (A technológiai fejlődést persze egyéb tényezők is meg fogják határozni, pl. gazdasági válság, egyebek…)


A hardver gyorsan fejlődik, hiszen egyszer kell kifejleszteni. A szoftveripar már kicsivel rugalmatlanabb, hiszen szoftverből jóval több van, mint hardverből.


10 éve ugyanazt a HTML4-et és CSS2.1-t használtuk, amit ma is, bár még relatíve újnak számított a technológia, de nagyrészt már minden böngészőben implementálták. Azóta nem is igazán volt igény az újításra. Az bonyolultabb tartalomra ott volt a Flash, talán ez volt az elmúlt 10 év legnagyobb előrelépése az weboldalak terén.


Még egy kis történelem, hogy lássuk, mennyire változott a kép:


A CSS 1 specifikációja 1996-ban készült el. Az első olyan böngésző, ami 99%-ban megvalósította az ajánlást – tessék kapaszkodni – az IE 5 volt. (Megelőzve az Operát is.) Persze akkor még a Firefox nem is létezett (FF1.0 -> 2004). Az IE legnagyobb konkurenciája a Netscape Navigator volt.


> Egyébiként soha nem tudtam, mi alapján hozzák a felmérési eredményeket?


Pl. nagy látogatottságú oldalak statisztikájából állapítják meg. Persze ez a másodlagos böngészőkről nem ad képet. Viszont vannak kérdőívek (a netpanel-en én is töltöttem ki ilyet), illetve a letöltési adatokból is lehet következtetni dolgokra.


> Engem pl soha senki nem kérdezett meg, mit használok.


Ha pl. valaha kerestél a Google segítségével, akkor bizony a statisztikában te is benne lehetsz.


> Amúgy a 30% maximum annyiban igaz, hogy ezt részesíti előnyben, de nem azt jelenti, hogy ne lenne más böngészője, tehát azért 30%-ot nem zárok ki, maximum 5-öt.


Még ha jól is saccolnál az alternatív böngészőket illetően, a honlapod miatt nem fogja megnyitni a másik böngészőt. Tehát az az 5% inkább 31-32% körül van a 33% IE felhasználóhoz képest.


De tulajdonképpen áthárítod a problémát a honlaplátogatóra. Te lusta vagy kompatibilis megoldást csinálni, pedig nem lenne sokkal több munka. Ezzel viszont azt éred el, hogy az olvasóidnak kell „macerázni” a honlapoddal. Minél több olvasód van, annál nagyobb mértékben. A saját kényelmedet az olvasóid kényelme rovására éred el. Nem éppen olyan dolog, amire én büszke lennék. Szakembertől – aki pénzt kap mindezért – meg egyenesen felháborító ez az attitűd.


> Ahhoz hogy ezt képekkel megtehessem, minden oldalt pontosan, tartalomnak megfelelően meg kellene terveznem photoshopban, és oldalanként hossznak megfelelő képet gyártani.


Ha ragaszkodsz a megvalósításodhoz, akkor mindenképpen így van. Ha pl. sima szürkéskék hátteret tennél fel hirtelen, akkor nem hiszem, hogy a legtöbb embernek feltünne a különbség. Erről a színátmenetről úgy beszélsz, mintha bármilyen jelentősége is lenne.


Itt van pl. pár példa:

[link]

[link]

[link]

[link]


Olyan megoldások ezek, amit CSS3-al sem biztos, hogy meg tudsz oldani képek nélkül. Mégis megoldották úgy, hogy kompatibilis az IE 7+ változatokkal is, sőt még valid is. (IE 6 esetén is nézehtő marad az oldal.) (Igaz a példák az Artisteer-el készültek, de manuálisan sem túl bonyolult megcsinálni, csak ismerni kell a CSS 2.1 képességeit.)


De ha nagyon akarnád, akár javascripttel meg tudnád oldani azt, ami a honlapodon van.


> Nem véletlenül támadták bíróságon sem Billéket


Nem véletlenül. Nézzük hogyan működik a dolog. Van két csoportosulás. Az egyik a W3C, a másik a Microsoft. Egyik sem alárendeltje a másiknak. Mindkettőnek pontosan ugyanannyi joga van ajánlásokat kiadni. Az IE6 esetén is ez történt. A doboz modellt az egyik így deffiniálta, a másik úgy és ezek nem voltak kompatibilisek. Persze aki ismerte mindkettőt, az tudta, hogyan lehet áthidalni a problémát. Annyi, hogy míg a W3C mögé állt az összes böngésző, addig az IE magára maradt. Ennek sem feltétlenül ésszerű, inkább politikai oka van.

Lehet azt is mondani, hogy a W3C modernebb. Az IE-nek is voltak olyan ajánlásai, megoldásai, ami jóval több lehetőséget adott, mint a W3C. (Pl. görgetősáv színeinek testre szabása.) Szóval objektíven nézve nem is annyira egyszerű ám a kép.


A probléma nem is itt van, nem ezért támadják az IE-t. Ha az IE 100%-ban megvalósítaná a HTML5-öt és CSS3-at (már amennyit eddig megterveztek belőle), akkor is támadnák a Microsoftot az IE miatt.


> Lefogadom, hogy még 2013-ban sem használhatok css3-t


Nem kizárt. Az új technológia általános elterjedéséhez – még az informatikában is – évek kellenek. Ebben benne van a felhasználók lassúsága is, de leginkább gazdasági okai vannak (Lásd: vállalati szektor), illetve az ebből fakadó másodlagos hatások is ott vannak.

2011. nov. 4. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!